Startują zapisy do Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego
Startują zapisy do Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego. Bieg odbędzie się 8 marca 2014 roku. Trasa liczy 50 km i przebiegać będzie przez cały grzbiet Karkonoszy. Skąd pomysł, aby tak długie zawody organizować w ekstremalnych, zimowych warunkach? Chodzi o uczczenie pierwszej rocznicy śmierci wielkiego miłośnika Karkonoszy – Tomasza Kowalskiego, który 6 marca 2013 zginął podczas schodzenia ze szczytu Broad Peek w Karakorum.
– Bieg będzie upamiętnieniem życia i dokonań Tomka Kowalskiego, który był nie tylko alpinistą ale również ultramaratończykiem. Będą to zawody trudne i wymagające, tak jak cele, które stawiał sobie Tomek. Kochał wyzwania, to one napędzały jego życie i pozwalały mu dokonywać rzeczy wyjątkowych. Ten bieg to także szansa dla zawodników na pokonanie własnych słabości – piszą organizatorzy.
Trasa
150 zawodników (bo taki jest limit uczestników) wyruszy z Karpacza i w ekstremalnych, zimowych warunkach wbiegnie na Śnieżkę, przebiegnie przez Śnieżne Kotły, Szrenicę. Meta zawodów ulokowana jest na Polanie Jakuszyckiej.
Nie każdy może wziąć udział
Zimowy Ultramaraton Karkonoski ze względu na porę roku, w której jest organizowany nie będzie zwyczajnym długodystansowym biegiem. Nie będzie także biegiem dla każdego zawodnika.
Jego uczestnikami mogą stać się tylko ci, którzy mają już doświadczenie w długotrwałych biegach górskich, a także wiedzą z czym związane jest poruszanie się zimą w górach. Każdy biegacz biorący udział w zawodach powinien bardzo dobrze znać swój organizm, mieć pewność swoich umiejętności oraz być przygotowanym na walkę w trudnych warunkach, gdzie poza świetną kondycją i przygotowaniem sprzętowym jak nigdzie indziej potrzebna jest wola walki.
Ze względu na dystans i na ciężkie warunki, z którymi będą musieli zmierzyć się zawodnicy kryteria kwalifikacyjne są wysokie. W biegu będą mogły wziąć udział tylko osoby doświadczone, wymagane jest ukończenie minimum dwóch biegów górskich na dystansie nie krótszym od maratońskiego. Zalecane jest także doświadczenie w zimowej turystyce górskiej.
Patronat nad imprezą objęły m.in. KW Warszawa, Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki, Fundacja Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady.