IMG 6335
27 lipca 2023 Jakub Jelonek Sport

Sensacje na 1500 m – relacja z pierwszego dnia MP w Gorzowie

W Gorzowie Wielkopolskim w dniach 27–29.07 odbywają się Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce. Pierwszego dnia rozdano medale na 100 m – wywalczyli je faworyci: Ewa Swoboda i Dominik Kopeć, na półtora kilometra zwyciężył Filip Ostrowski i Aleksandra Płocińska, a w biegach na 3000 m z przeszkodami Aneta Konieczek i Maciej Megier. Odbyły się także eliminacje w biegach na 400 m i 400 m ppł, rozdano też medale w kuli, dysku i trójskoku.

Deszcz, wiatr w twarz i medale Igrzysk Europejskich

Pierwszy dzień mistrzostw Polski przywitał uczestników i kibiców zmienną pogodą. W biegach krótkich uzyskiwanie dobrych wyników utrudniał przeciwny wiatr, a w trakcie zawodów padał drobny deszcz i było dość chłodno. Temperatura oscylowała w granicach 17 stopni Celsjusza. W trakcie dzisiejszych zawodów odbywały się także ceremonie wręczania medali dla naszych lekkoatletów z rozgrywanych niedawno podczas DME w Chorzowie Igrzysk Europejskich, bo jak pamiętamy na samej imprezie medali nie było.

Dominik Kopeć królem sprintu

Dzień w Gorzowie rozpoczął się od kuli dla osób z niepełnosprawnością i preeliminacji w biegu na 100 m. Następnie mieliśmy serie w biegach na 400 m kobiet i mężczyzn, a także eliminacje i finały męskiej setki. Najszybszym sprinterem, zgodnie z oczekiwaniami, okazał się Dominik Kopeć, który w finale uzyskał 10,37. Srebro wywalczył Mateusz Siuda (10,42), a brąz reprezentant miejscowego klubu (ALKS AJP Gorzów Wlkp.) – Łukasz Żok (10,50). Sprinterom przeszkadzał wiatr –0,9. Eliminacje kobiecych i męskich 400 m odbyły się bez większych niespodzianek.

Sensacje w biegach na 1500 m

W obu biegach na 1500 m byliśmy świadkami bardzo ciekawej rywalizacji do ostatnich metrów. Wśród panów szybko oderwała się 5-osobowa grupa biegaczy, a mistrzem Polski okazał się Filip Ostrowski (3:41,79), który o trzy setne sekundy wyprzedził Michała Rozmysa (3:41,82). Brąz wywalczył Maciej Wyderka (3:42,85).

IMG 6337

Wśród kobiet po zaciętej walce najlepsza okazała się Aleksandra Płocińska (4:17,98), druga na metę wbiegła Weronika Lizakowska (4:18,21), która odważnie ruszyła na 500 m do mety, a trzecia Eliza Megger (4:18,25). Za podium znalazła się posiadająca najlepszy w tym sezonie wynik Sofia Ennaoui (w Gorzowie 4:18,66), która została wytrącona z rytmu na około 100 m do mety, ale protest zawodniczki nie został uznany.

Aneta Konieczek i Maciej Megier najlepszymi przeszkodowcami

W biegu na 3000 m z przeszkodami długo prowadziła Alicja Konieczek, którą następnie zmieniła na czele jej siostra Aneta. W tej grupie blisko trzymała się Kinga Królik. Ostatecznie złoty medal zdobyła Aneta Konieczek z dobrym wynikiem (9:30,62), srebro dla Kingi Królik (9:31,84), a brąz dla Alicji Konieczek 9:36,60, która mogła być jeszcze zmęczona po niedawnym starcie na Diamentowej Lidze w Londynie. Bieg ukończyło tylko 8 zawodniczek.

IMG 6333

W biegach przeszkodowych na 3000 m mężczyzn zgodnie z przewidywaniami wygrał Maciej Megier (8:44,17) przed Mikołajem Czeronkiem (8:45,77), który wywalczył dzisiaj nowy rekord życiowy. Brąz zdobył Mateusz Kaczmarek (8:47,09).

Ewa Swoboda ponownie najlepsza

Ostatnią konkurencją pierwszego dnia był finał biegu na 100 m, gdzie szans rywalkom nie dała Ewa Swoboda (11,08, wiatr –1,2). Srebro wywalczyła Krystsina Tsimanouskaya (11,26), a brąz Magdalena Stefanowicz (11,42).

IMG 6338

Pozostałe konkurencje

W trójskoku mężczyzn wygrał po raz ósmy z rzędu Adrian Świderski (16,05 m), a wśród pań najlepsza była dziś Adrianna Laskowska (13,64). W kuli kobiet mistrzynią Polski 2023 została Klaudia Kardasz (17,83 m), choć wystartowało w tym roku tylko 6 zawodniczek. W kuli mężczyzn zwyciężył Michał Haratyk (20,32). W dysku kobiet wygrała Daria Zabawska (60,77 m), choć i tu mieliśmy tylko 7 uczestniczek. W męskim dysku wygrał Oskar Stachnik (60,09 m), który pokonał Roberta Urbanka o zaledwie 2 cm (60,07 m).

Drugiego dnia mistrzostw odbędą się finały biegów na 400 m z Natalią Kaczmarek (godz. 20:10), finały biegów na 400 m ppł, finały krótkich sztafet 4×100 m i chodów, eliminacje w biegu na 800 m i na 200 m, a także konkursy skoku wzwyż, tyczki i młota.