20 grudnia 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Trasa WINGS for LIFE w skali mikro i makro


wfl150Pamiętacie? W listopadzie zapowiadaliśmy niezwykły bieg, w którym to meta będzie gonić biegaczy ( zobacz: JAK DŁUGO POTRAFISZ UCIEKAĆ>>> ). Bieg rusza 4 maja 2014 na całym świecie w tym samym momencie, w Polsce przypada to na 12:00. Start przewidziano nad poznańskim jeziorem Malta.

Pieniądze uzyskane z wpisowego zostaną przeznaczone na badania nad problemem przerwania rdzenia kręgowego. Chcemy też podkreślić, że wszyscy partnerzy biegu biorą udział w promocji wydarzenia całkowicie za darmo.

Trasa

Poznaliśmy w końcu trasę biegu. I od razu ujawnia się inny niż w przypadku standardowych biegów jego aspekt. W zależności od tego jak jesteś mocny, można potraktować bieg jako biegową wycieczkę po Poznaniu i/lub jako wielką biegową wyprawę po Wielkopolsce, rodem z Forresta Gumpa.

Trasa w Poznaniu:

wingsmicrro

Trasa w Wielkopolsce:

wings macro

Wszyscy startują razem znad Jeziora Malta o 12:00. O 12:30 rusza samochód, który stopniowo będzie przyspieszać i którego zadaniem jest doganianie kolejnych biegaczy. Gdybyś był lepszy niż rekordzista świata na 100 km to zdążysz dobiec do Jeziora Malta, bo trasa zakłada wielką pętlę po Wielkopolsce. Ale ponieważ jesteś pewnie trochę słabszy, to spróbujmy rozpatrzeć także inne scenariusze:

W ogóle nie biegasz, ale chcesz spróbować wziąć udział w tym wydarzeniu. Trochę truchtając, trochę idąc raźnym marszem, jeśli utrzymasz średnią prędkość 6 km/h (spróbuj, stać Cię na to) to samochód dogoni Cię po 50 minutach od startu. Pokonasz wtedy 5 km, dotrzesz do skrzyżowania Strzeleckiej i Królowej Jadwigi.

Biegasz mało lub wolno. Ale jeśli stać Cię na tempo 7 min/km przez 1h10, to pokonasz 10 km i właśnie wtedy złapie Cię samochód. Jesteś na Zawady przy Alei Prymasa Hlonda.

Trochę już biegasz, potrafisz utrzymać tempo 6:00/ km przez 90 minut? Jeśli tak, to pokonasz 15 km zanim złapie Cię samochód. Będziesz wtedy w podpoznańskiej wiosce Bogucin. Mieszkańcy Bogucina na pewno będą Ci kibicować w Twojej walce z goniącym samochodem na ostatnich metrach.

Biegasz regularnie, jeśli życiówkę w półmaratonie masz słabszą niż 1h52 i nie poprawiłeś się od tamtej pory, to do 21 kilometra możesz nie dobiec. Ale jeśli Ci się uda, to będziesz wtedy jakiś kilometr za Kobylnicą (średnie tempo 5:20). Kobylnica to wioska w Gminie Swarzędz która ma swój Park Linowy.

Biegasz bardzo regularnie. Półmaraton 1h40 lub maraton 3h30. Samochód złapie Cię po 30 km, akurat kiedy miniesz Jezioro Kowalskie (średnie tempo 4:52). Borowo Młyn – można ta nazwa coś Ci mówi? Jeśli nie to masz szansę poznać to miejsce lepiej 4 maja zanim zbiorą Cie z trasy.

Jesteś już całkiem niezłym biegaczem amatorem. Do trzech godzin w maratonie brakuje Ci około 10 minut. I akurat Ty i tylko Ty masz szanse przebiec tego dnia dokładnie maraton (w średnim tempie 4:28). Weź pod uwagę, że co 5 km będą punkty żywieniowe i woda, trasa prosta jak stół – to może być Twój najlepszy maraton w historii, może nowa, nieoficjalna życiówka? Kibiców i rodzinę wyślij w okolice pięknego Wielkopolskiego Parku Etnograficznego.

park mlyny

Jesteś w strefie "trójkołamaczy". Tutaj wyliczenia związane z wydłużaniem się do dystansów dłuższych niż maraton zaczynają już "pływać", wszystko staje się nieostre. Ale zakładając, że jesteś proporcjonalnie "wydłużony" i biegasz 10 km w 38 minut, maraton poniżej 3h00, to masz szansę uciekać aż do 50 km (średnie tempo 4:19). Jeśli Ci się to uda nadarzy się okazja poznania pięknych i malowniczych okolic Komorowa i Jeziora Lednica.

Jesteś dobrze przygotowany do biegów ultra, płaski maraton biegasz w okolicach 2h45. Masz szansę pokonać 60 km zanim złapie Cię samochód. Twoje średnie tempo to 4:05/km. Jeśli walory krajoznawcze mają dla Ciebie znaczenie to przygotuj się na poznanie Gminy Kiszkowo. A jeśli jesteś kibicem piłki nożnej to na pewno znasz drużynę GLKS Wełnianka Kiszkowo.

Takich jak Ty jest w Polsce bardzo niewielu, może kilku. Jesteś w stanie przez cztery i pół godziny utrzymywać średnie tempo 3:56. Po pierwsze jesteś niezłym kozakiem (bo ultras i jednocześnie płaski maraton w około 2h30) a po drugie dobiegniesz do 70 kilometra. I jako jedyny (razem z zawodnikami na Twoim poziomie) masz absolutnie fantastyczną okazję do odwiedzenia pięknego Pałacu w Krześlicach.

krzeslice

wfl gifNazywasz się Jarosłąw Janicki i jesteś w dobrej formie. Potrafisz przez pięć godzin utrzymywać tempo 3:50, co pozwala Ci dobiec do 80 kilometra. Zbliżasz się powoli do Poznania, minąłeś Jezioro Stęszewskie i jesteś gdzieś w polu (czyli w głębokiej …. 🙂 )

Nazywasz się Takahiro Sunada jesteś Rekordzistą Świata na 100km i jesteś w topowej formie co pozwala Ci przebiec 90 km w średnim tempie 3:42. Znasz tylko japoński więc mimo, że właśnie wbiegasz w granice Poznania lepiej nie zwiedzaj miasta tylko wsiadaj od razu do samochodu, który Cię dogonił i jedźcie na Maltę.

Tak sobie wyobrażamy ten bieg. A gdzie widzicie się wy ?

Możecie się już rejestrować do biegu. Zobaczcie też co o trasie mówi Wojciech Kruczyński, Dyrektor Sportowy Polskiej edycji Wings For Life.