25 września 2007 Redakcja Bieganie.pl Sport

Skład reprezentacji Kenii na Mistrzostwa Świata w biegach ulicznych

14 października we włoskiej miejscowości Udine odbędą się Mistrzostwa Świata w biegach ulicznych. Będzie to doskonała okazja do tego, by jeden z wielkich faworytów do zwycięstwa, Kenijczyk Samuel Wanjiru mógł poprawić kolejny rekord świata w biegu ulicznym. Aktualnie posiada on najlepszy wynik w historii w półmaratonie – 58:33, ustanowiony w marcu tego roku w Hadze oraz najlepszy wynik na 20km także z Hagi, gdzie złapano mu międzyczas 55:31.

Wanjiru będzie liderem reprezentacji Kenii na te mistrzostwa, które w tej formie odbędą się po raz drugi (wcześniej rozgrywano mistrzostwa w półmaratonie). Pierwsza edycja zorganizowana została w Debreczynie w ubiegłym roku, wówczas zwyciężali obecni mistrzowie świata w biegach przełajowych: Zersenay Tadesse (Erytrea) oraz Lornah Kiplagat (Holandia).

Dla Samuela Wanjiru będzie to ostatni ważny start przed debiutem w maratonie, który planuje na listopad tego roku w Nowym Jorku. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to jego przygotowania skupią się potem na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie, gdzie planuje wystartować właśnie na dystansie 42.195km.

Rekordzista świata w półmaratonie jest tylko jednym z dziesiątki zawodników desygnowanych do startu przez Kenijski Związek Lekkiej Atletyki. Skład tej ekipy uzupełniają: Patrick Makau Musyoka, Francis Kibiwott, Robert Kipkorir Kipchumba, Evans Kiprop Cheruiyot oraz Susan Chepkemei, Alice Timbilil, Mary Jepkosgei, Pamela Chepchumba i Everline Kemunto Kimwei. W tym gronie na uwagę zasługuje Robert Kipchumba, który w ubiegłym roku zdobył srebrny medal mistrzostw świata na 20km. Poza nim w poprzedniej edycji startował Patrick Musyoka, ale zajął on dalszą, 26 pozycję, pozostali zawodnicy zadebiutują na tej imprezie. Jeżeli chodzi o kobiety to tutaj największe szanse na zwycięstwo będą miały Susan Chepkemei oraz Pamela Chepchumba, która mają na swoim koncie już kilka znaczących sukcesów w biegach ulicznych.

Warto wspomnieć, że prócz Kenijczyków ważną rolę w biegu mężczyzn powinien także odegrać wyżej wymieniony, obrońca tytułu Zersenay Tadesse z Erytrei, który ostatnio zwyciężył w biegu na dystansie 10 mil w czasie 45:52. Zawody te odbyły się w sobotę, 23 września w holenderskim mieście Zaandam, Tadesse wyprzedził wówczas drugiego na mecie Kenijczyka Bernarda Kipyego o 29 sekund. Wśród kobiet zwyciężyła Etiopka Belaynesh Fikadu – 52:58, a wysoką piątą pozycję zajęła nasza reprezentantka – Dorota Gruca. Wyniki: