14 lutego 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

Rekordowy półmaraton RAK

Rekordowa liczba 8 zawodników ukończyła piątkowy RAK Half Marathon w czasie poniżej 60 minut. Zwycięzcami zostali Lelisa Desisa i Priscah Jeptoo.

MenLeaders RAK12
RAK  Half Marathon 2012 (Photo Credit Vic Sailer)

Po rekordowym ubiegłorocznym RAK Half Marathon, kiedy to po raz pierwszy w historii 3 zawodników uzyskało w jednym biegu wyniki poniżej 59 minut, w tym roku został ustanowiony rekord pod względem liczby zawodników z czasami poniżej 1 godziny.

Dotychczas półmaratonem, który mógł poszczycić się największą liczbą zawodników, którzy ukończyli jeden bieg poniżej 60 minut był półmaraton w Rotterdamie, który w 2009 roku – w takim czasie – ukończyło 7 biegaczy. Podobny wynik odnotowano także podczas mistrzostw świata w półmaratonie, które odbyły się w 2007 roku.

Półmaratony z największą liczbą zawodników z wynikami poniżej 60 minut:

1. Ras Al Khaimah Half Marathon 2014 – 8
2. Rotterdam Half Marathon 2009 – 7
Mistrzostwa Świata w półmaratonie 2007 – 7
4. Rotterdam Half Marathon 2008 – 6

Zwycięzcą tegorocznego półmaratonu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich okazał się Etiopczyk Lelisa Desisa, który uzyskał czas 59:34. Desisa to ubiegłoroczny zwycięzca maratonów w Dubaju i Bostonie, a także srebrny medalista Mistrzostw Świata w Moskwie.

Wśród kobiet także triumfowała zwyciężczyni znanych ubiegłorocznych maratonów – w Londynie i Nowym Jorku – Priscah Jeptoo, której zmierzono czas 1:07:00. Obszerny artykuł o Kenijce znajdziesz tutaj: Priscah Jeptoo i jej technika biegu.