GOLDEN TRAIL WORLD SERIES
24 maja 2024 Redakcja Bieganie.pl Trail running

Golden Trail Series: Zegama Aizkorri z udziałem Polaków – Zapowiedź


Już w najbliższą niedzielę odbędzie się 23. edycja kultowego hiszpańskiego biegu górskiego Zegama Aizkorri. Ta 42-kilometrowa techniczna trasa z 2736 metrami przewyższenia, przechodząca przez cztery szczyty, co roku przyciąga najlepszych górali. Zawodnicy rywalizują nie tylko o nagrody czy sławę, ale także o symboliczny txapel, czyli baskijski beret. Co roku do losowania zgłasza się około 13 tysięcy chętnych, jednak limit uczestników wynosi tylko 500 osób. Wydarzenie przyciąga rzesze kibiców, paraliżujących okoliczne tereny i miasteczko Gipuzkoa.

W tym roku na liście startowej znajduje się Kilian Jornet, dziesięciokrotny zwycięzca Zegamy, powracający po kontuzji. Jornet, który posiada rekord trasy (3:36:40, ustanowiony dwa lata temu), jest jednym z faworytów. Wśród startujących nie zabraknie także reprezentantów Polski. Możemy kibicować zawodnikom z teamu Salomon: Bartowi Przedwojewskiemu, który w 2019 roku zajął 2. miejsce, a rok wcześniej był trzeci. Na starcie stanie również Marcin Kubica, który w tym roku otrzymał wysoki numer startowy i jest w elicie biegu.

Na liście faworytów znajdziemy także:

  • Manuel Merillas (ESP – New Balance) zwycięzca z 2023 roku, w 2022roku zajal 3 miesjce
  • Elhousine Elazzaoui (MAR – Nnormal) 2 miejsce w GWTS w 2022roku, 4 miejsce na Zegmie 
  • Robert Pkemoi (KEN – Joma) 5 miejsce w 2022 i w 2023 roku
  • Robbie Simpson (BGR – Adidas Terrex)
  • Eivin Kibet ( KEN – Milimani Runners) 
  • Jan Margarit Sole (ESP – Salomon)
  • Aritz Egea Caceres ( ESP – Domusa Teknik). 

Wśród kobiet na starcie pojawi się Katarzyna Szkoda, zwyciężczyni globalnej edycji Wings for Life World Run 2023 w Poznaniu. Daniela Oemus (GER – Nike Trail), ubiegłoroczna zwyciężczyni, będzie bronić tytułu, rywalizując m.in. z Caitlin Fielder (NZL – Salomon) oraz Sarą Alonso (ESP – Asics), która zajęła 3. miejsce w 2022 roku.

W ramach wydarzenia odbędą się również dwa towarzyszące biegi: Vertical Kilometr, który wystartuje dziś o godzinie 16:00, oraz bieg młodzieżowy na dystansie 10,4km zaplanowany na niedzielę o 10:30.

Zachęcamy do śledzenia wyników na żywo na stronie: https://www.kronoak.com/live/2024/zegamaaizkorrikb/.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mateusz
Mateusz
21 dni temu

Ktoś w ogóle weryfikuje te artykuły!? Z 4 Polaków wymieniliście tylko 3 – w biegu brał udział również Marcin Rzeszótko (Team SALOMON), który dodatkowo jest organizatorem jednego z biegów GTWS czyli Tatra Sky w sierpniu 2024!