30 grudnia 2009 Redakcja Bieganie.pl Sport

Rok 2009 – przegląd retrospektywny


przeglad_2009.gif

Przypomnimy co działo się w bieganiu wyczynowym – w Polsce i na Świecie. Skomentujemy rosnącą frekwencję na Polskich biegach masowych oraz przedstawimy i porównamy najlepszych polskich zawodników AD2009.

SUBIEKTYWNE KALENDARIUM

Oto ważne, ciekawe ale i czasem bulwersujące wydarzenia zarówno z bieżni jak i z szosy (jako że kalendarium jest subiektywne pozwalamy opuścić sobie imprezy halowe).

W Polsce było wiele większych i mniejszych Imprez, na świecie była w
tym roku jedna impreza która przyćmiewała inne – sierpniowe Mistrzostwa
w Lekkoatletyce w Berlinie. Jednak po kolei.

STYCZEŃ
10-11 stycznia – zjazd PZLA
Zaczęło się nie zupełnie stricte sportowo – bo od wyborów władz PZLA.
Wybrano Nowy Zarząd, nowym Prezesem został dr Jerzy Skucha:

LUTY
Subiektywnie nic ciekawego

MARZEC

14 marca Przełajowe Mistrzostwa Polski

Była to w tym roku pierwsza ważna „outdorowa” impreza w Polsce, zorganizowano ją tym razem w Olszynie. Wśród juniorów wygrywali Marcin Grynkiewicz, Alicja Benedyk, Szymon Sznura i Katarzyna Broniatowska.

Seniorzy. Wśród pań na dystansie 7 km zgodnie z oczekiwaniami wygrała Katarzyna Kowalska, wśród panów na dystansie 10 km Mariusz Giżyński wygrał po pasjonującym pojedynku z Henrykiem Szostem.W biegu seniorek na dystansie 3 km zwyciężyła Angelika Cichocka, w biegu seniorów na dystansie 4 km wygrał nieoczekiwanie Marcin Błaziński.

29 marca Półmaraton Warszawski

Sportowy poziom Półmaratonu Warszawskiego nie był najlepszy, obecna była bardzo wąska grupka czołowych polskich zawodników, mimo, że impreza ta zanotowała znaczący wzrost frekwencji plasując się w pierwszej lidze polskich imprez masowych roku 2009 (o tym dalej). Wśród Pań wygrała Małgorzata Sobańska z czasem 1:13:13, wśród Panów Michael Karonei z czasem 1:04:21, na drugim miejscu przybiegł Michał Kaczmarek 1:04:25.

KWIECIEŃ
5 kwietnia Maraton w Rotterdamie

Fantastyczne wyniki, dwóch Kenijskich zawodników: Duncan Kibet i James Kwambai obydwaj przybiegli na metę z tym samym czasem 2:04:27 (wygrał minimalnie Kibet) co jest trzecim w historii maratonu wynikiem (dwa pierwsze należą do Haile Gebrselassie).

19 kwietnia Mistrzostwa Polski w Maratonie w Dębnie
Zakończyły się zwycięstwem Radka Dudycza (2:14:58) i Edyty Lewandowskiej (2:35:42)

26 kwietnia Maraton w Krakowie

Duży frekwencyjny sukces (bieg kończy 1786 zawodników), choć wyniki Polaków raczej marne. Na uwagę zasługuje zwycięża Kipkorir Kilimo Julius z wynikiem 2:11:26, co jest jednym z lepszych wyników w maratonie osiągniętym w historii na polskiej ziemi. Wśród Pań wygrała Arleta Meloch (2:39:54)


MAJ

2 maja Mistrzostwa Polski na 10000m w Kędzierzynie Koźlu.
U Pań wielkich emocji nie było, łatwo wygrała faworyzowana Katarzyna Kowalska przed Aleksandrą Jakubczak i Marią Maj-Roksz. Wśród mężczyzn emocji było więcej. Dzięki temu, że zawodnikom udało się porozumieć w kwestii współpracy przy prowadzeniu wyścigu, mogliśmy oglądać naprawdę zgrany zespół któremu widać było, że zależy na osiągnięciu jak najlepszego wyniku sportowego. Przez wiele okrążeń zmieniali się Artur Kozłowski, Marcin Chabowski i Henryk Szost. Potem było to już tylko duet Szost-Chabowski, który parł do mety jak dobrze naoliwiona maszyna, przekazując sobie co okrążenie zadanie utrzymania założonego tempa. To pozwoliło na osiągnięcie najlepszego od lat wyniku na tym dystansie i życiówki dla większości zawodników z czołówki, zwycięzca i złoty medalista Marcin Chabowski pobiegł 28:27 a Henryk Szost 28:31.


17 maja Maraton w Łodzi

Kompromitacją organizatorów zakończył się mBank Łódź maraton. Przygotowali bardzo skomplikowaną trasę i chcąc zorganizować kilka dystansów puścili biegi równocześnie a potem nie zapanowali nad konsekwencjami jakie to zrodziło.

CZERWIEC
7 czerwca Memoriał Janusza Kusocińskiego.

O Memoriale mówiło się, że dla najlepszych zawodników ma być przepustką na Drużynowe Mistrzostwa Europy. Niestety nie sprawdziło się to w przypadku Michała Smalca, który mimo tego, że było najlepszym z Polaków nie został wysłany na zawody do Portugalii, Zarząd zdecydował, że pojedzie Marcin Chabowski. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi na pismo, które w celu wyjaśnienia sprawy nasza Redakcja wystosowała do Zarządu PZLA i złożyła na ręce Dyr. Ślęzaka. Zwracaliśmy się w nim z prośbą o wyjaśnienie czy i w jaki sposób Zarząd PZLA będzie dążył do ustalenia jasnych zasad i odejścia od panującej do tej pory uznaniowości. Wkrótce rozmowa z Prezesem Skuchą.

LIPIEC
16-19 lipca Młodzieżowe Mistrzostwa Europy

W finale biegu na 800m zwyciężył Adam Kszczot, pokonując miedzy innymi Marcina Lewandowskiego, któremu nie udało się obronić tytułu sprzed dwóch lat.

28 lipca Mityng Herculis w Monaco

Marcin Lewandowski uzyskuje świetny wynik na swoim koronnym dystansie 800m: 1:43:84 co w klasyfikacji ALL-TIME daje mu drugą lokatę za Pawłem Czapiewskim.

31 lipca – 2 sierpnia Mistrzostwa Polski w LA.

Rozgrywane na stadionie Zdzisława Krzyszkowiaka w Bydgoszczy. Dla niektórych zawodników były one ostatnią szansą na zdobycie kwalifikacji na Mistrzostwa Świata. Jednak część zawodników, która już miała minima traktowała je raczej, jako trening. Dlatego interesująca rywalizacja była raczej na tych dystansach, na których nie mogliśmy liczyć na występ na Mistrzostwach Świata. Chyba najciekawiej było u Panów na 5000m, gdzie wyniki były najlepsze od 2005 roku, Mistrzem Polski został Artur Kozłowski (13:46:66).


SIERPIEŃ

5 sierpnia – Mityng w Lahti

Adam Kszczot podczas mityngu w fińskim Lahti poprawił rekord Polski seniorów w biegu na dystansie 600 m. uzyskując czas: 1:14.55

8 sierpnia Bieg Dominika

Już od 2010 roku bieg ten będzie rozgrywany oficjalnie w kategorii Mistrzostw Polski w Biegach Ulicznych na dystansie 10km. W 2009 roku, jeszcze na dystansie 9350m, w pięknym stylu wygrał Marcin Chabowski pokonując faworyzowanych Kenijczyków. Wśród Pań z ogromną przewagą Karolina Jarzyńska.

15-23 sierpnia Mistrzostwa Świata w Berlinie
Trudno tutaj opisywać wszystkie wydarzenia. Bez wątpienia Mistrzostwa te miały jedną, wielką gwiazdę – Usaina Bolta, który dwukrotnie poprawiał rekord Świata – na 100 i 200 m.

Niestety słabo wiodło się naszym biegaczom, czego nie można powiedzieć o zawodnikach z innych konkurencji (złoto Anny Rogowskiej i Anity Włodarczyk) co pozwoliło zająć Polsce wysoką piątą lokatę w klasyfikacji medalowej.

Wiele zamieszania było wokół Caster Semenya, zawodniczki z RPA, która wywalczyła złoto na 800m jednak poddana w wątpliwość została jej kobiecość. Wielotygodniowe dochodzenie, które potem trwało, wykazało, że Caster Semenya jest hemafrodytą (choć to wiadomo było już wcześniej, ale IAAF to ukrywał) jednak nie ma dowodów na to aby cechy płciowe mogły mieć wpływ na uzyskanie przez nią nieuprawionej przewagi i IAAF uznał, że zatrzyma ona medal. Teraz, pod koniec roku pojawiły się plotki iż Caster Semenya chce zaskarżyć IAAF o doprowadzenie jej życia do ruiny jednak zostały one zdementowane przez zawodniczkę i jej prawnika.


WRZESIEŃ

6 września Mistrzostwa Polski w Półmaratonie

Odbyły się tradycyjnie w Pile, wśród Pań zwyciężyła Agnieszka Gortel (1:14:14) a wśród Panów Mariusz Giżyński (1:04:21), trzeci w klasyfikacji generalnej za dwójką Kenijczyków.

13 września Maraton we Wrocławiu

Znowu dobra frekwencja (ukończyło 1733 zawodników) ale słaby poziom sportowy, zwycięzca wśród mężczyzn przybiegł z wynikiem 2:16:59

20 września Maraton w Berlinie

Nie udaje się Haile Gebreselassie próba pobicia kolejnego rekordu świata, Haile biegnie 2:06:08, zapowiadany pojedynek z Duncanem Kibetem okazuje się niewypałem, Duncan utrzymał tempo Haile tylko do 16 km.

27 września Maraton w Warszawie

Dobra frekwencja (choć niższa od spodziewanej – ukończyło 3164 zawodników) i wśród Panów ciekawa rywalizacja, na szczególna uwagę zasługuje postawa Adama Draczyńskiego, który narzucił w pierwszej połowie bardzo mocne tempo i mimo późniejszego słabnięcia przybiegł na drugim miejscu z wynikiem 2:12:56 (za Gelane Teshhome z Etiopii 2:12:03).

PAŹDZIERNIK
11 października Maraton w Poznaniu

Fantastyczna frekwencja: bieg ukończyło 4018 zawodników co jest nowym maratońskim frekwencyjnym rekordem Polski. Ciekawa rywalizacja miała miejsce tylko u Pań gdzie zwyciężyła Agnieszka Gortel (2:37:08) przed Agnieszką Janasiak (2:37:33) i Arletą Meloch (2:38:12) dla której było to już szósty (!!!) maraton w tym roku. Niestety poziom męskiej „elity” fatalny (wygrywa Kenijczyk z czasem 2:19).

***

Warto jeszcze wspomnieć, że poza Polską na szosie i w krosie jesień należała do Karoliny Jarzyńskiej. Wiele świetnych występów na całym świecie (Frankfurt, Geneva, Bazylea, Boston, Goleniów) na dystansach od 5 km do maratonu, miejsca w ścisłej czołówce. Mamy nadzieję, że w 2010 roku będzie nie gorzej

***

Przez cały sezon trwały zmagania Golden League, czyli Złotej Ligi, w których o podział Miliona Dolarów walczyli czołowi światowi lekkoatleci. W końcu czeki na kwotę 333 333, 33 dolarów otrzymali Sanya Richards, Yelena Isinbayeva i Kenneisa Bekele. Jednocześnie włodarze IAAF zdecydowali o tym, że w roku 2010 nie będzie już Złotej Ligi ale Liga Diamentowa. Czym różnić się będzie od swojej „metalowej” koleżanki ? Przede wszystkim – zorganizowane zostanie więcej imprez w ramach nowego cyklu – zamiast 6 będzie ich 14.

Oto kalendarz:
14 maja Dauha
23 maja Szanghaj
4 czerwca Oslo
10 czerwca Rzym
19 czerwca Nowy Jork
3 lipca Eugene
8 lipca Lozanna
11 lipca Gateshead
16 lipca Paryż
22 lipca Monaco
6 sierpnia Sztokholm
13/14 sierpnia Londyn
19 sierpnia Zurych
27 sierpnia Bruksela

Powiększono również do 32 ilość konkurencji, których zawodnicy będą walczyć o główną nagrodę – czterokaratowy diament o wartości 63 tys. euro. By go otrzymać nie trzeba będzie wygrać wszystkich zawodów, wystarczy być najlepszym w końcowej klasyfikacji generalnej.

Każdy z mityngów będzie miał pulę nagród w wysokości 416 tys. dolarów, ale tylko w dwóch rozegrane zostaną wszystkie 32 konkurencje. W pozostałych dwunastu będzie ich szesnaście (PAP). Prawa do transmisji wykupiła telewizja Polsat.

***

Frekwencja Imprez masowych w Polsce

Kiedy w jednym biegu bierze udział ponad tysiąc biegaczy to już jest jak na polskie warunki AD2009 spora grupa. Takich biegów mieliśmy w 2009 roku około* 13:

Lp

Impreza

Frekwencja

1

10km Warszawa (Biegnij Warszawo)

6640

2

10km Warszawa (Bieg Niepodległości)

5244

3

Maraton Poznań

4018

4

Półmaraton Warszawa

3942

5

Maraton Warszawa

3164

6

Maraton Kraków

1797

7

Maraton Wrocław

1733

8

Półmaraton Poznań

1701

9

10km Warszawa (Bieg Powstania)

1655

10

Półmaraton Piła

1449

11

Półmaraton Toruń

1382

12

10km Poznań (Maniacka)

1244

13

Półmaraton Rudawa

1121

*był jeszcze dwa biegi InterRun ale nie jest znana jest dokładna liczba osób które ukończyły bieg

Jeżeli na tą samą listę spojrzymy pod kątem największego przyrostu frekwencji to wygląda to tak.

 

Lp

Impreza

2008

2009

 

Przyrost

1

10km Warszawa (Bieg Powstania)

685

1655

142%

2

Maraton Wrocław

1042

1733

66%

3

Półmaraton Warszawa

2371

3942

66%

4

Półmaraton Poznań

1037

1701

64%

5

Maraton Poznań

2640

4018

52%

6

10km Poznań (Maniacka)

861

1244

44%

7

10km Warszawa (Bieg Niepodległości)

3832

5244

37%

8

Maraton Kraków

1357

1797

32%

9

Półmaraton Toruń

1071

1382

29%

10

Maraton Warszawa

2640

3164

20%

11

Półmaraton Piła

1213

1449

19%

12

Półmaraton Rudawa

1177

1121

-5%

 

10km Warszawa (Biegnij Warszawo)

 

6640

 

 

Widać, że organizatorzy potrafią zrobić dużo, aby ich imprezy rosły frekwencyjnie jak na drożdżach. Liderują dwa miasta: Warszawa (5 biegów) i Poznań (3, 4 jeśli liczyć InterRun). Wzrost frekwencji w Warszawie jest bezdyskusyjny, choć zastanawiający jest stosunkowo słaby (w stosunku do pozostałej grupy) bo tylko 20% przyrost frekwencji w Maratonie Warszawskim, któremu trudno jest jednak zarzucić jakieś poważne wpadki.

Gdybyśmy chcieli dowiedzieć się ile osób w Polsce przebiegło, choć jeden raz maraton lub półmaraton to w roku 2009 po raz pierwszy liczba maratończyków lub półmaratończyków zbliżyła się lub przekroczyła 10000. W maratonach było to około 9400 zawodników, (jeśli policzymy tylko imprezy, w których wystartowało ponad 500 uczestników) a w takiej samej wielkości półmaratonach około 10500.

Polscy zawodnicy AD2009

Już drugi rok z rzędu prowadziliśmy nasz ranking Bieganie.pl pokazujący najlepszych w swoich konkurencjach zawodników i zawodniczki. Pora na zaprezentowanie czołówki każdego rankingu.

(miejsce/ zawodnik/ punkty)
Kobiety
100-400m (też płotki)
1. Jesień Anna 257.6
2. Popowicz Marika 254.2
3. Ptak Ewelina 253.7

800-1500m
1 Rostkowska Anna 267.3
2 Ejdys Sylwia 265.2
3 Chojecka Lidia 264.2

3000-10000m (też przeszkody)
1 Chojecka Lidia 255.6
2 Kowalska Katarzyna 255
3 Ciołek Agnieszka 233.4

Biegi uliczne
1 Jarzyńska Karolina 255.7
2 Sobańska Małgorzata 239.2
3 Kłuczyńska Marzena 234.3

Męczyźni
100-400m (też płotki)
1 Marciniszyn Marcin 266.2
2 Kuć Dariusz 265.9
3 Ciepiela Jan 264

800-1500m
1 Lewandowski Marcin 280.4
2 Kszczot Adam 278.2
3 Czapiewski Paweł 266.2

3000-10000m (też przeszkody)
1 Szymkowiak Tomasz 255.7
2 Kozłowski Artur 252.6
3 Chabowski Marcin 252

Biegi uliczne
1 Giżyński Mariusz 253.1
2 Chabowski Marcin 252.6
3 Kozłowski Artur 251.4

Nasz ranking jest interdyscyplinarny – uniwersalny. To znaczy, że nadaje się do porównywania różnych konkurencji. Liczenie punktów odbywa się w sposób następujący: każdy wynik otrzymuje punkty – jest to kwadrat ilorazu rekordu świata w tej konkrecji i tego wyniku pomnożony przez 100. Następnie przeszukujemy wszystkie wyniki danego zawodnika w sezonie i sumujemy tylko trzy najlepsze, tzn. te trzy, które uzyskały najwyższą liczbę punktów. Może, aby było to bardziej przejrzyste i dla wszystkich zrozumiałe, nasze punkty powinniśmy dzielić przez 3. Zastanowimy się jeszcze nad tym.

Gdybyśmy teraz chcieli porównać te punkty i pokazać najlepszą trójkę spośród wszystkich dystansów to byli by to:

1 Marcin Lewandowski 280.4
2 Adam Kszczot 278.2
3 Anna Rostkowska 267.3

Po raz kolejny widoczna jest ta niezwykła siła polskich 800 metrów. Są też inne ciekawe spostrzeżenia. Karolina Jarzyńska nie uzyskuje jakichś szczególnie wysokich not, a jednak jest w stanie rywalizować z najlepszymi w tym momencie kobietami na szosie, czy w krosie, a przecież żaden z naszych czołowych szosowców nie miałby szans na zajmowanie takich miejsc jak Karolina.

Z czym to jest związane?

I taka ciekawostka. Ile punktów wg naszej metodologii otrzymałby na przykład Usain Bolt ? Byłoby to 296.15 punktów (za dwa rekordy świata i 19,57 na 200m z Brukseli 4 września). Czy gdybyśmy podzielili to przez 3 było by to bardziej przejrzyste? (dawało by to 98,71 punktów.). To pytanie do czytelników. A na przykład Kennenisa Bekele miałby: 293.43 (za 13:00.76 na 5 i 26:46.31 na 10 tys m – obydwa z Berlina i 7:28,64 na 3 tys m z 17 lipca z Saint Denis, który był najlepszym jego wynikiem w tym sezonie).

Niech nowy rok przyniesie nam więcej biegowych radości niż ten mijający 2009. Może w Barcelonie?

Możliwość komentowania została wyłączona.