4 października 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Veronica Campbell-Brown będzie mogła wrócić do startów?


Tymczasowo zawieszona za rzekome stosowanie dopingu – Veronica Campbell-Brown może wrócić do rywalizacji w zawodach – taką informację podał Jamajska Federacja Lekkoatletyczna. Sprinterka nie usłyszała zarzutu zażywania niedozwolonych środków mogących wpłynąć na osiąganie lepszych rezultatów, wciąż jednak decyzji tej nie zaakceptował IAAF. 

Campbell Jeter 200 m final Daegu 2011
Veronica Campbell-Brown i Carmelita Jeter (fot. Erik van Leeuwen, www.erki.nl)

Przypomnijmy, że w połowie czerwca tego roku świat obiegła szokująca wiadomość – Veronica Campbell-Brown została oskarżona o stosowanie dopingu. W próbce pobranej od Jamajki 4 maja znalazła się substancja maskująca zwana powszechnie diuretykiem. Pomaga ona w usuwaniu zakazanych substancji z organizmu. 

Dziś okazuje się, że poza zakazanym lekiem moczopędnym w organizmie siedmiokrotnej medalistki olimpijskiej nie znaleziono innych niedozwolonych środków. Za to zawodniczka ukarana będzie jedynie publicznym upomnieniem, tak przynajmniej twierdzi Jamajska Federacja Lekkoatletyczna (JAAA). Innego zdania jest IAAF, którego przedstawiciele podkreślają, że do zakończenia tej sprawy jest jeszcze długa droga. Dlaczego? Dlatego, że to przedstawiciele Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych oraz Światowej Agencji Antydopingowej podejmą ostateczną decyzję o ewentualnej karze, a ta może zostać przyznana dopiero po zapoznaniu się z wszystkimi materiałami jakimi dysponuje JAAA.

Nieoficjalnie mówi się, że uniknięcie kary przez trzykrotną mistrzynię olimpijską jest mało prawdopodobne.

Dodajmy, że w tym roku za stosowanie niedozwolonych środków przyłapano także inne gwiazdy sprintu: Tysona Gay’a, Asafę Powella i Sherone Simpson.