3 lipca 2012 Redakcja Bieganie.pl Sport

Sensacyjne dyskwalifikacje za sprawą Paszportu Biologicznego


David Monti,

RRW
Used with persmission

W zupełnie bezprecedensowej sekwencji wydarzeń, trzy rosyjskie zawodniczki, z których dwie zdobyły złote medale na Mistrzostwach Europy 2010 i 2011 zostały dzisiaj zdyskwalifikowane za doping przez swoją Federację. Co niezwykłe, jednej z nich odebrano złoty medal który otrzymała po tym, jak zdyskwalifikowano zawodniczkę która zajęła miejsce przed nią.

Te zawodniczki to biegaczki średniodystansowe Yevgeniya Zinurova i Svetlana Klyuka oraz maratonka Nailya Yulamanova. Zostały przyłapane na stosowaniu dopingu poprzez program paszportu biologicznego, który wg WADA "bazuje na monitorowaniu wybranych zmiennych biologicznych które wykazują stosowanie dopingu nie wprost". Tak więc, zawodnicy nie muszą być przyłapani z zabronionymi substancjami w swoim organizmie, ale mogą być złapani na podstawie zmian w krwi i innych zmiennych które mogą być tylko wytłumaczone dopingiem.

Zinurova (lat 29) wygrała w 2011 roku Halowe Mistrzostwa Europy na dystansie 800m w Paryżu, ale ten tytuł zostanie jej odebrany bo zostaną usunięte jej wszystkie rezultatu wstecz do 6 marca 2010. To sprawi, że złotą medalistką zostanie Jenny Meadows, srebro zdobędzie inna Rosjanka Yulia Rusanova a Francuzka Linda Marguet brąz. Zinurova zostanie zawieszona do 13 września 2013.

Yulamanova (lat 31) na Mistrzostwach Europy w Barcelonie 2010 ukończyła maraton na drugiej pozycji ale po dyskwalifikacji za doping Zivile Balciunaite została złotą medalistką. Rosjanie poinformowali, że wyniki Yulmanowej zostaną wykasowane do 20 sierpnia 2009, co pozbawi ja także medalu z Barcelony. Włoszka Anna Incerti zostanie teraz złota medalistką, srebro otrzyma Ukrainka Tatyana Filonyuk a brąz Szwedka Isabellah Andersson. Yulmanova, która zostanie zawieszona do 10 lutego 2014, straci także ósme  miejsce jakie osiągnęła na Mistrzostwach Świata w Berlinie w 2009 roku, dziewiąte miejsce w maratonie w Bostonie 2010, zwycięstwo w maratonie w Szanghaju 2010 i piąte miejsce w Maratonie w Amsterdamie w 2011 roku.

Klyuka (lat 33) była czwarta na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie na 800m, jej życiówka to 1:56.64. Jej wyniki zostaną wykasowane wstecz do 15 sierpnia 2009 i zostanie zawieszona na dwa lata do 10 lutego 2014. Wg bazy statystycznej Tilastopaya, jej biegi eliminacyjne i półfinałowe w trakcie Mistrzostw Świata 2009 zostaną skasowane, jak również jej drugie miejsce na Mistrzostwach Rosji w 2010 i ósme miejsce na Mistrzostwach Europy 2010.

Zawodnicy, tacy jak Rekordzistka Świata w maratonie Paula Radcliffe, od lat nawoływali do bardziej zaawansowanych testów, z użyciem paszportu biologicznego. Radliffe często biegała z czerwoną wstążką przypiętą do jej koszulki jako gest poparcia dla paszportu biologicznego.

"To świetna wiadomość, że program paszportu biologicznego zaczyna dawać efekty i mam nadzieję, że czeka nas jeszcze więcej efektów – powiedziała Radcliffe w mailu wysłanym do Race Results Weekly. "Mniejszość oszukujących zawodników zda sobie sprawę, że metody wykrywania i odstraszania się poprawiają w wyniku naszych wysiłków aby oczyścić sport który kochamy".

Komentarz redakcyjny, Adam Klein: To jest naprawdę niesamowicie ważna informacja. Wykrywanie dopingu na podstawie paszportu biologicznego wydawało się jeszcze do niedawna być w sferze science-fiction. O paszporcie biologicznym pisaliśmy w zeszłym roku w kontekście uruchomienia go po raz pierwszy na tak dużą skalę przy okazji Mistrzostw Swiata w Daegu. To co wtedy mówił Darek Błachnio z Komisji ds Zwalczania Dopingu, że to jest dopiero przygotowanie gruntu pod przyszłe badania brzmiało wtedy jak zapowiedź czegoś co być może nigdy nie będzie miało efektu. A efekt jest już dziś. Od tego momentu różne metody dopingowe, które wydawały się "bezpieczne" takie być przestają. Jeśli tylko zawodnik zostanie objęty monitoringiem w ramach paszportu biologicznego jego działania związane ze stosowaniem niedozwolonych środków (nie wiemy czy wszystkich) stają się oczywiste, właśnie poprzez zastosowanie pośrednich metod wykrywania. To wydaje się być wielkim sukcesem światowej walki z dopingiem.

Możliwość komentowania została wyłączona.