1 października 2007 Redakcja Bieganie.pl Sport

Powrót Radcliffe, zwycięstwa Goucher i Lela – Great North Run

W dobrym stylu powróciła po 21 miesięcznej przerwie do startów Paula Radcliffe, zajmując drugie miejsce w półmaratonie Great North Run. Zwyciężyła Amerykanka Kara Goucher z rewelacyjnym czasem w debiucie 66:57. Wśród mężczyzn tryumfował Kenijczyk Martin Lel.

Długo mówiło się o pierwszym starcie rekordzistki świata w maratonie po tak długiej przerwie spowodowanej narodzinami dziecka. Sama zainteresowana chętnie udzielała w tym czasie wywiadów, w których oznajmiała, że jest w dalszym ciągu zainteresowana wygrywaniem w najlepszych biegach z Igrzyskami Olimpijskimi na czele, przez co powodowała, że jej powrotu na trasy biegowe oczekiwali wszyscy fani biegania. Jak się okazało do zwycięstwa jeszcze trochę zabrakło, niemniej bieg Brytyjki był bardzo dobry. Zajęła ona drugą pozycję z wynikiem poniżej 68 minut (67:53), który jest drugim wynikiem na świecie w tym roku, zaraz za świetnym rezultatem zwyciężczyni wczorajszego biegu – Kary Goucher. Amerykanka, dla której był to debiut w półmaratonie, osiągnęła znakomity rezultat 66 minut i 57 sekund, będący zarazem nowym rekordem Stanów Zjednoczonych. Poprzedni rekord (67:34) należał do Deeny Kastor i został ustanowiony w ubiegłym roku w Berlinie. Przypomnijmy, że podczas niedawno zakończonych Mistrzostw Świata w Osace Goucher zdobyła brązowy medal w biegu na 10000m, czym sprawiła niespodziankę wszystkim śledzącym jej poczynania zainteresowanym.

Jeżeli chodzi o rywalizację na trasie półmaratonu wśród mężczyzn to tutaj mówi się o swojego rodzaju rozczarowaniu, gdyż nie padł wynik poniżej 1 godziny, a pokonany został także aktualny rekordzista świata na tym dystansie Samuel Wanjiru. Jego pogromcą okazał się jego rodak Kenijczyk Martin Lel, dwukrotny zwycięzca maratonu w Londynie. Czas jaki uzyskał Lel – 60:10 jest jego nowym rekordem życiowym, a sam start jednym z ostatnich sprawdzianów formy przed maratonem w Nowym Jorku. W NY zobaczymy także Wanjiru, który wczoraj uzyskał wynik 60:18, a dla którego start 4 listopada będzie debiutem na tym dystansie. Trzecią pozycję zajął Hendrick Ramaala z czasem 62:36. Szósty był mąż zwyciężczyni wśród kobiet – Adam Goucher (63:15).