30 sierpnia 2011 Redakcja Bieganie.pl Sport

VI Bieg Solidarności – Droga Do Siebie


11 września w Jedliczach koło Łodzi w ramach kampanii na rzecz zdrowia psychicznego  „Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi” po raz szósty wystartuje „Bieg Solidarności – Droga Do Siebie”, inaugurujący Ogólnopolski Miesiąc Zdrowia Psychicznego. Inicjatywa ta została stworzona z myślą o wsparciu osób z zaburzeniami psychicznymi i towarzyszyć jej będzie dyskusja na temat kluczowych elementów zdrowia psychicznego oraz form terapii pomagających w integracji społecznej osób chorujących psychicznie.

VIBiegSolidarno ci1

Osoby z problemami psychicznymi są często odrzucane przez społeczeństwo, kontaktom z chorymi nierzadko towarzyszy lęk, niepokój, zakłopotanie. Postawa taka wynika z braku odpowiedniej wiedzy, jak zachować się w stosunku do chorego i może potęgować u niego uczucie opuszczenia, niechęci oraz wpływać na dalsze unikanie kontaktów z otoczeniem. W celu zwrócenia większej uwagi na problematykę zdrowia psychicznego 11 września (niedziela) w Jedliczach o godz. 12.30 z Ośrodka Rehabilitacyjno-Wypoczynkowego „Zacisze”, ul. Jedlinowa 42/44, wystartuje „Bieg Solidarności – Droga Do Siebie”.

Bieg został podzielony na dwa dystanse: 1,5 km, w którym mogą wziąć udział osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z bieganiem oraz pragnący wyrazić solidarność z chorymi. Drugi, 10 kilometrowy odcinek przygotowany został z myślą o tych, którzy chcą sprawdzić swoją wytrzymałość i kondycję. Trasa wyścigu prowadzi przez rekreacyjne tereny letniskowo – wypoczynkowej miejscowości Grotniki. Podczas biegów na obu dystansach prowadzona będzie klasyfikacja indywidualna (osobna dla kobiet i mężczyzn) i drużynowa. Każdy zawodnik, który ukończy bieg otrzyma pamiątkową koszulkę oraz dyplom. Dla sportowców przewidziany jest także poczęstunek.

„Osoby z zaburzeniami psychicznymi często niesłusznie podlegają wykluczeniu społecznemu. Ufamy,
że dzięki naszej inicjatywie wpłyniemy na zwiększenie świadomości w zakresie problemów z jakimi one się borykają, zmieniając tym samym poziom ich społecznej akceptacji”
– mówi Piotr Chuchler, prezes łódzkiego Stowarzyszenia Rodzin Działających na Rzecz Zdrowia Psychicznego „Dla Rodziny”, które jest organizatorem wydarzenia. „Jednocześnie pragniemy promować sport wśród tej grupy pacjentów, gdyż przewlekłość chorób psychicznych i stany z nimi związane sprzyjają nadwadze i zmniejszeniu aktywności fizycznej. Chcemy pokazać, że bieganie może być jednym ze sposobów zdrowego stylu życia” – dodaje.

Bieg ma charakter integracyjny, do udziału w nim zaproszone są również osoby niepełnosprawne – czterech najlepszych zawodników zostanie nagrodzonych. Najmłodsi biegacze będą mogli wziąć udział w „Biegu Przedszkolaka” (odcinek o długości 200 m) i „Małym Biegu Solidarności” (odcinek o długości 400 m) – każde dziecko biorące udział w zabawie otrzyma upominek.

Zgłoszenia do udziału w wyścigu przyjmowane są do 8 września 2011 r. (czwartek) za pośrednictwem strony http://online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=303. Biegacze proszeni są o wypełnienie specjalnie przygotowanego do tego celu formularza.

„Bieg Solidarności – Droga Do Siebie” organizowany jest już po raz szósty i co roku przyciąga kilkuset uczestników: sportowców, kibiców, osoby niepełnosprawne, rodziny. Poza wyścigiem przewidziano szereg atrakcji: występy sceniczne, stoiska promocyjne, gry i zabawy dla dzieci. Imprezie towarzyszyć będzie również spotkanie eksperckie p.n. „Samorząd partnerem w ochronie Zdrowia Psychicznego” oraz punkty konsultacyjne z lekarzami i psychologami. Do końca grudnia w stowarzyszeniach odbywać się będą psychoedukacyjne wykłady otwarte, których celem będzie edukacja i wsparcie osób z zaburzeniami psychicznymi oraz ich najbliższych.

11 września to także Dzień Solidarności z Osobami Chorującymi na Schizofrenię. „Bieg Solidarności – Droga Do Siebie” rozpoczyna Ogólnopolski Miesiąc Zdrowia Psychicznego oraz wspiera ogólnopolski program edukacyjny „Droga Do Siebie”, który opracowano z myślą o chorych na dwa główne typy psychoz: schizofrenię i chorobę afektywną dwubiegunową (maniakalno-depresyjną).  W ramach programu w wielu miastach w całej Polsce odbywają się warsztaty edukacyjne dla pacjentów i ich rodzin, podczas których omawiane są podstawowe zasady leczenia farmakologicznego oraz psychoterapeutycznego.
Ogólnopolski Miesiąc Zdrowia Psychicznego zakończą 10 października obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego (World Mental Health Day).

Organizatorami „IV Biegu Solidarności – Droga Do Siebie” są Stowarzyszenie „Dla Rodziny” oraz Towarzystwo Przyjaciół Niepełnosprawnych w Łodzi. Wydarzenie wspierają także: Klub Biegacza „Arturówek” – Łódź, Zespół Szkolno-Gimnazjalny im. Jana Pawła II w Grotnikach i Punkt Wolontariatu „Centerko” przy Stowarzyszeniu „Pomost” w Łodzi.

Patronat honorowy nad „VI Biegiem Solidarności – Droga Do Siebie” objęli Prezydent Miasta Łodzi – Hanna Zdanowska; Marszałek Województwa Łódzkiego – Witold Stępień; Wójt Gminy Zgierz – Zdzisław Rembisz; Prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego – prof. dr hab. Janusz Heitzman; Prezes  Łódzkiego Oddziału PTP – dr hab. Tomasz Sobów; Konsultant Regionalny ds. Psychiatrii – prof. Jolanta Rabe -Jabłońska. Patronat medialny nad imprezą objęła TVP Łódź oraz portal biegowy biegampolodzi.pl.

Szczegółowe informacje dotyczące biegu, trasa oraz program imprezy dostępne są na stronach internetowych: www.dla_rodziny.free.ngo.pl, www.tpn.org.pl, www.drogadosiebie.pl.