24 kwietnia 2015 Redakcja Bieganie.pl Sport

Sekret tkwi w bieganiu… wolniej. Nowa książka Matta Fitzgeralda [KONKURS]


Każdy ma swój sposób na regularne poprawianie wydolności, tempa na zawodach i wreszcie – jako ten najważniejszy z celów – robienie kolejnych życiówek. Dla jednych będą to ciężkie treningi interwałowe, dla innych konieczny do zrealizowania w tygodniu kilometraż, dla innych trening siłowy. Matt Fitzgerald przekonuje, że znaczna poprawa wyników sportowych ma swoje źródło w zwolnieniu tempa na treningach.

SZCZEGÓŁY KONKURSU ZNAJDZIECIE NA DOLE TEKSTU

Problemem zdecydowanej większości biegaczy polega na tym, że zbyt dużą część treningów odbywają na zbyt wysokiej intensywności – twierdzi. Granicę między niską a umiarkowaną intensywnością wyznacza próg wentylacyjny, czyli taka intensywność, tuż nad którą częstotliwość oddechu zaczyna gwałtownie wzrastać. Próg ten wypada nieco poniżej powszechniej znanego progu mleczanowego, który można traktować jako najwyższą intensywność biegu pozwalającą jeszcze na swobodną rozmowę. Kluczem do osiągania założonych celów ma być właśnie, jak pisze Fitzgerald, bieganie na niskiej intensywności.

Chodzi o zaakceptowanie filozofii wolnego tempa.
Musi się to dokonać na dwóch poziomach: umysłowym i cielesnym.

Bieganie według formuły 80/20 jest – jego zdaniem – stosunkowo proste. Składają się na nie dwa komponenty: planowanie i monitoring. Pierwszy polega na opracowaniu (lub wybraniu gotowego) planu treningowego opartego na regule 80/20. Plan taki winien przewidywać przeznaczanie około 80 procent całościowego czasu treningu na niską intensywność wysiłku (poniżej progu wentylacyjnego), a pozostałych 20 procent na umiarkowaną lub wysoką. Monitoring polega zaś na pomiarze intensywności w trakcie każdego biegu, by zapewnić prawidłowa realizację założeń planu.

Książka Fitzgeralda podaje zalecenia treningowe oparte o formułę 80/20 – jej uzupełnieniem są takie parametry treningowe jak periodyzacja, zróżnicowane formaty treningowe czy kilometraż

W swoim wywodzie Matt Fitzgerald powołuje się na wyniki badań i obserwacji prowadzonych na sportowcach wielu dyscyplin wytrzymałościowych – narciarzach, wioślarzach, kolarzach czy – co naturalne – biegaczach.

Trening Mo Farah w drugiej dekadzie XXI wieku nie różni się znacznie od treningu Billa Rogersa w latach siedemdziesiątych XX wieku. Rogers przebiegał trochę ponad 120 mil tygodniowo i mniej więcej tyle biega Farah. Roger odbywał około 80 procent biegów o niskiej intensywności i tak samo robi Farah. Choć obaj mieli świadomość przebieganych dystansów w treningach, żaden nie zdawał sobie sprawy, że stosuje się do formatu 80/20. (…) Dopiero bardzo niedawno naukowcy przeanalizowali dane z treningów elitarnych biegaczy i odkryli, że niemal wszyscy oni stosują się do formuły 80/20. Fakt, iż robią to bez świadomej wiedzy o tym, stanowi mocne wskazanie, że trening 80/20 jest naprawdę optymalny – bo właśnie w ten sposób działa ewolucja: rozwiązując problemy „na ślepo”.

TomTomRunnerLimitedEditionTerquoiseGreen.jpgMatt Fitzgerald – autor książek o bieganiu, trener biegaczy i triathlonistów, specjalista od żywienia w sporcie.

Dane wydawnicze:

  • Tytuł: „Bieganie 80/20” | Autor: Matt Fitzgerald | Tłumaczenie: Dariusz Rossowski
  • Wydawnictwo Aha! | Łódź, 2015
  • Liczba stron: 272 | ISBN 9788372294678 | Cena det.: 37,90 zł
  • Data premiery: 9 kwietnia 2015  roku

Partner wydania:
tomtomcardio

  

KONKURS: Do wygrania zegarek TOMTOM i 5 egzemplarzy książki „Bieganie 80/20”!

Co zrobić, aby zgarnąć nagrody? Wystarczy wypełnić, znajdujący się poniżej, formularz. Laureatów naszego konkursu wybierzemy na podstawie: w pierwszej kolejności – poprawnej odpowiedzi na pytanie zamknięte, w drugiej kolejności – trafności typowania wyniku zwycięzcy polskiej edycji Wings for Life World Run. Osoba, która odpowie poprawnie na pierwsze pytanie i w swoim typowaniu będzie najbliżej wygrywa zegarek TOMTOM i książkę "Bieganie 80/20". Kolejne cztery osoby zgarniają po jednym egzemplarzu książki.

Zasady konkursu:

1. Aby wziąć udział w konkursie, należy wypełnić formularz konkursowy. Poprzez poprawne jego wypełnienie rozumiemy odpowiedzenie na wszystkie postawione pytania oraz podanie swoich informacji kontaktowych.

2. Każdy uczestnik może wytypować tylko jeden wynik.

3. Termin przyjmowania zgłoszeń do uczestnictwa w konkursie został ustalony na okres od 24.04.2015 do 30.04.2015 (godz. 23:59).

4. Zwycięzcą lub zwyciężczynią zostanie 1 osoba, która będzie najbliższa wytypowania poprawnego wyniku zwycięzcy polskiej odsłony Wings for Life 2015. Przy tym, jeśli więcej niż jednej osobie uda się wytypować równie trafnie dystans, decydować będzie kolejność zgłoszeń.

5. Zwycięzca lub zwyciężczyni otrzyma zegarek TOMTOM oraz 1 egzemplarz książki "Bieganie 80/20". Kolejne 4 osoby będące najbliżej poprawnego typowania, czyli tzw. laureaci, otrzymują po 1 egzemplarzu książki.

Rozstrzygnięcie konkursu

Konkurs zakończony. Zwycięzcą został Pan Andrzej Witek, który wytypował wynik 73545 m. W nagrodę otrzyma on zegarek TOMTOM i 1 egzemplarz książki "Bieganie 80/20".

Cztery pozostałe egzemplarze książki otrzymują: Szymon Chyba, Paweł Kmiecik, Maurycy Muzyka i Michał Skorupa. Z laureatami skontaktujemy się poprzez e-mail.

Możliwość komentowania została wyłączona.