1milaFinal wawa 0
7 września 2020 Kuba Wiśniewski Sport

Przeszkodówka i fizyk – Symboliczny finał 1Mili w stolicy


Mariola Ślusarczyk i Marcin Patecki zostali w niedzielę 6 września zwycięzcami symbolicznego finału Wirtualnej 1Mili w Warszawie. Zawody na stadionie AWF były kameralne, ale energetyczne i dające pewną nadzieję, na całkowite odmrożenie biegania. Kolejne finały odbędą się w Krakowie (13.09) i Poznaniu (20.09), a wezmą w nich udział najbardziej konsekwentni uczestnicy wirtualnej rywalizacji, która rozgrywana była w tym roku w toku 5 etapów.

Przy znacznie ograniczonej liczbie uczestników, ale wciąż w świetnej atmosferze – rozegrano na warszawskiej AWF pierwszy z symbolicznych finałów 1Mili. W tym sezonie zawody, ze względu na pandemię i restrykcyjne przepisy dotyczące organizacji imprez, zaplanowano z dużym wyprzedzeniem w symbolicznym wymiarze. Zawodnicy z całej Polski w ramach 5 edycji rywalizowali ze sobą wrzucając wirtualne biegi na dedykowaną platformę. Finałowe, kameralne imprezy odbywają się we wrześniu w Warszawie, potem w Krakowie i Poznaniu.

1milaFinal wawa 2

 Udało nam się zorganizować w tym roku zawody może w jednej ósmej tego, co zazwyczaj. Serii na milę było dziś 5, zwykle mamy ich 20. Nie było biegów dzieci, sztafet. To wszystko było symboliczne, chcieliśmy zaznaczyć: „Puk, puk, jesteśmy tu, pamiętajcie o nas, jesteśmy dla Was”. Ale mimo wszystko to właśnie tak powinno zawsze wyglądać. Ci, którzy kończy swój wyścig, owszem są zmęczeni, ale zostają na trybunach, kibicują innym i dobrze się bawią – mówił nam Tomasz Smokowski, współorganizator przedsięwzięcia, który w niedzielę połączył swój zawód i pasję, komentując kolejne serie, ale i stając na starcie biegu dla dziennikarzy.

Na stadionie im. Zygmunta Szelesta na warszawskiej AWF rozegrano w sumie 5 serii na dystansie 1609,344 metra. W ostatniej z nich ambasador 1Mili Bartosz Olszewski pełnił rolę pacemakera dla zdecydowanie najszybszej zawodniczki finału Marioli Ślusarczyk. Przed startem Warszawski Biegacz śmiał się, że trudno mu będzie się rozpędzić, ale też, że treningi ostatnio musiał przyspieszyć ze względu na pojawiającą się nagle okazję do występu we wrześniowym maratonie. Z zadania na tartanie się wywiązał. Aktualna wicemistrzyni Polski na 3000 m z przeszkodami uzyskała na mecie 4:48.40. Mariola w finałach 1Mili startowała już w poprzednich sezonach, a niedzielny wyścig potraktowała jako mocne przetarcie szybkościowe. Przyznała nam, że ma w tym sezonie nadzieję na jeszcze jeden bieg przeszkodowy w mocnej stawce.

1milaFinal wawa 4

Najlepszym zawodnikiem warszawskiego finału 1Mili został bezapelacyjnie Marcin Patecki. Młody fizyk z Koluszek, pracujący na warszawskiej Politechnice, w samotnej walce z czasem wykręcił 4:29.33. Wygrał nieprzypadkowo, bo od kilku lat skupia się w swoim treningu na średnich dystansach.

– Mieliśmy z żoną i dziećmi przeprowadzać się do Warszawy, ale epidemia zatrzymała nas w Koluszkach, w domku z ogrodem i trampoliną dla dzieciaków… Trenowałem więc w ostatnim czasie w lasach i na żwirowej bieżni, na której właściwie sam wydeptywałem sobie ścieżkę. Za tydzień startuję na Akademickich Mistrzostwach Polski, mam nadzieję, że po tym przetarciu nabiegam coś fajnego na 1500 i 800 m. Dziś trochę brakowało towarzystwa, samemu trudno szybko pobiec – mówił zwycięzca warszawskiej edycji, któremu do rekordu imprezy (4:19.12 Jacka Wichowskiego) zabrakło kilku sekund.


1MILA rozgrywana jest już po raz czwarty. Ambasadorami imprezy są Joanna Jóźwik, Marcin Lewandowski i Bartosz Olszewski. W tym roku wyjątkowo część rywalizacji odbywała się wirtualnie, między 22 czerwca z 30 sierpnia. W trakcie trwania tej zabawy, uczestnicy rejestrowali wybiegane mile. Zapisując się do teamu jednego z Ambasadorów, mile były przeliczane na złotówki, które dzięki wsparciu sponsorów, przekazane zostaną na jeden z celów charytatywnych.
Udział w zawodach na AWFie był bezpłatny i mogli wziąć w nich udział tylko ci, którzy najbardziej się zaangażowali w rywalizację wirtualną.
1MILA jest współfinansowana przez Ministerstwo Sportu, wspierana przez Miasto Poznań, Miasto Stołeczne Warszawa i Gminę Bielany oraz Miasto Kraków. Imprezę organizuje Fundacja Moniki Pyrek we współpracy ze Sportfolio. Imprezę wspierają: Żabka, Decathlon Polska, Oshee, Kinder Joy of moving oraz Garmin Polska. Partnerami medialnymi imprezy są Onet, Przegląd Sportowy i Gazeta Krakowska.

Więcej na www.1mila.pl/wirtualna1mila Informacje znaleźć też można na Facebooku oraz Instagramie!

Możliwość komentowania została wyłączona.

Kuba Wiśniewski
Kuba Wiśniewski

Pisząc coś o sobie zwykle popada w przesadę. Medalista mistrzostw Polski w biegach długich, specjalizujący się przez lata w biegu na 3000 m z przeszkodami, obecnie próbuje swoich sił w biegach ulicznych i ultra. Absolwent MISH oraz WDiNP UW, dziennikarz piszący, spiker, trener biegaczy i współtwórca Tatra Running.