21 stycznia 2015 Redakcja Bieganie.pl Sport

W piątek maraton w Dubaju, wytypuj czas zwycięzcy (KONKURS)


Bardzo interesująco zapowiada się piątkowy maraton w Dubaju (23 stycznia). Wszystko za sprawą szybkiej trasy, na której od lat uzyskiwane są świetnie wyniki oraz z uwagi na start Kenenisy Bekele. Z okazji tego wydarzenia przygotowaliśmy dla was konkurs, w którym należy wytypować czas zwycięzcy, zaś do wygrania będzie najnowszy model najlepszych startówek na świecie – adidas adizero adios boost!

przeczytaj także: Kenenisa Bekele wystartuje w styczniu w Dubaju

Dubai Marathon 2014 6

Mimo że dla Bekele najbliższy bieg w Dubaju będzie dopiero trzecim biegiem maratońskim w karierze, wielu uznaje go za głównego faworyta do zwycięstwa. On sam także mówi, że będzie chciał wygrać, choć docenia przy tym rywali.

– Na pewno wystartuje kilkunastu dobrych zawodników – powiedział Bekele. – Jeden z nich, mój rodak, Lelisa Desisa, wygrał już w Dubaju, poza tym w przeszłości zajął pierwsze miejsce w Bostonie, więc będzie groźnym rywalem.

– Wyścig w Dubaju będzie bardzo ważny, bo chcę wykonać kolejny krok w mojej karierze maratońskiej. Chciałbym poprawić swój rekord życiowy.

Do biegu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Bekele przygotowywał się pod okiem znanego włoskiego trenera, Renato Canovy. 

Dominacja Etiopczyków 

Od kilku lat maraton w Dubaju zdominowali Etiopczycy. To reprezentanci tego kraju zajmują czołowe pozycje i dominują na liście startowej zawodników elity. W tym roku jest podobnie. W biegu mężczyzn, poza Bekele i Desisą, pobiegnie aż 16 Etiopczyków z rekordami życiowymi poniżej 2 godzin i 10 minut.

Również wśród kobiet faworytkami będą Etiopki (m.in. rekordzistka trasy – Aselefech Mergia i Meselech Melkamu), choć szanse na zwycięstwo będą miały także Kenijki: Lucy Wangui Kabuu (rekord życiowy 2:19:34) i debiutująca w maratonie Gladys Cherono – mistrzyni świata w półmaratonie i wicemistrzyni w biegu na 10000 m.

Zwycięzcy maratonu otrzymają nagrodę w wysokości 200 tys. dolarów. Dodatkowo przewidziano premię 100 tys. dolarów za poprawienie rekordu świata.


Relacja na żywo

Start do piątkowego biegu zaplanowano na godzinę 7:00 czasu miejscowego (w Polsce będzie to godzina 4:00). Poza biegiem na dystansie 42,195 km odbędą się także wyścigi na 10 i 4 km. W sumie szacuje się, że w imprezie wziąć może udział ponad 20 tys. osób.

Relację na żywo z Dubaju będzie można śledzić na stronie: http://www.dubaimarathon.org/live-stream/

Warto zwrócić uwagę na to, że mimo początku roku, świetnej obsady maratonu w Dubaju i szybkiej trasy uzyskanie najlepszych w tym roku wyników na świecie, szczególnie wśród kobiet, nie będzie takie łatwe. Przypomnijmy, że już 3 stycznia wartościowe rezultaty padły podczas maratonu w Xiamen, gdzie wygrane odnieśli Mare Dibaba i Moses Mosop. Etiopka zwyciężyła z wynikiem 2:19:52, zaś Kenijczyk z 2:06:19.

Konkurs! Wygraj adidas adizero adios boost

Ze względu na start maratonu w Dubaju oraz z uwagi na premierę nowego modelu adidas adizero adios boost zachęcamy was do wzięcia udziału w konkursie, w którym trzeba będzie wytypować czas zwycięzcy piątkowego biegu.

adidas adios boost

Nagrodą w zabawie będą oczywiście najnowsze adidas adizero adios boost (męskie lub damskie), czyli najlepsze startówki na świecie. Dlaczego tak sądzimy? Dlatego, że od 2007 roku wszyscy rekordziści świata w maratonie  ustanawiali swoje najlepsze wyniki biegnąc właśnie w tych butach (więcej na ten temat tutaj: http://katalogbiegowy.pl/artykul/rekord-swiata-pobity-w-adizero-adios-boost-2/).

Dodajmy, że Dennis Kimetto bijąc ostatni rekord świata (2:02:57) biegł w nowej wersji zbudowanej na podeszwie z pianki boost i kto wie, czy to właśnie nie ta podeszwa wpłynęła na to, że jego wynik był o 27 sekund lepszy od czasu Kipsanga, który biegł jeszcze w modelu adizero adios bez boost? 🙂 Nasz wysłannik, przebywający obecnie w Nowym Jorku, zapyta się Kipsanga co sądzi na ten temat. 

O tym, że Boost faktycznie robi różnicę dowiedli kanadyjscy naukowcy, którzy porównali wyniki osiągane przez badanych biegających w butach ze zwykłą pianką EVA i pianką Boost. W tej konfrontacji boost okazał się być bardziej ekonomiczny (cały artykuł na ten temat: Badanie Kanadyjczyków – dzięki adidas Boost pobiegniesz szybciej?).

adidas adios boost w

Zasady konkursu

1. Aby wziąć udział w konkursie należy wypełnić formularz konkursowy poprzez wytypowanie wyniku zwycięzcy maratonu w Dubaju (23 stycznia), odgadnięcie w jakich butach będzie biegł oraz podanie swoich informacji kontaktowych.
2. Każdy uczestnik może wytypować tylko jeden wynik.
3. Termin przyjmowania zgłoszeń do uczestnictwa w konkursie został ustalony na okres od 21.01.2015 do 22.01.2015 (godz. 23:59).
4. Zwycięzcą lub zwyciężczynią zostanie 1 osoba, która będzie najbliższa wytypowania poprawnego wyniku zwycięzcy maratonu. Przy tym, jeśli więcej niż jednej osobie uda się wytypować równie trafnie czas zawodnika decydować będzie kolejność zgłoszeń (odpowiedź na pytanie związane z modelem butów zwycięzcy nie będzie brane pod uwagę).
5. Zwycięzca lub zwyciężczyni otrzyma parę butów adizero adios boost (męskie lub damskie). 

Konkurs zakończony

Możliwość komentowania została wyłączona.