W dniach 12–16 lipca 2023 r. w Finlandii odbywają się Mistrzostwa Europy w kategorii U23, w których wystartuje 66. reprezentantów Polski. Wśród kandydatów do medali z naszego kraju jest kilkoro biegaczy, m.in. Klaudia Kazimierska, Igor Bogaczyński, Filip Ostrowski, Kacper Lewalski czy Jakub Szymański. Zawody zostaną rozegrane w Espoo niedaleko Helsinek.
– Mamy w składzie kilkoro kandydatów do miejsc medalowych – wyjaśnia szef szkolenia młodzieży w PZLA, Marcin Góra. – Wysoko w europejskich tabelach jest Klaudia Kazimierska, duże szanse na walkę o podium ma wieloboistka Edyta Bielska. Wśród mężczyzn trzeci na listach U23 w Europie jest 400-metrowiec Igor Bogaczyński, a na czwartym miejscu plasuje się płotkarz Jakub Szymański. W biegach średnich z optymizmem patrzymy na Filipa Ostrowskiego. Liczymy też na sztafety, które zwykle są w kategorii młodzieżowców naszym mocnym punktem – analizuje szef szkolenia młodzieży w Polskim Związku Lekkiej Atletyki i kierownik reprezentacji Polski na mistrzostwa.
Jakub Szymański to – obok Kingi Gackiej, medalistki w sztafecie 4×400 m – jedyny zawodnik w reprezentacji Polski, który ma już na koncie medal z seniorskiej imprezy międzynarodowej. W marcu w Stambule wywalczył srebro w biegu na 60 metrów przez płotki podczas halowych mistrzostw Europy, a w sezonie letnim celuje w podium młodzieżowych mistrzostw kontynentu.
– Mistrzostwa Europy U23 to dla mnie w tym sezonie priorytetowa impreza. W miniony weekend podczas mistrzostw Polski we Włocławku pokonałem 110 metrów przez płotki w 13.56 oraz 13.54 i zgodnie z planem uzyskałem najlepsze wyniki w sezonie. Cieszę się, bo to naprawdę dobry prognostyk przed występem w Espoo – mówi dla PZLA Jakub Szymański.
Jego najważniejszymi rywalami będzie Francuz Sasha Zhoya i Włoch Lorenzo Simonelli. Zhoya to mistrz świata i Europy juniorów z 2021 r. Jego rekord życiowy to 13,17, ale w tym sezonie zmagał się z kontuzjami i uzyskał jedynie 13,51. Z kolei Simonelli posiada rekord z tego sezonu 13,40, a w hali był czwarty na HME w Stambule. Polak ma czwarty wynik ex aequo na listach w tym sezonie.
Igor Bogaczyński wystartuje w Espoo na 200 i 400 m, ale to na tym pierwszym dystansie ma koncentrować się sprinter z Polski (w tym sezonie uzyskał na 200 m 20,75). Na 400 m pobiegł 45,53, wygrywając w czerwcu 400 metrów podczas Memoriału Janusza Kusocińskiego na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Taki czas daje wychowankowi trenera Mateusza Gościniaka trzecie miejsce (ex aequo z Lorenzo Benati z Włoch) wśród zawodników zgłoszonych do tegorocznych mistrzostw Europy U23.
Wśród jego rywali warto wymienić Håvarda Bentdala Ingvaldsena, który na Diamentowej Lidzie w Oslo odebrał rekord Norwegii należący do Karstena Warholma uzyskując 44,86, a w Chorzowie na Drużynowych Mistrzostwach Europy pobiegł 44,88. Barierę 45 sekund połamał też w tym sezonie Węgier Attila Molnar (44,98).
W biegu na 1500 m trzecie miejsce wśród zgłoszonych ma Filip Ostrowski (3:36,03), a piąty na listach jest Maciej Wyderka (3:36,21). Na listach zgłoszeń prowadzi Matthiew Stonier z Wielkiej Brytanii (rek. życ. 3:32,50).
Także trzecia na listach zgłoszeń jest Klaudia Kazimierska (rek. życ. 4:07,47, w tym roku 4:08,53). Lepsze wyniki w tym sezonie mają dwie Irlandki – Sarah Healy (4:01,75) i Sophie O’Sullivan (4:08,06).
Drugi rekord życiowy w biegu na 800 m ma wśród zgłoszonych do ME U23 Kacper Lewalski (1:44,84). Prowadzi Francuz Yanis Meziane (1:44,78). Z kolei piąty na listach w biegu na 3000 m z przeszkodami jest Maciej Megier (3:35,50). Wśród pań na tym dystansie piąta na listach jest Julia Koralewska (9,48,72).
Mistrzostwa Europy U23 po raz pierwszy rozegrano w 1997 roku w Turku. W zawodach startują lekkoatleci w wieku od 20 do 22 lat. Polska dwukrotnie gościła najlepszych młodzieżowców – w 2003 oraz 2017 roku w Bydgoszczy. Dwa lata temu w Tallinnie reprezentacja Polski zdobyła pięć medali. Na najwyższym stopniu podium stały naówczas płotkarka Pia Skrzyszowska i wieloboistka Adrianna Sułek.
Jedną z największych gwiazd mistrzostw będzie mistrzyni Europy z Monachium i srebrna medalistka igrzysk olimpijskich oraz mistrzostw świata – Brytyjka Keely Hodgkinson, startująca w Espoo na 400 m.
Mistrzostwa Europy rozpoczynają się 12 lipca wieczorem, kiedy od godz. 17:00 rozegrany zostanie wyłącznie chód sportowy, bez udziału Biało-czerwonych. Pierwsze konkurencje na stadionie odbędą się 13 lipca. Transmisje z Espoo w TVP Sport oraz na stronie allathletics.tv.
Były chodziarz, który nieustannie dokądś zmierza (wielokrotny reprezentant Polski i dwukrotny olimpijczyk – z Pekinu i Rio). Współautor biografii Henryka Szosta, Marcina Lewandowskiego i Adama Kszczota oraz książki „Trening mistrzów". Doktor nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Pracownik Uniwersytetu Jana Długosza, a także trener lekkoatletycznych klas sportowych w IV L.O. w Częstochowie. Działa też jako sędzia i organizator imprez, nie tylko sportowych.