18 lutego 2009 Redakcja Bieganie.pl Sport

Rekord świata Defar na 5000 m

Etiopka Meseret Defar podczas mityngu GE Galan w Sztokholmie ustanowiła nowy, halowy rekord świata w biegu na 5000 m – 14:24.37. Swój start w stolicy Szwecji zaliczyli także Polacy: Agnieszka Leszczyńska i Marcin Lewandowski.

Poprzedni rekord świata na 5000 m w hali, ustanowiony dwa lata temu w Bostonie przez Tirunesh Dibabę, był o ponad trzy sekundy gorszy (14.27.42) od dzisiejszego rezultatu Defar. Przypomnijmy, że Etiopka jest także halową rekordzistką świata na dystansie 3000 m (8:23.72, Stuttgart 2007).

Międzyczasy dzisiejszego biegu:
1000 m – 2:52.1
2000 m – 5:47.8 (2:55.7)
3000 m – 8:42.5 (2:54.7)
4000 m – 11:37.8 (2:55.3)
5000 m – 14:24.37 (2.46.6)

W doborowej obsadzie mityngu znalazła się także dwójka Polaków: Marcin Lewandowski oraz Agnieszka Leszczyńska. Lewandowski po dwóch tegorocznych startach na dystansie 800 m pobiegł tym razem na 1000 m. W szybkim i silnie obsadzonym biegu zajął piątą pozycję z czasem 2:20.17. Zwyciężył Abubaker Kaki Khamis (2:17.56).

Agnieszce Leszczyńskiej po raz kolejny nie udała się próba uzyskania minimum na halowe mistrzostwa Europy na dystansie 800 m. Zawodniczka Sportingu Międzyzdroje zajęła czwarte miejsce z czasem 2:04.22. W dwóch poprzednich startach uzyskiwała zbliżone rezultaty: 2:04.15 (Lipsk) i 2:04.11 (Karlsruhe). Wskaźnik PZLA na halowe mistrzostwa Europy to 2:03.00.

Obok rekordu Defat wartościowy rezultat podczas mityngu osiągnął Paul Kipsiele Koech, zwycięzca biegu na 3000 m. Kenijczyk uzyskał najlepszy tegoroczny wynik na świecie – 7:32.80.