9 listopada 2015 Redakcja Bieganie.pl Sport

WADA chce zawieszenia Rosji!


Światowa Agencja Antydopingowa opublikowała w poniedziałek obszerny raport na temat działającego w Rosji systemu dopingowego. Raport informuje o wielu nieprawidłowościach i wskazuje nowe, zamieszane w doping osoby. Najważniejsza jest jednak sugestia płynąca ze strony Agencji, która chce zawieszenia Rosji z udziału w rywalizacji lekkoatletycznej!

325-stronicowy raport sporządzony przez niezależną komisję Światowej Agencji Antydopingowej został zaprezentowany podczas konferencji WADA w Genewie. Jest to efekt 11-miesięcznej pracy komisji, którą zapoczątkowały wydarzenia z grudnia ubiegłego roku.

Przypomnijmy, że niemal rok temu w niemieckiej telewizji ARD opublikowany został dokument na temat dopingu (zobacz transkrypcję tego dokumentu: Jak się tworzy zwycięzców w Rosji). Reportaż pokazał, że w Rosji funkcjonuje ogromny system dopingowy, w który zamieszani są niemal wszyscy czołowi lekkoatleci tego kraju, trenerzy, działacze rosyjskiej federacji lekkoatletycznej, pracownicy rosyjskiego laboratorium antydopingowego, a także członkowie IAAF. W zaprezentowanym w poniedziałek raporcie wiele doniesień z tego reportażu znalazło potwierdzenie.

Ustalenia zawarte w raporcie informują m.in. o głęboko zakorzenionym systemie dopingowym, który od dawna pozwalał na oszustwo na wszystkich poziomach (w całość zamieszany był nawet rosyjski rząd, m.in. poprzez osobę Witalija Mutko, rosyjskiego ministra sportu, który miał osobiście wydawać rozkazy, by manipulować wynikami badań antydopingowych) i doprowadził do tego, że w mentalności rosyjskich lekkoatletów doping jest uzasadniony w myśl zasady, że skoro inni oszukują, to my też możemy.

Ponadto z raportu dowiemy się, że ważną rolę w systemie dopingowym w Rosji pełnili lekarze, trenerzy i pracownicy laboratorium antydopingowego, którzy w celu zatuszowania dopingu celowo zniszczyli ponad 1400 próbek badań. .

Raport potwierdził także istnienie korupcji, o której głośno zrobiło się w ostatnich tygodniach, a w którą zamieszani byli członkowie Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych.

Sugestie ze strony WADA

Wiele absolutnie niedopuszczalnych zachowań ze strony rosyjskich działaczy, lekarzy, trenerów i zawodników wpłynęło na to, że WADA zasugerowało by zawiesić natychmiast zawiesić Rosję w strukturach IAAF, co miałoby oznaczać, że rosyjscy lekkoatleci nie mieliby prawa startu w międzynarodowych zawodach do czasu naprawienia sytuacji. Oznaczać to może wykluczenie nawet z Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janiero!

Poza zawieszeniem Rosji WADA postuluje aby natychmiast wycofać akredytację dla laboratorium antydopingowego w Moskwie oraz usunąć ze stanowiska jej dyrektora – Grigorija Rodczenkowa. Więcej sugestii ze strony WADA, jak sam raport można zobaczyć tutaj.

Odpowiedź IAAF

W odpowiedzi na raport niezależnej komisji WADA prezydent IAAF, Sebastian Coe poinformował, że tak szybko jak to tylko będzie możliwe rozważy wraz innymi członkami Rady IAAF sankcje wobec Rosyjskiej Federacji Lekkoatletycznej. Coe nie wykluczył, że sankcje te mogą obejmować pełne, tymczasowe wykluczenie z udziału w zawodach IAAF.
– Informacje zawarte w raporcie są alarmujące – powiedział Sebastian Coe. – Potrzebujemy czasu aby odpowiednio zrozumieć cały raport. Zwołałem już jednak Radę w celu rozpoczęcia procesu rozpatrywania sankcji wobec federacji rosyjskiej. Chcemy naprawić nasze zarządzanie i programy antydopingowe. Zrobimy wszystko aby chronić sportowców, którzy nie sięgają po doping i odbudować czysty wizerunek naszego sportu – dodał.

Co ważne przedstawiciele Światowej Agencji Antydopingowej poinformowali, że Rosja to nie jedyny kraj, w którym dochodzi do tuszowania dopingu. Podobny problem dotyczy wielu innych państw, a także innych sportów – nie tylko lekkoatletyki, dlatego WADA kontynuować będzie swoje dochodzenie.

Możliwość komentowania została wyłączona.