6 września 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

Trwa Festiwal Biegowy: Marcin Świerc bezkonkurencyjny w B7D


W piątek w Krynicy-Zdroju rozpoczął się PZU Festiwal Biegowy. Trzydniowe święto biegania, w którym udział bierze blisko 10 tysięcy zawodników trwa w najlepsze. Znani są już zwycięzcy biegów na 5, 10 i 15 km, niedawno poznaliśmy także triumfatora Biegu 7 Dolin. Na 100-kilometrowej trasie najlepszy był Marcin Świerc!

marcin swierc 01

Bieg 7 Dolin, czyli ultramaraton na dystansie 100 km zgromadził na starcie aż 800 zawodników. Wśród nich znaleźli się rekordzista trasy i zwycięzca dwóch poprzednich edycji, Węgier Csaba Nemeth oraz kilku czołowych polskich biegaczy ultra.

Od początku wyścigu, który nastąpił o godzinie 3:00 z deptaku w Krynicy-Zdroju, na czele znajdował się polski faworyt – Marcin Świerc. 8 zawodnik Mistrzostw Świata w biegach górskich jako pierwszy przekroczył punkt kontrolny na 36 km trasy. Jak podają organizatorzy, wówczas po piętach deptał mu jeszcze Bartosz Gorczyca, a w dobrej formie za nimi biegł Csaba Nemeth.

Świerc z każdym kilometrem powiększał jednak swoją przewagę. Na 66 km miał już kilka minut zapasu nad Marcinem Pawłowskim, który wtedy był drugi (Gorczyca wycofał się z wyścigu na skutek kontuzji).

Ostatecznie wielokrotny mistrz Polski w biegach górskich zwyciężył z czasem 9:09:51 (do rekordu trasy – 8:51:10 – zabrakło kilkanaście minut) i bardzo dużą przewagą nad drugim na mecie Csabą Nemethem Trzecie miejsce na podium zajął Adam Długosz, który zwyciężył w Biegu 7 Dolin w 2010 roku.

Dla Marcina był to pierwszy triumf w tej imprezie. Dotychczas jego najlepszym osiągnięciem było drugie miejsce zajęte przed dwoma laty. Wówczas Polak osiągnął lepszy czas (8:55:09), ale okazał się gorszy od Nemetha.

Jak powiedział nam Marcin, teraz przed nim ważny start w październiku: – Przede mną wielkie wyzwanie we Francji, gdzie po raz pierwszy na świecie odbędzie się pojedynek ultrasów. Swoje drużyny wystawią USA, EUROPA, FRANCJA oraz RESZTA ŚWIATA. Moje wyniki zostały zauważone i będę reprezentował Europę. Informacje już niedługo się ukażą ale mogę zdradzić że tam to dopiero będzie czołówka…

Pierwsze miejsce w klasyfikacji kobiet zajęła Magda Łączak, która do mety dotarła jako 8 zawodniczka w klasyfikacji open. Jej czas to 10:20:56. Niestety z biegu, z powodu kontuzji wycofała się inna faworytka, Ewa Majer. 

Kenijczyk dwa razy pierwszy

Poza najdłuższym biegiem na 100 km w Krynicy odbyły się już biegi na krótszych dystansach. W tych najciekawszych, na 15 i 10 km (Życiowa Dziesiątka) zwyciężył jeden zawodnik – Abel Kibet Rop. Kenijczyk najpierw w piątek, na trudnej 15-kilometrowej trasie uzyskał czas 46:38, by dzień później wygrać na 10 km z wynikiem 27:51.

W silnie obsadzonym biegu na 10 km, który charakteryzuje się dużym spadkiem najszybszym Polakiem okazał się Artur Kozłowski. Zawodnik z Sieradza uplasował się na 3 miejscu. Szósty był medalista Mistrzostw Europy w maratonie – Yared Shegumo.

Wszystkie wyniki z festiwalu możecie znaleźć tutaj: http://www.festiwalbiegowy.pl/