New Balance 1080v12
 
28 listopada 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Ruszyły zapisy na przyszłoroczny Bieg na Monte Cassino


W ubiegłym tygodniu informowaliśmy was o planowanym na przyszły rok Biegu na Monte Cassino (przeczytaj: 17 maja 2014 pobiegną na Monte Cassino). W poniedziałek natomiast ruszyły zapisy na to wydarzenie.
 
monte_cassino.png

W maju 2014 roku będziemy obchodzić 70. rocznicę bitwy o Monte Cassino. Na pomysł przeprowadzenia biegu upamiętniającego poległych polskich żołnierzy wpadł ponad 4 lata temu Bogusław Mamiński, były wicemistrz świata i Europy w biegu na 3000 m z przeszkodami, organizator wielu imprez biegowych (w tym Biegnij Warszawo).
Idea nabrała konkretnego wymiaru w 2011 roku, a intensywne przygotowania trwały ponad dwa lata. Ich efekt 1052 – bo taki wynosi limit (związany z liczbą  imiennych grobów naszych żołnierzy, którzy zginęli w czasie walk) – polskich zawodników będzie mogło zobaczyć 17 maja 2014 roku.

Zapisy już trwają

Rejestracja do biegu odbywa się wyłącznie drogą internetową za pośrednictwem strony www.biegmontecassino.pl. Rejestracja trwa do dnia 4 maja 2014 roku.

Opłata startowa wynosi 99 zł (kwota opłaty startowej pokrywa wyłącznie udział w biegu, bez kosztów podróży i zakwaterowania). W jej ramach uczestnik otrzyma okolicznościową koszulkę techniczną, numer startowy, broszurę informacyjną o imprezie oraz upominki od sponsorów i partnerów. 

Trasa biegu

Bieg odbędzie się na dystansie 10 kilometrów. Trasa będzie atestowana przez Włoską Federację Lekkiej Atletyki. Pomiar czasu będzie odbywać się za pośrednictwem jednorazowych chipów przymocowanych do numeru startowego. Limit czasu na pokonanie trasy wynosi 2 godziny.

trasa cassino

Trasa biegu będzie wiodła szlakiem, którym 70 lat temu poruszali się żołnierze 2 Korpusu Polskiego, zdobywcy Monte Cassino. Od stóp wzgórza, aż do mety na samym szczycie, tam gdzie 18 maja 1944 roku około godz. 9:30 dotarł  pierwszy polski patrol z 12. Pułku Ułanów Podolskich pod dowództwem podporucznika Kazimierza Gurbiela.

Start zaplanowano 17 maja 2014 roku o godz. 17:00 na Placu Diaz w miejscowości Cassino (Włochy), leżącej u podnóża liczącego 591 metrów n.p.m. wzniesienia. Meta będzie znajdować się kilkaset metrów wyżej, w murach klasztoru, gdzie współcześnie znajduje się klasztor i siedziba opactwa benedyktyńskiego. Droga, którą będzie odbywać się bieg, prowadzi serpentynami po stromym zboczu. Jest wymagająca, ale i niezwykle malownicza – roztaczają się z niej przepiękne widoki na okolicę.

Szczegółowe informacje o imprezie oraz formularz rejestracyjny znajdziecie na stronie www.biegmontecassino.pl