New Balance 1080v12
 
22 marca 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Przełajowe emocje w Bydgoszczy. Kto zostanie mistrzem świata?


40. Mistrzostwa Świata w biegach przełajowych już w najbliższą niedzielę, 24 marca. Po raz kolejny w Bydgoszczy o medale najważniejszej imprezy przełajowej powalczą czołowi biegacze długodystansowi świata. Kto jest faworytem, kogo będziemy mogli zobaczyć w Polsce i dlaczego warto zainteresować się tą imprezą? O tym przeczytacie w naszej zapowiedzi.

Przełajowe mistrzostwa świata już po raz trzeci odbędą się w Polsce, a po raz drugi w Bydgoszczy. Pierwsza polska edycja zawodów odbyła się w 1987 roku w Warszawie. Wówczas w biegu seniorów triumf święcił sam John Ngugi, legenda biegów przełajowych, pięciokrotny, indywidualny mistrz świata w tej konkurencji. Drugi raz, kiedy to lekkoatleci walczyli o medale przełajowych MŚ w naszym kraju miał miejsce w 2010 roku w Bydgoszczy, do której czołowi biegacze wracają po trzech latach przerwy.

Bydgoszcz, nazywana przez wielu stolicą polskiej lekkoatletyki, jest pierwszym miastem, które będzie organizować te mistrzostwa po raz drugi. Po raz kolejny kibice naszego kraju będą mieli okazję przyglądać się rywalizacji wielu świetnych biegaczy znanych dotychczas tylko z relacji telewizyjnych. Prześledźmy zatem kto pobiegnie w Bydgoszczy i komu daje się największe szanse na zwycięstwo.

Siostry faworytkami biegu juniorek

Główną faworytką do zwycięstwa w biegu juniorek będzie Faith Kipyegon. Kenijka w Bydgoszczy będzie bronić tytułu mistrzyni świata wywalczonego przed dwoma laty w Punta Umbría (Hiszpania). Jeżeli uda się jej wygrać dołączy do Violi Kibiwott i Genzebe Dibaby, które jako jedyne potrafiły zwyciężyć w tej kategorii dwukrotnie.

Jedną z rywalek Kipyegon, mistrzyni świata juniorek w biegu na 1500 m, która bez trudu zwyciężyła w kenijskich eliminacjach będzie… jej siostra – Caroline Chepkoech Kipkirui, która także ma już na swoim koncie międzynarodowe sukcesy. W ubiegłym roku była piąta na MŚ juniorów w Barcelonie (5000 m), natomiast dwa lata temu wywalczyła brązowy medal podczas mistrzostw świata kadetów (3000 m).

Poza Kenijkami poważnymi kandydatkami w walce o medale będą Etiopki: Alemitu Haroye, zwyciężczyni krajowych eliminacji, Buze Diriba, mistrzyni świata juniorek w biegu na 5000 m oraz Ruti Aga, wicemistrzyni świata na tym samym dystansie. Europejscy kibice liczą na dobrą postawę Emelii Goreckiej z Wielkiej Brytanii, która przed dwoma laty była 15, my natomiast na udany występ Sofii Ennaoui, mistrzyni Polski juniorek.

Hados Gebrhiwet po raz kolejny najlepszy?

Hagos Gebrhiwet, rekordzista świata juniorów w biegu na 5000 m (12:47.53) stawiany jest w roli murowanego faworyta do zwycięstwa w biegu juniorów na 8 km. Etiopczyk nie ma na swoim koncie jeszcze medalu wywalczonego na międzynarodowej imprezie, jednak z powodzeniem startował już na wielu zawodach komercyjnych. W ubiegłym roku był drugi podczas mityngu Diamentowej Ligi w Paryżu, w tym roku zwyciężył w halowym mityngu w Bostonie (pokonał tam m.in. Galena Ruppa).

Zawodnikami, którzy mają już na swoim koncie medale mistrzostw świata i którzy także będą faworytami w Bydgoszczy są Kenijczyk Conseslus Kipruto (mistrz świata juniorów na 3000 m pprz.) i Etiopczyk Muktar Edris (mistrz świata juniorów na 5000 m).

Chebet z szansą na drugie zwycięstwo w Bydgoszczy

Niestety z uwagi na kontuzje lub inne plany startowe na starcie biegu seniorek zabraknie wielu czołowych zawodniczek. Wszystkie medalistki z poprzednich mistrzostw, znane z bardzo dobrych występów na bieżni, Vivian Cheruiyot, Linet Masai i Shalane Flanagan zrezygnowały z przylotu do Bydgoszczy. Dwie pierwsze przygotowują się do startów na bieżni, natomiast Flanagan, mimo tego że na przełajowych mistrzostwach kraju sięgnęła po złoty medal, zrezygnowała ze startu w Polsce z uwagi na kwietniowy udział w maratonie bostońskim.

Tegoroczne mistrzostwa są więc szansą na pokazanie się nowym zawodniczkom. Nadzieje na dobry występ mają przede wszystkim zwyciężczynie krajowych eliminacji: Etiopka Hiwot Ayalew i Kenijka Margaret Muriuki. Pierwsza to specjalistka od biegów przeszkodowych (5 miejsce na Igrzyskach w Londynie), druga natomiast to dwukrotna medalistka przełajowych mistrzostw świata w drużynie (srebro w Edynburgu w 2008 roku i złoto w Bydgoszczy w 2010). 
 

melkamu_cherono_1.jpg
Meselech Melkami i Emily Chebet ponownie pobiegną w Bydgoszczy

Mimo dopiero czwartej pozycji na krajowych mistrzostwach ochotę na zwycięstwo w Bydgoszczy ma także Emily Chebet. Kenijka swoje nadzieje upatruje w tym, że wie jak się wygrywa w Polsce. To bowiem Chebet została mistrzynią świata seniorek przed trzema laty.

Kolejne faworytki to mistrzyni świata juniorek z poprzedniej edycji, Etiopka Genet Yalew, jej rodaczka – Meselech Melkamu, wielokrotna medalistka przełajowych mistrzostw świata, w tym brązowa medalistka sprzed trzech lat i ponadto: Shitaye Eshete z Bahrajnu, Nazaret Weldu z Erytrei i przełajowa mistrzyni Europy – Fionnuala Britton z Irlandii.

Najsilniejszym punktem polskiej reprezentacji powinna być Katarzyna Kowalska. Sześciokrotna mistrzyni Polski w biegach przełajowych trzy lata temu zajęła najlepszą pozycję spośród wszystkich reprezentantów naszego kraju (36).

 

Obrońca tytułu faworytem w biegu mężczyzn

Niespodziewany przełajowy mistrz świata z 2011 roku, Etiopczyk Imane Merga przyjedzie do Bydgoszczy bronić tytułu wywalczonego w hiszpańskiej miejscowości Punta Umbria. Przed dwoma laty mało kto dawał mu szanse na zwycięstwo, tym razem jest głównym faworytem do zajęcia pierwszego miejsca. Eksperci zauważają jednak, że Merga najlepiej radzi sobie w upalnych warunkach i trudno powiedzieć jak wypadnie w Polsce na ośnieżonej trasie i przy temperaturze poniżej 0 stopni Celsjusza.

Nie wiadomo jak spiszą się także pozostali zawodnicy. Tak czy inaczej faworytami do zajęcia czołowych lokat pozostają reprezentanci Afryki, a wśród nich m.in. Feyisa Lilesa. Etiopczyk to srebrny medalista mistrzostw świata w maratonie (Daegu 2011) i posiadacz świetnych rekordów życiowych: półmaraton – 59:22, maraton – 2:04:52. W przeszłości oraz w tym roku udowodnił, że świetnie radzi sobie nie tylko w biegach ulicznych, ale także na krótszych dystansach w przełaju, na swoim koncie ma bowiem zwycięstwo w etiopskich eliminacjach oraz trzy medale przełajowych MŚ wywalczone w drużynie.

Tradycyjnie głównymi faworytami Etiopczyków będą Kenijczycy. Tym razem jednak Kenia wysłała na mistrzostwa świata mało doświadczony skład. Tylko dwóch z sześciu zgłoszonych zawodników startowało w przeszłości na zawodach tej rangi. Są to Hosea Macharinyang, pięciokrotny złoty medalista MŚ w drużynie oraz Japheth Korir, dwukrotny uczestnik przełajowych MŚ jako junior (w 2010 wywalczył brązowy medal). To jednak nie oni, a zwycięstwa kenijskich eliminacji – Philemon Rono wydaje się być najsilniejszym punktem swojej drużyny. 

moses_kipsiro_1.jpg
Moses Kipsiro (Uganda) po raz kolejny pobiegnie w Polsce
i po raz kolejny powinien być w czołówce

Moses Kipsiro i Teklemariam Medhin, medaliści 38. Mistrzostw Świata w biegach przełajowych będą liderami reprezentacji Ugandy i Erytrei, które między sobą powinny powalczyć o brązowy medal w klasyfikacji zespołowej. 

Z grona europejskich drużyn największe szanse na wysoką pozycję mają Hiszpanie, którzy do Bydgoszczy wysłali m.in. Carlesa Castillejo, Antonio Davida Jimeneaz, Ayada Lamdassema i Sergio Sancheza. My liczymy na dobrą postawę polskich biegaczy z Błażejem Brzezińskim (mistrzem Polski) i Arkadiuszem Gardzielewskim (najlepszym polskim seniorem przed trzema laty) na czele.

Nagrody finansowe

Oczywiście najlepsi zawodnicy w Bydgoszczy walczyć będą nie tylko o medale i sławę, ale także, w przypadku seniorów, o atrakcyjne nagrody finansowe. Przełajowy mistrz oraz mistrzyni świata otrzymają po 30 tysięcy dolarów, które można powiększyć w przypadku sukcesu drużynowego. Najlepsza drużyna wśród kobiet i mężczyzn otrzyma bowiem do podziału 20 tysięcy dolarów.

Indywidualnie
1 miejsce – 30 000 dolarów
2 miejsce – 15 000 dolarów 
3 miejsce – 10 000 dolarów 
4 miejsce – 7 000 dolarów 
5 miejsce – 5 000 dolarów 
6 miejsce – 3 000 dolarów 
Drużynowo

1 miejsce – 20 000 dolarów 
2 miejsce – 16 000 dolarów 
3 miejsce – 12 000 dolarów 
4 miejsce – 10 000 dolarów 
5 miejsce – 8 000 dolarów
6 miejsce – 4 000 dolarów

Stara trasa z nowym wzgórzem

Pomimo tego, że tegoroczne mistrzostwa świata odbędą się w tym samym miejscu co mistrzostwa w 2010 roku – przypomnijmy, będzie to Leśny Park Kultury i Wypoczynku Myślęcinek – zmianie ulegnie trasa zawodów. Wielu ekspertów oraz sami zawodnicy narzekali na zbyt prostą i szybką trasę, na której musieli ścigać się przed  trzema laty. Z tego też względu organizatorzy postanowili ją utrudnić wykorzystując w tym celu pobliskie wzgórze oraz dodając na trasę różnego rodzaju przeszkody. Trasa powinna być także bardziej kręta, gdyż zdecydowanie ograniczono odcinki proste.

Wszyscy zawodnicy, bez względu na kategorię wiekową, będą rywalizować na tej samej trasie o długości 1950 m. W połączeniu z dobiegiem od startu oraz do mety zawodnicy będą mieli do pokonania następujące dystanse: juniorki – 6 km (3 okrążenia), juniorzy – 8 km (4 okrążenia), seniorki – 8 km (4 okrążenia) oraz seniorzy – 12 km (6 okrążeń).

Zawody rozpoczną się w niedzielę o godzinie 11:30. Pierwszy bieg zaplanowany jest na 12:00 (juniorki), natomiast zakończenie głównego programu zawodów ok. godz. 15:00. Mimo nie najlepszej pogody wszystkich kibiców zapraszamy do Bydgoszczy, do gorącego kibicowania naszym reprezentantom. Tych, którzy się na wizytę w Myślęcinku nie zdecydują odsyłamy na naszą stronę, gdzie znajdziecie obszerną relację z zawodów.