6 października 2012 Redakcja Bieganie.pl Sport

Tadese i Hailu mistrzami świata w półmaratonie

Zersenay Tadese z Erytrei i Meseret Hailu sięgnęli po złote medale mistrzostw świata w półmaratonie. Polacy spisali się przeciętnie. Karolina Jarzyńska była 20, natomiast Artur Kozłowski 43.

W biegu mężczyzn nie doszło do niespodzianki. Tadese po raz kolejny potwierdził, że jest najlepszym półmaratończykiem na świecie. Rekordzista świata do swojej kolekcji czterech złotych medali mistrzostw świata w półmaratonie i biegach ulicznych dołożył kolejny. Srebrny medal wywalczył dość niespodziewanie Etiopczyk Deressa Chimsa, natomiast brązowy, teoretycznie najsłabszy w gronie Kenijczyków, John Nzau Mwangangi.

Artur Kozłowski, dla którego był to drugi start podczas mistrzostw świata w półmaratonie po raz kolejny zajął odległą pozycję. Aktualny mistrz Polski w biegu na 10 km był 43 w czasie 1:06:47.

Dużo lepszą pozycję w biegu kobiet zajęła Karolina Jarzyńska. Reprezentantka Polski z wynikiem 1:13:45 była dwudziesta (czwarta w gronie Europejek). Pierwsze miejsce zajęła nienależąca do głównych faworytek, Etiopka Meseret Hailu, która wynikiem 1:08:55 poprawiła rekord życiowy. Srebro dla rodaczki Hailu – Feyse Tadese, natomiast brąz dla Kenijki Paskalii Chepkorir Kipkoech.

Po złote medale w klasyfikacji drużynowej sięgnęli Kenijczycy oraz Etiopki. Srebrne medale dla reprezentantów Erytrei oraz Kenijek, natomiast brązowe dla Etiopczyków i Japonek.