14 lipca 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Tyson Gay i jamajscy sprinterzy na dopingu?!


Rekordzista Stanów Zjednoczonych w biegu na 100 m – Tyson Gay został oskarżony o stosowanie dopingu! Badanie przeprowadzone 16 maja przez Amerykańską Agencję Antydopingową dało wynik pozytywny. W organizmie sprintera znaleziono substancję znajdującą się na liście niedozwolonych środków. Amerykanin już wycofał się ze startu na Mistrzostwach Świata w Moskwie. To jednak nie wszystko…

gqay.jpg
Gay w rozmowie z dziennikarzami nie ujawnił o jaką substancję chodziło. Powiedział jednak, że wpadł, bo w kwestii suplementacji bezgranicznie zaufał jednej osobie, która teraz go jednak zawiodła.

Niedługo badaniu zostanie poddana próbka B i dowiemy się czy 30-letni sprinter zostanie zdyskwalifikowany już teraz wiadomo jednak, że nie zobaczymy go ani w Monako na mityngu Diamentowej Ligi, ani w Moskwie na Mistrzostwach Świata.

Sezon 2013 był dla niego bardzo udany. Do tej pory…

Tyson Gay to lider tegorocznych list światowych w biegu na 100 m (9.75) i wicelider na 200 m (19.74). Na mistrzostwach USA sięgnął po dwa złote medale czym potwierdził, że na MŚ jest w stanie walczyć jak równy z równym z samym Usainem Boltem.

Drugi najszybszy w historii

Największy sukces Amerykanin odniósł w 2007 roku w Osace. Wywalczył wówczas trzy złote medale Mistrzostw Świata – w biegu na 100 i 200 m oraz w sztafecie 4x 100 m. Jego rekordy życiowe to 9.69 (2009) i 19.58 (2009), plasują go odpowiednio na 2 i 5 miejscu w rankingach wszech czasów. 

W przeszłości Gay był członkiem programu Amerykańskiej Agencji Antydopingowej, w którym zawodnicy zobowiązali się do bycia czystym. Mieli dawać przykład… Sam Gay za pośrednictwem swojej strony internetowej pisał wówczas: – Jestem czysty, bo naprawdę wierzę w uczciwość, a poza tym moja mama by mnie zabiła. Muszę być szczery.

Jamajczycy też na dopingu!
Informacja o wpadce Tysona Gay’a nie jest jedyną wiadomością dotyczącą dopingu, z którą się dziś zetknęliśmy. Jak podają jamajskie media co najmniej czterech reprezentantów tego kraju otrzymało informacje o pozytywnym wyniku testu. Wśród nich jest dwóch mistrzów olimpijskich!
Jamajski serwis The Gleaner informuje, że w gronie podejrzanych o doping znaleźli się miotacze i sprinterzy Na razie jednak nie podaje ich nazwisk. Według niepotwierdzonych informacji wynika, że mowa o Asafie Powellu, Neście Carterze (wczoraj w Madrycie uzyskał wynik 9.87) i Sherone Simpson! Testów antydopingowych dokonano podczas mistrzostw Jamajki.

powell1
Asafa Powell też wpadł?

Reakcje innych lekkoatletów

Za pośrednictwem Twittera kilku lekkoatletów zdążyło zabrać głoś w sprawie dopingowej wpadki Gay’a.

Wallace Spearmon – czterokrotny medalista MŚ (200 m, sztafeta 4x 100 m)
Modlę się za Tysona. Darzę go wielkim szacunkiem, to wszytko co mogę powiedzieć. Życzę mu powodzenia. Zaczynaliśmy razem i teraz czekam na jego powrót.

Spearmon na skutek wycofania się Gay’a prawdopodobnie wystąpi na Mistrzostwach Świata w biegu na 200 m.

Mike Rodgers – Halowy Mistrz Świata z Doha (60 m)
Żadne słowa nie są w stanie opisać tego co teraz czuję!

Amerykański sprinter jest najwyraźniej zadowolony z zaistniałej sytuacji. Wycofanie się Gay’a sprawia, że Rodgers prawdopodobnie wystąpi w Moskwie. Na czerwcowych mistrzostwach USA był czwarty w biegu na 100 m i – podobnie jak Spearmon na 200 m – początkowo nie zakwalifikował się do reprezentacji na Mistrzostwa Świata.

Allen Johnson – mistrz olimpijski i świata (110 m ppł.)
Teraz najłatwiej jest atakować Tysona… Nie powinniśmy tego robić.

Chris Derrick – przełajowy wicemistrz świata z Bydgoszczy (drużyna)
Jestem smutny, że Gay wpadł na dopingu, ale też zadowolony, że władze nie dają ochrony wielkim nazwiskom tylko dlatego, że są wielkie.
Chris Solinsky – 12:55.53 (5000 m), 26:59.60 (10000 m)
WOW. Czuję się zawiedziony.
Lornah Kiplagat – była rekordzistka świata w półmaratonie
Tyson Gay złapany na dopingu. To była kwestia czasu. Wpadki wielkich nazwisk oznaczają, że walka z dopingiem idzie w dobrym kierunku.
Helen Clitheroe – Halowa Mistrzyni Europy z Paryża (3000 m)
Dzieki TG. Jesteś idiotą.

Kara Goucher – brązowa medalistka MŚ z Osaki (10000 m)
Jestem załamana dzisiejszymi wiadomościami o Tysonie Gay’u. Zawsze go lubiłam. Zachowaj czystość sportu USADA (Amerykańska Agencja Andytopingowa – przyp. red.), jest w nim jeszcze wiele oszustów.

Angelo Taylor – mistrz olimpijski z Sydney i Pekinu (400 m ppł.)
To cenna lekcja dla młodych i starych lekkoatletów. Ty i tylko ty jesteś odpowiedzialny za to, co dzieje się w twoim organizmie!!

Możliwość komentowania została wyłączona.