6 maja 2011 Redakcja Bieganie.pl Sport

Volkswagen Prague Maraton


Już w niedzielę odbędzie się jeden z ostatnich dużych maratonów tej wiosny Volkswagen Prague Maraton. Trasa maratonu prowadzi poprzez zabytkowe ulice Pragi i dzięki temu znalazła się w pierwszej dziesiątce najpiękniejszych na świecie. Ale to nie atrakcje turystyczne a wysokie nagrody finansowe przyciągają najlepszych biegaczy, od kilku lat naszym południowym sąsiadom udaje się je zapewnić co przekłada się na wyniki.

Praha1

Maraton w Pradze jest w światowej czołówce czego potwierdzeniem jest odznaczenie IAAF Gold Label Road Race.

W tym roku na starcie stanie dwunastu mężczyzn z rekordami życiowymi poniżej 2:10 z czego trzech poniżej 2:08. Pięć pań biegało już poniżej 2:35 z czego trzy poniżej 2:30.

Po wycofaniu się z biegu Duncana Kibeta (2:04:27) i trzeciego zawodnika z zeszłego roku Nicolasa Kipruto Koecha (2:07:23) w rywalizacji mężczyzn faworytami są dysponujący najlepszą życiówką Etiopczyk Yemane Tsegay, który w zeszłym roku zajął drugie miejsce oraz debiutujący na dystansie maratonu Samuel Kiplimo Kosgei. Kosgei jest rekordzistą świata z 2010 roku na dystansie 25 km (w Berlinie pobiegł 1:11:50). Przed biegiem mówił:
“Czuję się komfortowo z dystansem maratońskim i postaram się być dobrym maratończykiem. Trenowałem jak zwykle w Kapsabet. Claudio Berardelli prowadzi moją grupę treningową I bardzo mi pomógł w przygotowaniach”

Wśród pań faworytka jest jedna. Kenijka Lydia Cheromei dysponuje rekordem życiowym o prawie 5 minut lepszym od kolejnej rywalki. Przed pięcioma tygodniami wygrywając półmaraton w Pradze (1:07:33) potwierdziła wysoką formę i to że dobrze biega jej się w stolicy Czech.

Przed biegiem zpowoiada, że spróbuje pobić rekord trasy:
“Mary Keitany wygrała w Londynie z czasem 2:19:19. Ona jest moją partnerką treningową I to podbudowało moje morale. Wiem, że mogę pobiec równie dobrze jak ona. Nie wiem czy 2:19, czy poniżej 2:20 ale mam nadzieję na dobry bieg”

Bieg będzie można śledzić w czeskiej telewizji CT4 lub za pomocą Internetu na stronie http://live.praguemarathon.com.
 
Mężczyźni
2:06:30: Yemane Tsegay (Adhane) (Etiopia)
2:07:34: Gudisa Shentema (Etiopia)
2:07:58: Kenneth Mburu Mungara (Kenia)
0:59:36 (półmaraton): Samuel Kiplimo Kosgei (Kenia)

Kobiety
2:23:01: Lydia Cheromei (Kenia)
2:27:45: Yeshimebet Tadesse (Etiopia)
2:28:27: Olga Glok (Rosja)
 

Redakcja Bieganie
Redakcja Bieganie.pl