bostond peres
1 października 2023 Redakcja Bieganie.pl Sport

Transmisja, harmonogram i starty Polaków w 1. Mistrzostwach Świata w biegach ulicznych


1 października na ulicach Rygi o godzinie 9 ruszają pierwsze Mistrzostwa Świata w biegach ulicznych. Na starcie zobaczymy wielu rekordzistów świata czy medalistów Igrzysk Olimpijskich, więc na poziom sportowy i brak emocji kibice na pewno nie będą narzekać. Organizatorzy przygotowali darmową transmisję dla wszystkich kibiców.

W Rydze zobaczymy walkę o tytuły mistrzowskie na trzech dystansach: półmaratonie, 5 kilometrów i mili. W sumie 57 drużyn narodowych z różnych krajów zarejestrowało 348 biegaczy – 151 kobiet i 197 mężczyzn.

W programie zawodów obok biegów, mających wyłonić najlepszych zawodników na świecie, będą również biegi masowe dedykowane dla wszystkich amatorów biegania. Do biegów tych zgłosili się uczestnicy z ponad 100 krajów, a uczestnicy rywalizować będą na tej samej trasie co zawodnicy uczestniczący w mistrzostwach świata.

Polacy też rywalizują

Do walki o medale stanie w sumie szóstka Polaków. Jako pierwsza wystartuje Paulina Kaczyńska na dystansie 5 kilometrów. Wśród faworytek w tym biegu zobaczymy Beatrice Chebet z Kenii (mistrzyni świata w biegach przełajowych z tego roku) czy Ejgayehu Taye z Etiopii (rekord życiowy 14:19). Jako drugi z Polaków wystartuje Marcin Biskup, który jako rywali będzie miał między innymi znakomitego Etiopczyka Jomifa Kejelchę z czasem 12:50, Kenijczyka Nicholasa Kipkorira (12:55) czy Australijczyka Stewarta McSweyna.

Najliczniej obsadzone przez naszych reprezentantów będą biegi na 1 milę. Wśród kobiet Aleksandra Płocińska oraz Weronika Lizakowska będą mierzyły siły z takimi zawodniczkami jak Kenijki Faith Kipyegon (rekordzistka świata na 1500 metrów) i Nelly Chepchirchir. Stawka w biegu mężczyzn wydaje się dużo bardziej wyrównana, a Filip Ostrowski i Andrzej Kowalczyk przy dobrej dyspozycji mogą powalczyć o wysokie miejsca.

ostrowski

Niestety w półmaratonie nie zobaczymy żadnego z Polaków, gdyż Polski Związek Lekkiej Atletyki nie wystawił żadnego zawodnika. Znamienne jest to, że jeden z najszybszych w tym sezonie zawodników Mateusz Kaczor startuje dzisiaj w komercyjnym półmaratonie na Krecie, po tym jak wcześniej PZLA ogłosiło, że zawodnik odmówił startu w Mistrzostwach Świata w biegach ulicznych. Zawodnik oczywiście wszystkiemu zaprzeczył, więc do końca nie wiadomo, w jakim celu przedstawiciele związku kłamali w tej sprawie. Faworytów do zwycięstwa w półmaratonie opisywaliśmy kilka dni temu.

Harmonogram Mistrzostw Świata w biegach ulicznych

Zawody w Rydze ruszają o godzinie 9 i rozpoczną się biegiem masowym na dystansie 5 kilometrów. Ostatnią konkurencją będą połączone biegi sztafety półmaratońskiej oraz biegu masowego i biegu w ramach mistrzostw świata na dystansie półmaratonu.

CzasKonkurencjaPolacy
9:005 km – bieg masowy
10:301 mila – bieg masowy
10:505km kobiet MŚPaulina Kaczyńska
11:155 km mężczyzn MŚMarcin Biskup
12:001 mila kobiet – MŚAleksandra Płocińska
Weronika Lizakowska
12:101 mila mężczyzn – MŚFilip Ostrowski
Andrzej Kowalczyk
12:30Półmaraton kobiet – MŚ
13:15Półmaraton – bieg masowy
13:15Sztafeta Półmaratońska – bieg masowy
13:15Półmaraton mężczyzn – MŚ

Transmisja Mistrzostw Świata w biegach ulicznych

Transmisja z 1. Mistrzostw Świata w biegach ulicznych na wszystkich trzech dystansach – mili drogowej, 5 km i półmaratonu – będzie dostępna bezpłatnie na stronie internetowej World Athletics. Aby oglądać transmisję, trzeba założyć bezpłatne konto w serwisie.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
Robert
9 miesięcy temu

Transmisja powinna być pokazywana w telewizji polskiej. Zważywszy chociażby na rangę tej imprezy.