Rozmowy dla Glowy 2
20 grudnia 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Rozmowy dla Głowy – rusza telefon zaufania i psychicznego wsparcia dla sportowców


Fundacja Graj z Głową uruchomiła pierwszy w historii, dedykowany sportowcom i środowisku sportowemu telefon wsparcia, dzięki któremu każdy zawodnik, trener czy rodzic będzie mógł szukać wsparcia mentalnego i psychicznego. Projekt uruchomiono ze środków przekazanych przez Polską Agencję Antydopingową, w ramach akcji „Biegam z czystą przyjemnością”.

Telefon wsparcia dla środowiska sportowego działać będzie w kilku obszarach tematycznych. Pomoc będzie udzielana bezpłatnie. Z jednej strony będzie to klasyczna rozmowa z psychologiem, z drugiej swoim doświadczeniem i wiedzą będą dzieliły się wszystkie założycielki Fundacji: – Wygrałyśmy nie jeden mecz i nie jeden medal. Wiemy jak bardzo boli kryzys, jak bardzo boli depresja, ale jak bardzo boli również brak wsparcia. A prawda jest taka, że każdy kto jest w sporcie potrzebuje być wysłuchanym, zrozumianym i zasługuje na pomoc. Niestety nie każdy może na takie wsparcie liczyć. Nasz telefon będzie wypełniał ten lukę. Będzie służył sportowcom, trenerom i rodzicom zawodników. Nie mamy wątpliwości, że wsparcie uzyskane od każdej z nas może być wartościowe i efektywne. PorozmawiajMY –  zachęca Ewa Urtnowska, prezes Fundacji Graj z Głową.

Projekt to nie tylko wsparcie i pomoc psychologiczna, ale przede wszystkim profilaktyka i zapobieganie kryzysom i depresji. Dlatego tak szeroka jest gama tematów, z którymi można się zgłosić do założycielek Fundacji. Mogą to być: bieżące sprawy zawodniczek i zawodników, rozwój kariery, przeprowadzka do nowego kraju, zmiana klubu, rodzicielstwo, kontuzja czy rozwój kariery dwutorowej.

Wsparcia będą udzielać: Kinga Achruk, Małgorzata Stasiak, Marta Mazurkiewicz, Ewa Urtnowska, ale także profesjonalni psychologowie, terapeuci i trenerzy mentalni: na pokładzie Agnieszka Białek i Rafał Rogowicz, oboje z doświadczeniem w pracy ze sportowcami. – To ważne, aby poza ciałem dbać także o psychikę. Kluczowe jest zachowanie w tej sferze równowagi. Nasz projekt wsparcia różni się od wielu dostępnych na rynku. Z jednej strony daje bowiem możliwość uzyskania wiedzy od ludzi, którzy mają określone kompetencje i doświadczenie w zawodzie psychologa, ale z drugiej strony daje szansę rozmowy ze sportowcami, którzy doświadczyli kryzysów czy depresji, ale mają jednocześnie ogromne doświadczenie w sferze rozwoju i planowania kariery sportowej. To niecodzienna możliwość, dlatego bardzo zachęcam by dać sobie szansę na pomoc i wsparcie – wyjaśnia Agnieszka Białek, psycholog i wiceprezes Fundacji „Graj z Głową”.

Rozmowy dla Głowy – jak to działa?

Telefon działa w określonych dniach i godzinach. To sama zawodniczka, zawodnik, rodzic czy trener decydują, jak i kiedy ma się odbyć konsultacja. W specjalnym kalendarzu zaznaczają swoje preferencje i zostawiają do siebie dane (numer telefonu, adres e-mail, imię i nazwisko lub nick). Wybrany przedstawiciel Fundacji kontaktuje się ze swoim rozmówcą, zgodnie z tym, co zostało wskazane. Takie rozwiązanie gwarantuje wysoką jako wsparcia i pewność, że konsultacja się odbędzie.

Rozmowy dla Glowy Jak to dziala

Sesja trwa 45 minut. Każdy rezerwujący sesję będzie mógł wybrać standardową rozmowę telefoniczną lub połączenie video za pośrednictwem komunikatora, tj. WhatsApp. Fundacja zapewnia całkowitą anonimowość rozmów. W każdy piątek kalendarz będzie aktualizowany. Wszyscy udzielający porad zostali przeszkoleni i przygotowani do działania w kryzysie, także  w momencie zagrożenia życia. Fundacja ma w tym obszarze przygotowane specjalne procedury.  

Kalendarz projektu „Rozmowy dla Głowy”, gdzie można rezerwować bezpłatne konsultacje, znajduje się pod linkiem: 

https://rozmowydlaglowy.calendesk.net/

Projekt „Rozmowy dla Głowy” uruchomiono przy wsparciu środków przekazanych przez Polską Agencję Antydopingową, w ramach charytatywnej akcji „Biegam z czystą przyjemnością” – Bardzo się cieszymy, że nasza akcja mogła się przyczynić do uruchomienia takiej linii wsparcia. W naszym odczuciu ma to szczególne znaczenie właśnie teraz – w czasie okołoświątecznym. Świadomość, że można do kogoś zadzwonić w kryzysowym momencie jest niezwykle istotna – dodaje Michał Rynkowski, dyrektor POLADA.

Aby telefon działał efektywniej, w przyszłości będą do niego zapraszani kolejni psychologowie i trenerzy mentalni, ale na to potrzeba nowych środków finansowych. Dlatego już teraz Fundacja zaprasza do świątecznej licytacji koszulek z podpisami reprezentantek Polski w piłce ręcznej. Licytację organizuje Związek Piłki Ręcznej w Polsce. Pozyskane w ten sposób środki zostaną przeznaczone na rozwój flagowego projektu Fundacji „Rozmowy dla Głowy” oraz na pozostałe cele statutowe. Licytacje będą prowadzone na Facebooku Handball Polska. Start 21 grudnia 2022 roku, o godzinie 10.00.

Możliwość komentowania została wyłączona.