18 lutego 2011 Redakcja Bieganie.pl Sport

W sobotę początek HMPS w Spale


Z udziałem 113 zawodniczek i 155 zawodników rozpoczną się w sobotę w Spale dwudniowe 55. halowe mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce. Po nich ustalony zostanie skład reprezentacji na halowe mistrzostwa Europy (4-6 marca w Paryżu).

Dotychczas minima PZLA na HME uzyskali: w biegach – na 800 m Angelika Cichocka (Talex Borzytuchom), Adam Kszczot (RKS Łódź) i Marcin Lewandowski (Zawisza Bydgoszcz), na 1500 m Sylwia Ejdys (Śląsk Wrocław), Lewandowski i Bartosz Nowicki (Śląsk Wrocław), na 3000 m Lidia Chojecka (Warszawianka), Ejdys, Renata Pliś (Maraton Świnoujście) i Łukasz Parszczyński (Polonia Warszawa), w skoku o tyczce Anna Rogowska (SKLA Sopot), Monika Pyrek (MKL Szczecin – zapowiedziała, że nie wystartuje w Paryżu) i Paweł Wojciechowski (Zawisza Bydgoszcz), a w trójskoku Małgorzata Trybańska (Warszawianka).

W stolicy Francji wystąpi też Karolina Tymińska, która znalazła się wśród wieloboistek zaproszonych na mistrzostwa przez European Athletics. Pewna udziału w HME jest też sztafeta 4×400 m, która mieści się w szóstce czołowych sztafet kontynentu.

W Spale najbardziej emocjonująca powinna być rywalizacja sprinterów i płotkarzy na dystansie 60 m. W sprincie mężczyzn minimum wynosi 6.66 s i jest kilku zawodników, którzy są bardzo blisko tego wyniku. Kamilowi Kryńskiemu brakuje 0.03 s, Dariuszowi Kuciowi 0.05 s, a Olafowi Paruzelowi 0.06 s. Równie blisko minimum na tym dystansie jest Marika Popowicz, której brakuje 0.05 s (minimum 7.30).

Podobna sytuacja jest wśród płotkarzy. Minimum wynosi tu 7.70 s, a najlepszy do tej pory wynik uzyskał Artur Noga, który jednak nie ma w planach startu w Paryżu. O kwalifikację walczyć będą natomiast Dominik Bochenek i Mariusz Kubaszewski.

Kibice, którzy przyjadą do Spały będą mogli obejrzeć także m.in. brązową medalistkę MŚ 2009 w siedmioboju, Kamilę Chudzik (walczy o możliwość występu w Paryżu) oraz wicemistrza Europy w chodzie sportowym, Grzegorza Sudoła.

Pierwsze halowe MP odbyły się w 1933 roku w Przemyślu. W latach 1957-1972 zawodów nie rozgrywano. W 1973 roku wznowiono je w Warszawie. Od 1990 roku organizowane są w Spale.

PROGRAM MINUTOWY HMP 2011

http://www.pzla.pl/index.php?_a=2&_id=1499