31 stycznia 2019 Redakcja Bieganie.pl Sport

RMT – Ranking Biegaczy Górskich


Rafał Olkis, biegacz i matematyk z Wrocławia postanowił zrobić polski ranking biegaczy górskich, pozornie bardzo podobny do ITRA, ale projekt wydaje się na tyle interesujący, że warto jest go wypromować:

Adam Klein: Co Cie skłoniło do zrobienia tego projektu?

Rafał Olkis: W skrócie, chciałem dokładnie wiedzieć jak mi w tych górach i pagórkach idzie. Projekt punktacji ITRA zawsze mi się podobał, lubię cyferki i statystyki. Po każdym punktowanym biegu nie mogłem się doczekać co na to ITRA. Kiedy po moich biegach zaczęło mi się coś "nie zgadzać" w punktacji zacząłem drążyć algorytm. Koncepcja algorytmu ITRA jest prosta, trasa jest konwertowana na dystans płaski i wynik czasowy jest porównywany z hipotetycznym rekordem świata na takim dystansie.

Rok temu zimą powstała pierwsza wersja RMT, nie działała chyba jeszcze tak jak chciałem więc porzuciłem projekt na rok. Wróciłem do projektu w tym roku po półmaratonie Piekło Czantorii gdzie mój wynik 2h59min został podsumowany na całe 600pkt, gdzie w roku ubiegłym taki rezultat dawał w okolicach 645pkt (dodatkowo trasa za 2017 na stronie wtedy wskazywała około 1700m w pionie czyli mniej o około 500m od rzeczywistej trasy). Przy poprawnej wycenie trasy na 2200m i przy wyniku 3h można więc było się spodziewać grubo powyżej 650pkt.

Dyskutowałeś o tym z ITRA?

Opisałem swoje wątpliwości w mailu do ITRA, kolega Loïc odpisał: "Datas have been adjusted" czyli nagle z 600pkt zrobiło się 643pkt przy moim wyniku. Odpisałem, że w sumie to źle bo jeśli algorytm w 2017 roku policzył punkty bez 500m (!) to w tym roku punktacja powinna być wyższa. Loiic odpisał: "The algortyhm already take into consideration these differences" czyli na stronie mieliśmy 1700m ale algorytm magicznie wiedział, że było 2200m, stwierdziłem, że to chyba już nie jest algorytm tylko jakaś szklana kula. Dyskusja z Loiic pokazała mi, że podejście ITRA do rzetelnego liczenia tych punktów jest dość luźne.

Aby nie było, że mam jakiś żal do ITRA za małą liczbę punktów za ten bieg, mój algorytm wycenił ten wysiłek na 613pkt, aczkolwiek nie chciałbym aby te punkty (RMT i ITRA) były porównywane ze sobą poza jakimś tam poziomem ogólności.

Gdzie w Twoim systemie są słabości a gdzie wg Ciebie przewagi nad ITRA

Słabości tu i tu to na pewno dokładna ocena dystansu i pionów trasy, to nie jest proste i rozbieżności czasami są spore dla różnych urządzeń GPS, szczególnie na dystansach ultra. W RMT chcę się na razie skupić na polskich biegach, większości jednak w ITRA na próżno szukać, np Bieg Marduły. W RMT zainteresowani mogą zgłosić bieg, którego nie ma jeszcze w bazie, czy poddać w wątpliwość wycenę trasy. No i słabość jest taka, że na razie projekt będzie rozwijany hobbystycznie w dniach regeneracji 😉Czy w RMT będzie brany pod uwagę ten czynnik "oceny" związany z pogodą, warunkami na trasie?

Jeśli na trasie są ciężkie warunki np. śnieg po kolana jak na Zimowy Półmaraton Gór Stołowych 2018 (http://ratemytrail.com/results/zimowy-polmaraton-gor-stolowych-2018-zpgs) i z wstępnej punktacji zawodników z topu wynika, że punktów jest chyba za mało (średnia kilkudziesięciu zawodników z danego biegu i ich średnia historyczna) to można wnioskować, że warunki były trudne lub trasa jest źle oszacowana. Jeśli różnica w średniej jest większa niż 10% to zawodnicy otrzymują wyrównanie, wszyscy tyle samo. To jeszcze nie działa zbyt dobrze z racji małej próbki danych. Ta informacja będzie w przyszłości jawnie podawana na stronie z wynikami. Algorytm zasugerował ponad 100pkt wyrównania za ZPGS za 2018 rok, w tym roku zasugeruje to samo bo śniegu w stołowych również sporo 😉

Sam biegasz? Od kiedy ?

Tak, coś tam biegam od 2015/16 roku, bardzo umiarkowanie na poziomie 620pkt RMT 🙂 Moje logi z "treningów" są na Strava: https://www.strava.com/athletes/10598194.

rmt rofio radkow

Powodzenia i czekamy na wnioski racjonalizatorskie od czytelników. Na razie wklejamy ranking RMT na stronie głównej Bieganie.pl.

Możliwość komentowania została wyłączona.