Startuje Diamentowa Liga. Czwórka Polaków powalczy w Dosze
W najbliższy piątek (5.05) rusza najważniejszy cykl mityngów lekkoatletycznych – Diamentowa Liga. Tegoroczna edycja będzie składała się z 14 mityngów rozgrywanych na całym świecie, a wielki finał zaplanowano na weekend 16–17 września w amerykańskim mieście Eugene. Przypomnijmy, że 16 lipca najlepszych lekkoatletów świata będziemy mogli podziwiać na żywo w Polsce – Diamentowa Liga ponownie zawita do nas podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej na Stadionie Śląskim w Chorzowie.
Rozpoczyna się walka o diamenty i dolary
Diamentowa Liga to cykl kilkunastu mityngów, w których uczestnicy zdobywają punkty w kolejnych zawodach kwalifikujących ich do wielkiego dwudniowego finału, wieńczącego całoroczne starania najlepszych lekkoatletów. W tym roku w Eugene finaliści powalczą o główną nagrodę – diamenty, 30 tys. dolarów i dziką kartę na mistrzostwa świata w 2025 r. w Tokio.
Cykl Wanda Diamond League obejmuje w roku 2023 trzynaście mityngów jednodniowych oraz finał. Rywalizacja odbędzie się w 16 konkurencjach kobiecych i 16 męskich (w każdym z mityngów może być rozegranych od 14 do 16 konkurencji). Do finału w Eugene kwalifikują się zawodnicy z najwyższą liczbą punktów zebranych w mityngach DL, zdobywanych za miejsca 1–8. Nagrody pieniężne za czołowe osiem lokat w każdym mityngu w cyklu to od 10000 dolarów za zwycięstwo do 500 dolarów za miejsce ósme. Natomiast w finale w Eugene czołówka nagradzana będzie według schematu: 30000, 12000, 7000, 4000, 2500, 2000, 1500 i 1000 dolarów za czołowe osiem miejsc.
15 mistrzów olimpijskich i świata na starcie
Na inauguracyjnym mityngu w stolicy Kataru będziemy mogli śledzić 16 konkurencji (plus cztery niewliczane do diamentowego cyklu), w tym 10 dla panów, a 6 dla pań. Organizatorzy zapowiadają udział w piątkowych zawodach 15 indywidualnych mistrzów olimpijskich i świata. Największą gwiazdą wyczekiwaną przez Katarczyków na stadionie Qatar Sports Club jest oczywiście skoczek wzwyż Mutaz Essa Barshim (rek. życ. 243 cm).
Wielkie gwiazdy w sprintach
Od biegu na 100 m rozpocznie sezon mistrzyni świata na 200 m – Shericka Jackson z Jamajki (rek. życ. 10,71), która zmierzy się m.in. z byłą rekordzistką świata na 200 m Diną Asher-Smith z Wielkiej Brytanii (rek. życ. 10,83) i Amerykanką Sha’Carri Richardson (rek. życ. 10,72).
Na 200 m panów wystartuje mistrz olimpijski na tym dystansie – Kanadyjczyk Andre De Grasse (rek. życ. 19,62), który zmierzy się z mistrzem świata na 400 m – Michaelem Normanem (rek. życ. 19,70), mistrzem świata na setkę i srebrnym medalistą olimpijskim Fredem Kerleyem (rek. życ. 19,76), a także srebrnym medalistą olimpijskim i wicemistrzem świata na 200 m – Kennym Bednarkiem (rek. życ. 19,68) (wszyscy ze Stanów Zjednoczonych).
Even by @Diamond_League standards, the quality of the fields at the series opener in Doha on Friday is breath-taking 👀#DiamondLeague
Wysoki poziom biegu na długim dystansie w Dosze gwarantuje doskonała obsada na listach startowych. Aktualny mistrz olimpijski i mistrz świata na 3000 m z przeszkodami – Soufiane El Bakkali z Maroka rozpocznie sezon właśnie od płaskiego 3000 m, gdzie zmierzy się m.in. z Etiopczykiem Lemeche Girmą, który pobił w tym roku halowy rekord świata na 3000 m. Na trójkę wystartują jeszcze: mistrz olimpijski Selemon Barega z Etiopii, mistrz świata z 2019 r. na 1500 m Timothy Cheruiyot z Kenii, dwukrotny mistrz świata w hali na 3000 m Yomif Kejelcha z Etiopii, mistrz świata juniorów w przełajach Ishmael Kipkirui z Kenii i brązowy medalista mistrzostw świata na 5000 m Oscar Chelimo z Ugandy.
Polacy rozpoczynają sezon
W Dosze wystąpi czworo reprezentantów Polski: Natalia Kaczmarek i Justyna Święty-Ersetic (obiew biegu na 400 m), Angelika Cichocka w biegu na 1500 m i Norbert Kobielski w skoku wzwyż (rekord życiowy 2,29 w hali i 2,28 na otwartym stadionie).
Na 400 m Natalia Kaczmarek i Justyna Święty-Ersetic zmierzą się z m.in. z Marileidy Paulino z Dominikany (rek. życ. 48,99). Aż sześć z ośmiu zgłoszonych pań w tym biegu ma życiówkę poniżej 50 sekund.
Angelika Cichocka, która wraca po prawie 3 latach do biegania na 1500 m, wystąpi w konkurencji, która zakończy cały mityng. Osiem zawodniczek zgłoszonych do tego biegu ma rekordy życiowe poniżej 4 minut, a zdecydowaną faworytką jest Kenijka Faith Kipyegon (rek. życ. 3:50,37 w Monaco w ubiegłym roku). Dwukrotna mistrzyni olimpijska (z Rio de Janeiro i z Tokio) i mistrzyni świata zmierzy się m.in. z koalicją sześciu Etiopek i czterech Australijek. Do walki o punkty włączyć się mogą też: druga z Kenijek – Winny Chebet, Konstanze Klosterhalfen z Niemiec i Amerykanka Cory Ann McGee.
Transmisja mityngu na żywo w Polsat Sport News – 5 maja godz. 18.00.
5 maja Doha (Katar) 28 maja Rabat (Maroko) 2 czerwca Florencja (Włochy) 9 czerwca Paryż (Francja) 15 czerwca Oslo (Norwegia) 30 czerwca Lozanna (Szwajcaria) 2 lipca Sztokholm (Szwecja) 16 lipca Chorzów (Polska) 21 lipca Monako (Monako) 23 lipca Londyn (Wielka Brytania) 31 sierpnia Zurych (Szwajcaria) 2 września Shenzhen (Chiny) 8 września Bruksela (Belgia) 16–17 września Eugene (USA) – Finał
Były chodziarz, który nieustannie dokądś zmierza (wielokrotny reprezentant Polski i dwukrotny olimpijczyk – z Pekinu i Rio). Współautor biografii Henryka Szosta, Marcina Lewandowskiego i Adama Kszczota oraz książki „Trening mistrzów". Doktor nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Pracownik Uniwersytetu Jana Długosza, a także trener lekkoatletycznych klas sportowych w IV L.O. w Częstochowie. Działa też jako sędzia i organizator imprez, nie tylko sportowych.