20 marca 2016 Redakcja Bieganie.pl Sport

Rozbiegany weekend

20 marca to pierwszy dzień astronomicznej wiosny. Początek nowej pory roku to doskonała okazja do tego aby sprawdzić się podczas pierwszych tegorocznych startów. Wielu z polskich biegaczy poszło tą drogą i wzięło udział w licznie organizowanych imprezach, które notowały naprawdę świetne wyniki frekwencyjne.
Ponad 4 tysiące osób na mecie jednego biegu to wynik, który kilka lat temu zdarzał się raz, może dwa razy w roku. Teraz taką frekwencję notujemy nawet na kilku biegach organizowanych w jeden weekend! Tak było w ostatnich dniach. Biegi ze sporą frekwencją odbyły się w Gdyni, Poznaniu i Sobótce

Największy z biegów rozegrano w Poznaniu. 12 edycję Lotto Maniacka Dziesiątka ukończyło 4670 osób. Poznański bieg nie miał jednak sporej przewagi nad konkurencją. Drugi i trzeci bieg weekendu także uzyskały frekwencję przekraczającą 4 tys. biegaczy.

weekend 19 20 marca
W wielu biegach dominowali zawodnicy z zagranicy. Tak było w Poznaniu, tak było w Sobótce, Żywcu oraz Gdyni i Kołobrzegu. Jedynie w Krakowie na czołowych miejscach, zarówno w półmaratonie, jak i biegu na 10 km, plasowali się Polacy.
Oto kilka ciekawostek dotyczących najlepszych wyników.

David Kiprono Metto z grupy Benedek Team zajął pierwsze miejsce w Półmaratonie Ślężańskim oraz półmaratonie w Żywcu. Kenijczyk w sobotę uzyskał czas 1:04:54, zaś w niedzielę 1:06.26.

Start w Sobótce i Żywcu zaliczył także, dwukrotnie drugi, Silas Kiprono Too (1:05:22 i 1:06:27) i trzeci z Kenijczyków – Samson Mungai Kagia (trzeci w Sobótce z czasem 1:06:02 i 5 w Żywcu z czasem 1:10:35).

Podobny scenariusz miał miejsce w rywalizacji kobiet. Zarówno w Sobótce, jak i Żywcu triumfowała Stellah Jepngetich Barosio (1:12:18 i 1:14:15), zaś drugie miejsce zajmowała Hellen Kimutai (1:15:46 i 1:18:40).

Dwa starty w weekend mają za sobą także Kenijczycy, którzy w sobotę wzięli udział w Maniackiej Dziesiątce. Edwin Chruiyot Melly w sobotę zwyciężył w Poznaniu z czasem 29:00, a dzień później zajął drugie miejsce w XXX Międzynarodowym Biegu Zaślubin w Kołobrzegu (15 km – 45:00). Moses Kipruto Kibire był natomiast piąty w sobotę (30:02), zaś w niedzielę pierwszy (44:59).

Po dwa starty w weekend zaliczyli nie tylko Kenijczycy z grupy Benedek. Dwukrotnie startowała także m.in. Ukrainka Sofiya Yaremchuk, która w sobotę była druga w Poznaniu (34:10), a w niedzielę wygrała bieg w Kołobrzegu (52:20).
Jak wypadli Polacy? Z bardzo dobrej strony pokazali się Adam Nowicki i Emil Dobrowolski, którzy uplasowali się na podium Maniackiej Dziesiątki. Nowicki był drugi z czasem 29:22, zaś Dobrowolski trzeci z wynikiem 29:27. Obaj znacznie poprawili swoje dotychczasowe rekordy życiowe.

W biegach półmaratońskich najlepszy wynik wśród Polaków osiągnął Błażej Brzeziński. Startujący bezpośrednio po powrocie z Kenii zawodnik zajął piąte miejsce w PZU Gdynia Półmaratonie z czasem 1:05:30. Polaka w Gdyni wyprzedził m.in. dwukrotny mistrz świata i medalista olimpijski w maratonie – Abel Kirui, który zajął trzecie miejsce z czasem 1:02:56. Wygrał inny Kenijczyk – Kimaiyo Hillary Kiptum Maiyo – 1:02:41 (na zdjęciu powyżej).

W Krakowie zwycięzcą półmaratonu został Damian Pieterczyk (czas 1:06:04), a biegu na 10 km Szymon Kulka (30:42).

Pełne wyniki wybranych biegów znajdziecie tutaj:

Zachęcamy do oceniania polskich biegów w naszym kalendarzu biegowym. Aby to zrobić należy założyć konto w serwisie i wejść na podstronę zawodów, w których się uczestniczyło. Listę ostatnio dodanych ocen znajdziecie w tym miejscu: http://kalendarzbiegowy.pl/common/ratings