praga
1 marca 2023 Bartłomiej Falkowski Sport

Turystyka biegowa: Półmaraton w Pradze


Turystyka biegowa i mocne bieganie potrafią łączyć się w jednym miejscu. Dodając do tego świetną organizację i bliskość mamy klucz do przyjemnego, sportowego i turystycznego weekendu. Dziś zapraszamy do czeskiej Pragi gdzie odbywają się mocne biegi, a najbliższy to Prague Half Marathon.

Czesi potrafią

Biegi w stolicy Czech organizowane są przez RunCzech. O tym, że jest to światowej klasy organizator pisaliśmy już w zeszłym roku przy okazji relacji z maratonu w Pradze. Czeski organizator tworzy biegi w swoim kraju, ale także we Włoszech jako NapoliRunning. Dodatkowo współpracując ściśle z adidasem pomaga m.in. w obsłudze imprez adizero Road to Records, gdzie ściga się światowa czołówka biegów długich. Takie doświadczenie sprawia, że poziom organizacji półmaratonu w Pradze oceniany jest zawsze bardzo wysoko przez uczestników imprezy. Najbliższa edycja odbędzie się już pierwszego kwietnia. Z punktu widzenia biegacza turysty to najlepsza opcja. Bieg startuje w sobotę, a na zwiedzanie (przy wolnym weekendzie) mamy cały dzień po biegu plus niedzielę.

Poziom sportowy

W Pradze startuje światowa czołówka. RunCzech poza organizacją biegów skupia także społeczność biegaczy amatorów. Tworzy również silną europejską i afrykańska drużynę biegaczy wyczynowych. Część z nich startuje oczywiście w biegach w Czechach. To podczas półmaratonu w Pradze w 2020 roku, w specjalnej pandemicznej edycji, Peres Jepchirchir pobiła rekord świata. U naszych południowych sąsiadów bito także rekordy na 5 czy 10 kilometrów. Również stawka mężczyzn co roku jest bardzo silna. W 2022 roku pierwsza trójka mężczyzn skończyła z wynikami poniżej 60 minut. Wygrał Philemon Kiplimo Kimaiyo z 59:33. Wśród kobiet poniżej 1:10 pobiegła piątka biegaczek. Wygrała Nesphine Jepleting z 1:06:57. Dla szybszych amatorów Prague Half Marathon to okazja do ściągania się w grupie. Wyniki z przedziału 1:10 i szybciej pobiegło rok temu ponad trzydzieści osób co daje szansę biegania dystansu ramię w ramie z innym biegaczem. W Polsce często bywa z tym problem jeśli chodzi o wyniki w okolicach 66-68 minut.

Trasa

Bieg odbywa się praktycznie w centrum miasta, a jego duża część prowadzi nad rzeką Wełtawą. Trasa mimo przebiegania kilkukrotnie po mostach, jest płaska i szybka co w połączeniu z głęboką stawką szybkich biegaczy daje możliwość uzyskania nowych rekordów życiowych. Osoby, które równie mocno jak wyniki interesuje aspekt turystyczny także nie będą zawiedzione. Trasa prowadzi przez przez pięć mostów, z czego przez Most Manesa biegacze przebiegają dwa razy. Gratką dla biegaczy z Warszawy będzie też oczywiście Most Legii. Start i metą zlokalizowane w samym centrum Starego Miasta przy starym, żydowskim cmentarzu. Następnie biegacze miną m.in. Pałac Zofin położony na wyspie, Tańczący Dom, Twierdzę Wyszehrad, Leteńskie Sady z gigantycznym Praskim Metronomem, by w pobliżu sportowej wyspy Stvanice wrócić w kierunku Starego Miasta i biec w kierunku mety.

prague

Turystyka

Praga to jedno z najbardziej turystycznych miast w naszej części Europy. Już na starcie i mecie można podziwiać Starówkę wpisaną na listę UNESCO. Na pięknym gotyckim zegarze astronomicznym (Prazsky orloj) co godzinę od 9 do 23 poruszają się rzeźby dwunastu apostołów. Na bokach zegarów umieszczone są też figury, symbole Śmierci, Chciwości, Próżności i Pożądania. Warto je obejrzeć i przemyśleć swoje biegowe cele odnosząc się do tych czterech sfer. Po biegu koniecznie trzeba zaliczyć kolejny most. Most Karola to jeden z najbardziej znanych praskich zabytków. Biegacze podczas półmaratonu akurat omijają go (w przeciwieństwie do tumu turystów), jednak mogą podziwiać jego barokowe rzeźby biegnąc dwa razy pobliskim mostem Manesa. Praga to także zagłębie dobrych browarów i restauracji gdzie po biegu można świętować życiówkę, udany bieg, albo po prostu sympatyczny wypad.

Dojazd

Dla mieszkańców Dolnego Śląska to jak wypad do sąsiadów. Z Warszawy do Pragi można dostać się zarówno samolotem jak i pociągiem. Podróż między stolicami samochodem zajmie około 7-8 godzin dlatego jeśli zamierzamy mocno pobiec warto by jechał z nami ktoś kto zajmie się prowadzeniem auta.

Zapisy i informacje o biegu znajdziecie na https://www.runczech.com/en/events/prague-half-marathon-2023

prague half

Możliwość komentowania została wyłączona.

Bartłomiej Falkowski
Bartłomiej Falkowski

Biegacz o wyczynowych aspiracjach, nauczyciel wychowania fizycznego i wielbiciel ciastek. Lubi podglądać zagranicznych biegaczy i wplatać ich metody treningowe do własnego biegania.