new balance 880
 
11 kwietnia 2008 Redakcja Bieganie.pl Sport

Relacje z maratonu w Dębnie oraz Londynie na bieganie.pl i w Eurosport2


Najbliższa niedziela to prawdziwa uczta dla kibiców maratonu. Będzie ważna również dla polskich zawodników – rozstrzygnie o tym, kto z nich pojedzie na Igrzyska Olimpijskie do Pekinu. W Dębnie odbędą sie Mistrzostwa Polskie w Maratonie, transmitowane na żywo przez bieganie.pl. W Rotterdamie startuje Małgorzata Sobańska i Arek Sowa. Zaś w Eurosporcie2 – transmisja telewizyjna prestiżowego maratonu w Londynie. Za stołem komentatorskim – przedstawiciel bieganie.pl. Zapraszamy!

londonn_5241.jpg

Bieganie.pl najbardziej angażuje się w relację z Dębna. Naszym bezpośrednim reporterem na trasie Maratonu będzie Jurek Skarżyński, który w 1988 roku zajął w Dębnie drugie miejsce. Dzięki temu będziecie mogli śledzić bieg niemal minuta po minucie i dzięki temu także Redaktor Nagor będzie mógł na bieżąco przekazywać widzom Eurosportu co dzieje się w Dębnie.

debnoj_5241.jpg

O dramatycznym przebiegu rywalizacji sprzed 20 lat możecie przeczytać na stronie Jurka www.skarzynski.pl

Kto jest faworytem niedzielnych biegów, a z Polaków – kto ma największe szanse na wyjazd do Pekinu? W Dębnie faworytami są Henryk Szost oraz Rafał Wójcik. Do walki być może włączy się Adam Draczyński, Radosław Dudycz, Artur Pelo, może Piotr Drwal? Może zaś Karol Rzeszewicz, debiutujący w maratonie, niespodziewany wicemistrz Polski w biegu przełajowym? Minimum bezwzględne to 2:12:00, ale mistrz Polski pojedzie na Igrzyska, jeśli złamie 2:15:00.

Wśród kobiet faworytki sa dwie: Monika Drybulska oraz Edyta Lewandowska. Obie spróbują powalczyć o minimum olimpijskie (2:30), ale od obu wymaga to pobicia rekordu życiowego.

W Londynie zobaczymy bieganie o poziom wyższe. Ubiegłoroczny zwycięzca, Kenijczyk Martin Lel, posiadacz rekordu życiowego 2:06:41, w ostatnich trzech edycjach biegu dwa razy zwyciężył, raz był drugi. W tym roku z pewnością ma chrapkę na 55 tysięcy dolarów za zwycięstwo i dodatkowe 50 tysięcy za złamanie 2:07. Ale konkurencji są mocni: Felix Limo zwyciężył już w Londynie w 2006, wygrywając z Lelem na ostatnich 200m, i ma najlepszą życiówkę – 2:06:14. Kolejny z klubu "2:06" to Kenijczyk Emmanuel Mutai, życiówka – 2:06:29. Na pewno groźny będzie rekordzista świata w półmaratonie, Sammy Wanjiru, Kenijczyk wychowany w Japonii, który jesienią zeszłego roku w debiucie maratońskim pobiegł 2:06:39. Etiopia nie wystawia w tym roku Haile Gebrsellasie, który w Londynie biega co roku słabo, zamiast niego pojawi się Deriba Merga, legitymujący się czasem 2:06:50. Kolejni faworyci to Hendrick Ramaala z RPA, Jaouad Gharib – dwukrotny mistrz świata w maratonie, mistrz olimpijski Stefano Baldini i m.in. rekordzista Ameryki Północnej w półmaratonie – Ryan Hall, na którego mocno liczą Amerykanie. Walka zapowiada sie pasjonująco.

U kobiet najgłośniejszym nazwiskiem jest utytułowana na bieżni Etiopka – Berhane Adere, która wykręciła na dystansie 42km195m życiówkę 2:20:42. W Londynie zmierzy się z silnym oddziałem Europejek z Europy Wschodniej: Rosjanką Ludmiłą Petrową (2:21:29), Rumunką Constantiną Tomescu-Ditą (2:21:30) oraz Swietłaną Zacharową z Rosji (2:21:31). Mocna będzie też druga w zeszłym roku Etiopka Gete Wami.

Na pewno przekażemy też informację o maratonie w Rotterdamie. Zapraszamy na bieganie.pl!