1 maja 2015 Redakcja Bieganie.pl Sport

WADA, AWMM, IAAF – rośnie presja na monitoring dopingowy kenijskich zawodników


Rośnie presja na antydopingowy monitoring afrykańskich zawodników. Na początku kwietnia jedna z kenijskich telewizji pokazała film dokumentalny potwierdzający łatwość dostania środków dopingowych w Kenii (pierwszym, który to zrobił był Hanjo Seppelt w 2012 roku).

Dyrektor WADA, David Howman oświadczył: „Ten nowy dokument potwierdza ustalenia z niemieckiego filmu dokumentalnego z 2012 roku, który pokazywał dostarczanie przez lekarzy środków dopingujących, (głównie EPO) dopingowych dla sportowców”. WADA napisała też, że oczekuje od odpowiednich instytucji wyciągnięcia konsekwencji.

W Kenijskim dokumencie przytaczane są wypowiedzi męża zdyskwalifikowanej w 2014 roku Rity Jeptoo, jakoby to Claudio Berardelli i Federico Rosa odpowiedzialni byli za przekonanie Rity do stosowania dopingu. Przy okazji oskarżana jest także federacja kenijska za to, że podobno o wszystkim wiedziała ale nic nie zrobiła. Możemy domniemywać, że w efekcie tego dokumentu Kenyan Athletics zdecydowała się zawiesić prawa do wykonywania swoich działań firmie Rosa Associati i Volare Sports.

IAAF i World Marathon Majors

Mniej więcej w tym samym momencie, IAAF i World Marathon Majors podjęli decyzję o wdrożeniu niezależnego systemu monitoringu dopingowego czołowych maratończyków na świecie, a w każdym razie tych, którzy walczą o zwycięstwo w prestiżowym cyklu w skład którego wchodzą maratony w: Londynie, Bostonie, Berlinie, Chicago, Nowym Yorku, Tokyo oraz maratony podczas Igrzysk Olimpijskich i Mistrzostw Świata, jeśli akurat są rozgrywane.

Decydenci Abbot World Marathon Majors podjęli decyzję o objęciu zawodników specjalnym, dedykowanym programem antydopingowego monitoringu. Monitoringiem objęci będą zawodnicy, którzy spełniają następujące warunki:

1. Wszyscy zawodnicy, którzy zdobyli jakiekolwiek punkty w ramach WMM w latach 2012-2015

2. Wszyscy zawodnicy zapisani do jakiegolwiek Maratonu spośród WMM a których nie obejmuje punkt 1, i którzy w latach 2012-2014 pobiegli:  2:27:00 lub lepiej (kobiety) lub 2:11:00 lub lepiej (mężczyżni)

3. Wszyscy zawodnicy debiutujący w WMM w 2015 roku, którzy pobiegli: 1:09:00 lub lepiej (kobiety) lub 1:00:00 (mężczyźni)

Zawodnik będzie usuwany z testowanej próby w trzy lata po zdobyciu ostatnich punktów w ramach WMM, chyba, że wcześniej odejdzie „na emeryturę.

Jak można zrozumieć z oświadczenia AWMM nawet nie spełniając powyżej wymienionych punktów można być objętym monitorigniem, bo zasady mogą być zmieniane w dowolnym momencie, w zależności od sytuacji.

Pula zawodników objętych monitoringiem to obecnie około 150 osób. Nagroda za zwycięstwo w dwuletnim cyklu AWMM to 500 tys USD. Zgodnie z nowymi ustaleniami będzie ona wypłacana w pięciu ratach po 100 000 USD przez 5 lat.

AWMM sponsoruje laboratorium WADA w Kenii, aby wkrótce wszystkie testy mogłybyć przeprowadzane na miejscu, bez koniecznośc przewożenia próbek na duże odległości.

Na zdjęciu: Rada AWMM

csm AWMM Photo e9e03f48d1

Możliwość komentowania została wyłączona.