tajlandia
3 listopada 2022 Karolina Obstój Sport

Ruszają 1. Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich i Trailowych


W terminie 4-6 listopada w Chiang Mai odbędą się Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich i Trailowych. Impreza była długo wyczekiwana, bowiem pierwotnie MŚ miały odbyć się w 2020 roku, ale z uwagi na pandemię COVID zostały przełożone na 2021, a w 2021 – z tego samego powodu – na 2022 rok. Biegacze długo nie mieli pewności czy impreza się w ogóle odbędzie, ale w 2022 roku Tajlandia przestała obawiać się COVID’a i zorganizowała globalny czempionat. Polacy również pojawią się na zawodach, jednak będą to tylko ultrasi.

Mistrzostwa Świata w Tajlandii są pierwszym w historii czempionatem łączącym wszystkie dyscypliny biegania w terenie. Przez 37 lat – począwszy od 1985 – odbywały się osobno Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich, a przez 15 lat – począwszy od 2007 r. – Mistrzostwa Świata w Biegach Trailowych. Obecne Mistrzostwa Świata (WMTRC) powstały na skutek partnerstwa World Mountain Running Association, International Association of Ultrarunners i International Trail Running Association, przy koordynacji World Athletics. Mistrzostwa Świata w Chiang Mai zostaną rozegrane w czterech konkurencjach:

 • Bieg alpejski / Uphill Mountain Race: 8.50 km 1.065 m / 48 m
 • Bieg anglosaski / Up and Downhill Mountain Race: 10.70 km 475 m / 475 m 
 • Bieg anglosaski dla Juniorów / Up and Downhill Mountain Race Junior: 6.00 km 225 m / 240 m 
 • Krótki bieg trailowy / Short Trail Race: 38 km 2.425 m / 2.425 m 
 • Długi bieg trailowy / Long Trail Race: 78 km 4.807 m / 4.807 m 

Biegacze będą walczyli o medale indywidualnie i drużynowo (drużyna damska i męska, punktuje trzech zawodników). Oprócz medali, dla trzech pierwszych zawodników na każdym dystansie, przewidziano nagrody finansowe: pierwsze miejsce – 4,000 USD, drugie – 2,000 USD, trzecie – 1,000 USD, czwarte – 750 USD, piąte – 500 USD. Nagrody finansowe przewidziane są jedynie w klasyfikacji indywidualnej seniorów. Dla juniorów i drużyn przewidziano jedynie medale MŚ.

Obsada Mistrzostw Świata

Ze światowej czołówki biegów górskich w Chiang Mai, wielu biegaczy wystartuje zarówno w biegu alpejskim jak i anglosaskim. Wśród nich są m.in.:

 • Maude Mathys – Szwajcarka w tych konkurencjach zdobyła w tym roku złote medale Mistrzostw Europy;
 • Cesare Maestri – Włoch w lipcu zdobył złoty medal Mistrzostw Europy w biegu alpejskim i srebro w anglosasie;
 • Joseph Gray – Amerykanin w 2016 r. wygrał Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich;
 • Sylvain Cachard – Francuz jest złotym medalistą tegorocznych Mistrzostw Europy w biegu anglosaskim i w tej samej konkurencji wystartuje na MŚ;
 • Christel Dewalle – Francuzka zdobyła brąz w tym roku na ME w biegu alpejskim, na MŚ zobaczymy ją również w biegu pod górę.

W Short Trail wśród faworytów wymieniani są:

 • Jon Albon – Amerykanin w tym roku wygrał Marathon du Mont-Blanc i Stranda Fjord, a na CCC (98km) był drugi;
 • Petter Engdahl – Szwed zwyciężył na tegorocznym CCC;
 • Stian Angermund – Norweg w zeszłym roku zdominował i zdecydowanie wygrał GTWS 2021;
 • Frédéric Tranchand – Francuz mimo kwalifikacji do finału GTWS 2022, zrezygnował ze startu na Maderze na rzecz występu na MŚ;
 • Francesco Puppi – Włoch znany przede wszystkim ze startów w GTWS;
 • Tove Alexandersson – ta szwedzka biegaczka na orientację objawiła się biegom górskim w 2020 r., kiedy świetnie radziła sobie w GTWS, a na MŚ wystartuje w Short Trail;
 • Sheila Aviles Castano – Hiszpanka jest zwyciężczynią tegorocznego OCC;
 • Nuria Gil – Hiszpanka zdobyła srebrny medal na tegorocznych Mistrzostwach Europy na Lanzarote w biegu górskim na długim dystansie;
 • Anais Sabrie – Francuzka była czwarta na tegorocznym Marathon du Mont-Blanc.

Na dystansie Long Trail wystartują m.in.:

 • Blandine L’Hirondel – Francuzka w lipcu zdobyła złoty medal Mistrzostw Europy w biegu górskim na długim dystansie, a w sierpniu zwyciężyła na CCC;
 • Dominika Stelmach – z punktu widzenia punktacji ITRA Polkę wyprzedza jedynie Blandine L’Hirondel;
 • Azara Garcia – Hiszpanka jest specjalistką od ultra, w 2021 r. wygrała m.in. Classic na Transgrancanaria i bieg na 100 km podczas Salomon Ultra Pirineu, a w tym roku triumfowała na Mozart 100 by UTMB;
 • Hannes Namberger – Niemiec w tym roku wygrał m.in. Lavaredo Ultra Trail na dystansie 121 km;
 • Andreas Reiterer – Włoch był trzeci na tegorocznym CCC;
 • Tom EVANS – ostatnie największe zwycięstwo Brytyjczyka to wygrana w OCC w 2018 r., potem mierzył się z depresją. Obecnie jest już zdrowy i jesteśmy bardzo ciekawi, jak poradzi sobie w Tajlandii.

Z uwagi na trwający od 26 do 30 października pięciodniowy finał GTWS na Maderze, część zawodników, którzy zostali zakwalifikowani do finału GTWS, a jednocześnie dostali powołanie do reprezentowania kraju na MŚ, musieli zdecydować, którą imprezę wybierają. Przykładowo, Maude Mathys zrezygnowała z finału na Maderze na rzecz MŚ. Nieliczni biegacze zdecydowali się na wzięcie udziału w obu imprezach. Japończyk Ruy Ueda w finale GTWS był czwarty, a w Tajlandii pobiegnie na dystansie Short Trail. Allie McLaughlin na Maderze w klasyfikacji generalnej zajęła dziewiąte miejsce, a na MŚ wystartuje w biegu anglosaskim i w Short Trail. 

Terminarz Mistrzostw Świata

 • Uphill Mountain Race – 4 listopada (czwartek), start: 10:15 mężczyźni, 11:00 kobiety (3:15 i 4:00 czasu polskiego)
 • Short Trail Race – 5 listopada (piątek), start: 7:30 (00:30 czasu polskiego)
 • Long Trail Race – 5 listopada (piątek), start: 6:30 (23:30 czasu polskiego)
 • Up and Downhill Mountain Race – 6 listopada (sobota), start: 9:45 mężczyźni, 11:00 kobiety (2:45 i 4:00 czasu polskiego)
 • Up and Downhill Mountain Race Junior – 6 listopada (sobota), start: 8:30 mężczyźni, 9:00 kobiety (1:30 i 2:00 czasu polskiego).

Reprezentacja Polski

Polskę na MŚ będą reprezentować – stety i niestety – tylko ultrasi. Stety – bo dobrze, że w ogóle udało się wysłać do Tajlandii reprezentantów Polski. Niestety – wielka szkoda, że PZLA nie zadbało o to, żeby do Tajlandii wysłać większą ilość biegaczy i juniorów, którzy wzięliby udział w innych biegach rozgrywanych na MŚ.

Zgodnie z zasadami kwalifikacji do reprezentacji Polski na MŚ w poszczególnych czterech konkurencjach kwalifikują się tegoroczni Mistrzowie Polski Seniorów odpowiednio w stylu alpejskim, anglosaskim, w biegu górskim na długim dystansie i na dystansie ultra. Oprócz tego, na każdy z biegów, dodatkową osobę może powołać Dyrektor Sportowy PZLA na podstawie „decyzji eksperckiej”. Podobno, założenia te – że co do zasady na MŚ pojedzie 8 osób – były uwarunkowane kwotą, jaką Ministerstwo Sportu i Turystyki przyznało na dofinansowanie wyjazdu (PZLA wnioskowało o kwotę cztery razy większą).

image0
reprezentacja Polski na 1. Mistrzostwa Świata w biegach górskich

Niestety PZLA nie podjęło żadnych kroków w celu powołania i zgłoszenia kogokolwiek na MŚ w Tajlandii. Sprawy w swoje ręce wzięła Dominika Stelmach, która zgodnie z zasadami kwalifikacji powinna pojechać na MŚ, gdyż została Mistrzynią Polski w biegu górskim na dystansie ultra. Jak wynika z relacji Dominiki, zadzwoniła do Mistrzów Polski z każdego z czterech dystansów (oprócz Sylwestra Lepiarza, z którym miało skontaktować się PZLA), z pytaniem, czy wyrażają chęć startu na MŚ. Pozytywną odpowiedź zgłosili wyłącznie mistrzowie z ultra, czyli Dominika i Tomasz Skupień. Dominika skontaktowała się z PZLA z propozycją, żeby w takim razie wysłać na MŚ dodatkowe osoby i skompletować drużynę męską i damską na dystansie ultra, żeby nie zmarnować dofinansowania. Tuż przed upływem terminu na zgłoszenia, udało się. Tym sposobem Polskę reprezentować będą: Dominika Stelmach, Katarzyna Wilk (złota i brązowa medalistka tegorocznych MP na dystansie ultra), Katarzyna Solińska (Paulina Tracz – srebrna medalistka MP, nie wyraziła chęci udziału, co wyjaśniła w swoich social mediach) oraz Tomasz Skupień, Paweł Czerniak i Kamil Leśniak (czyli pierwsza trójka na tegorocznych MP na dystansie ultra). Dofinansowanie, jakie otrzymali reprezentanci wyniosło 4 tys. zł na osobę. Bilety kosztowały 6 tys. zł, więc wyjazd wiązał się z dopłatą po 2 tys. zł. Na pokrycie kosztów pobytu w Tajlandii drużyna dostała tzw. travel grant od organizatorów MŚ wynoszący 1 tys. USD na całą drużynę.

Trasa Mistrzostw Świata

Trasa biegu ultra jest umiarkowanie trudna, z niewielką ilością technicznych fragmentów. W większości przebiega po single trackach w dżungli. Na wyniki będzie miała duży wpływ pogoda. W Tajlandii panuje klimat tropikalnej sawanny. Obecnie wilgotność wynosi ok 90%, maksymalna temperatura w ciągu dnia wynosi 32°C a w nocy 18°C.

De facto, gdyby nie zaangażowanie Dominiki Stelmach, prawdopodobnie do Tajlandii nikt by nie poleciał. Nie rozumiem, dlaczego marnuje się taką szansę na rozwój polskich biegaczy górskich. Reprezentacja Francji liczy na oko z 40 osób! Powiecie, że to zrozumiałe, bo Francja jest potęgą w biegach górskich i trailowych. Racja! Jednak Czesi, zdecydowanie potęgą w górach nie są, do Tajlandii mają tak samo daleko jak my, a wysłali na MŚ kilkanaście osób. O co w takim razie chodzi? Chyba nie o pieniądze, bo przecież dofinansowanie zostało przyznane przez Ministerstwo i organizatora MŚ. 

W czerwcu 2023 r. odbędą się następne MŚ w Biegach Górskich i Trailowych. Tym razem w Austrii. Wysłanie autokaru zawodników z Polski do Austrii będzie niższe niż cena biletu jednej osoby do Tajlandii, więc może przynajmniej do Innsbrucka wyślemy całą drużynę męską i damską na każdy z czterech biegów i jeszcze juniorów. 

Strona internetowa wydarzenia

Zdjęcia: Dominika Stelmach

Możliwość komentowania została wyłączona.

Karolina Obstój
Karolina Obstój

Z wykształcenia prawniczka, a z zamiłowania ambitna biegaczka amatorka, spełniająca się w biegach górskich, choć od asfaltu nie stroni. Trenerka biegania i organizatorka obozów biegowych. Więcej o mnie znajdziesz na Instagramie.