maraton dębno
20 grudnia 2022 Redakcja Bieganie.pl Sport

Ruszają zapisy na 49. Maraton Dębno 2023


Maraton Dębno będzie w przyszłym roku obchodził swoją 49. edycję. Już jutro ruszają zapisy na ten najstarszy maraton w Polsce, które ruszą dokładnie o godzinie 10.49.

Początki dębnowskiego biegu sięgają 1966 roku. Wtedy to, Henryk Witkowski wpadł na pomysł, by uczcić przypadający jubileusz 1000-lecia państwa polskiego zorganizowaniem biegu. Nie były to czasy łatwe, bo każda inicjatywa wymagała aprobaty ówczesnych władz państwa. Stąd też inicjator imprezy zaproponował historyczną trasę z Cedyni do Siekierek. Pierwsza edycja biegu odbyła się 22 lipca 1966 roku pod nazwą: I Mały Maraton „O Błękitną Wstęgę Granicy Pokoju”. Na dystansie 21,5 km wystartowało 24 zawodników. Zwyciężył Zdzisław Bogusz. I chyba nikt nie myślał wtedy, że bieg będzie miał dłuższą tradycję.

Dystans stopniowo wydłużano. Wreszcie w 1969 roku zyskał on miano pełnego maratonu. Jednocześnie bieg otrzymał rangę mistrzostw Polski. Impreza zyskiwała znaczenie międzynarodowe i rozrosła się do jednego z najbardziej prestiżowych biegów w Polsce.

Maraton w Dębnie to nie tylko tradycja, ale również znakomita i bardzo szybka trasa, dzięki której wielu maratończyków mogło cieszyć się z nowych rekordów życiowych. To również na tej trasie zdobywano wiele minimów na Igrzyska Olimpijskie. W ramach Maratonu w Dębnie rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski Strażaków, Mistrzostwa Polski Nauczycieli oraz Mistrzostwa Miasta i Gminy Dębno.

Zapisy na Maraton Dębno 2023

Regulamin Maraton Dębno 2023

Możliwość komentowania została wyłączona.