21 lutego 2008 Redakcja Bieganie.pl Sport

Składy Etiopii i Kenii na Halowe Mistrzostwa Świata


a527_524.jpg

Poznaliśmy składy reprezentacji Etiopii i Kenii na 12. Halowe Mistrzostwa Świata w lekkoatletyce, które na początku marca odbędą się w Walencji. Zaskakująca jest nieobecność w gronie powołanych Kenenisy Bekele, który wcześniej planował start w Hiszpanii.

Rekordzista świata, mistrz świata i Igrzysk Olimpijskich, który w ubiegły weekend ustanowił najlepszy w historii wynik w biegu na 2 mile, zrezygnował ze startu na rzecz przygotowań do mistrzostw świata w przełajach. Chciał także dać szanse młodym zawodnikom, aby ci sprawdzili się na imprezach mistrzowskich. W tej sytuacji przodownikiem reprezentacji Etiopii została Meseret Defar. Podwójna mistrzyni świata na 3000 metrów, liderka tegorocznych list światowych (8:27.93) będzie zdecydowaną faworytką do wywalczenia kolejnego mistrzowskiego tytułu. Obok niej na tym samym dystansie pobiegnie Meselech Melkamu, druga na listach tegorocznych (8:29.48). Skład żeńskiej drużyny uzupełnia Gelete Burka, trzecia w tym roku zawodniczka na dystansie 3000 metrów, która ze względu na limit dwóch zawodników z tej samej reprezentacji mogących startować w jednej konkurencji, w Walencji pobiegnie na 1500m.

W męskiej reprezentacji, pod nieobecność Kenenisy Bekele duże nadzieje na zwycięstwo wiąże się z jego młodszym bratem – Tariku Bekele. Etiopczyk jest obecnie najlepszym zawodnikiem na 3000 metrów, od czasu kiedy w Stuttgarcie, miesiąc temu, uzyskał rezultat 7:31.09. Jego partnerem z reprezentacji będzie Abraham Cherkos, który w Stuttgarcie był drugi z czasem 7:38.03.

Na dystansie o połowę krótszym Etiopczycy także mają dwóch reprezentantów: Derese Mekonnena i Mekonnena Gebremedhina. Pierwszy z nich to zwycięzca ze Stuttgartu i trzeci zawodnik z Peaníi (3:35.51), a drugi, to triumfator z Walencji i drugi biegacz ze Stuttgartu (3:36.63).

Do najgroźniejszych rywali Etiopczyków na długich i średnich dystansach będą Kenijczycy, którzy także ogłosili swój skład na halowe mistrzostwa globu. Liderem tej reprezentacji wydaje się być aktualny, halowy mistrz świata, Wilfred Bungei. Zawodnik uzyskał w tym roku wynik 1:47.15 i pomimo, że na świecie pięciu zawodników pobiegło już szybciej, to ma nadzieję na obronienie tytułu wywalczonego w Moskwie. Jego partnerem z drużyny w tej konkurencji będzie Richard Kiplagat (1:46.33).

W biegach na dystansie 1500 metrów zobaczymy Daniela Kipchirchira Komena, lidera tegorocznych list z wynikiem 3:34.80 oraz Suleiman Simotwo, którego rekord życiowy z hali to 3:35.24 (2006).

Na najdłuższym dystansie zawodów Kenijczycy reprezentowani będą przez znanego przeszkodowca Paula Kipsiele Koecha, który w ubiegły weekend ustanowił nowy rekord kraju w biegu na 2 mile, a także Edwina Cheruiyota Soi – 7:36.70 w tym roku.

Wśród kobiet zobaczymy jedynie dwie Kenijki, startujące na 3000 metrów: Sylvię Jebiwot Kibet oraz Veronicę Wanjiru Nyaruai. Pierwsza zawodniczka z tej dwójki to 4 lekkoatletka ostatnich mistrzostw świata w Osace, w biegu na 5000m, natomiast druga to srebrna medalistka przełajowych mistrzostw świata.

O tym kto zwycięsko wyjdzie z wewnętrznego pojedynku etiopsko-kenijskiego dowiemy się już 9 marca po zakończeniu mistrzostw. Polacy o minima na Halowe Mistrzostwa Świata mogą starać się do 24 lutego.

Źródło: IAAF.

Możliwość komentowania została wyłączona.