30 listopada 2023 Bartłomiej Falkowski Sport

Polski maraton w Walencji. Kogo z naszych reprezentantów zobaczymy na trasie?


Wyjątkowo „polski” maraton w Walencji rozegrany zostanie już za kilka dni. W Hiszpanii, w jednym z najszybszych maratonów na świecie, pobiegnie bardzo duża grupa szybkich zawodniczek i zawodników z naszego kraju. Poniżej przeczytacie, za kogo będzie można trzymać kciuki poza całą masą amatorów walczących o swoje wyniki. 

Aleksandra Lisowska

Z pewnością największą gwiazdą naszej reprezentacji jest Aleksandra Lisowska, czyli Mistrzyni Europy w maratonie. Jej rekord życiowy to 2:26:08 uzyskany w Dębnie w 2021 roku. Podopieczna trenera Jacka Wośka do startu w Walencji przygotowywała się m.in. w Szklarskiej Porębie, trenując z innymi polskim zawodniczkami. W tym roku Lisowska biegła już wiosną w Rotterdamie, uzyskując 2:26:44 i piąte miejsce. W sierpniu nie ukończyła maratonu podczas Mistrzostw Świata w Budapeszcie. W październiku brała udział w Wojskowych Mistrzostwach Świata, które były wpisane w przygotowania do startu w Walencji. W półmaratonie osiągnęła wynik 1:12:37. Aleksandra Lisowska była gościem jednego z odcinków podcastu bieganie.pl, gdzie opowiadała nam o swojej inspirującej historii.

Angelika Mach

W Szklarskiej Porębie trenowała także Angelika Mach (2:27:41). W tym roku startowała już wiosną w maratonie w Wiedniu, gdzie pobiegła 2:30:05, zajmując siódme miejsce. Mach wiosną wygrała także półmaraton w Neapolu z czasem 1:12:34. Identyczny wynik osiągnęła w październiku podczas Wojskowych Mistrzostw Świata w Lucernie, przybiegając tuż przed Lisowską. Zawodniczka ogromny skok jakościowy wykonała po przejściu pod skrzydła Jacka Kostrzeby.

Aleksandra Brzezińska

Trzecią zawodniczką z silnej grupy trenujących w Szklarskiej Porębie jest Aleksandra Brzezińska. Ona także, jako zawodniczka Wojskowego Zespołu Sportowego, ściągała się w półmaratonie w Lucernie z wynikiem 1:13:04. W marcu pobiegła także maraton w Hanowerze, uzyskując 2:37:50. Brzezińska trenowana przez swojego męża Błażeja Brzezińskiego rekord życiowy 2:28:09 uzyskała przed rokiem właśnie w Walencji. To także aktualna Mistrzyni Polski w półmaratonie. Duet trenersko zawodniczy gościł zarówno w podcaście bieganie.pl, jak i w serii W Rytmie Biegania

Izabela Paszkiewicz

Do grona szybkich Polek należy też Izabela Paszkiewicz (2:27:41). Jej ostatnim startem przed maratonem w Walencji był także wojskowy półmaraton w Szwajcarii z wynikiem 1:14:51. Zawodniczka trenowana przez Mariusza Giżyńskiego miała w tym roku problemy zdrowotne związane z anemią. Jak zapewnił trener, Paszkiewicz zdołała poprawić parametry krwi. Kibice wiedzą, że biegaczka z Terespola, gdy jest w pełni sił, jest naprawdę groźną rywalką.

Iwona Bernardelli

Ostatnią „wojskową” zawodniczką jest Iwona Bernardelli z życiówką 2:27:47. Ta dużą część przygotowań spędziła w USA, gdzie w Albuquerque szlifowała formę na obozie wysokościowym. Jej ostatnim startem przed maratonem były Mistrzostwa Polski w przełajach, gdzie indywidualnie wywalczyła srebro na długim dystansie. W tym roku biegła już w dwóch maratonach. W lutym w Sewilli pobiegła 2:29:36, w maju w Pradze uzyskała 2:35:28.

Beata Popadiak

Na liście elity jest także Beata Popadiak. Frontrunnerka ASICS nie jest w wojsku, nie ma też wyczynowej przeszłości, ale nie przeszkadza jej to w szybkim bieganiu. Swój rekord życiowy 2:37:27 ustanowiła we wrześniu w Berlinie. Dwa tygodnie przed starem w Walencji wygrała też półmaraton na Cyprze. Nie była to jej jedyna wygrana w tym roku. W kwietniu zwyciężyła w Wiedniu również na dystansie półmaratonu.

Kamil Karbowiak

Najszybszym mężczyzną z Polski jest Kamil Karbowiak. Jego rekord maratoński to 2:10:35. Jako żołnierz występował w Lucernie podczas Wojskowych Mistrzostw Świata w półmaratonie. Uzyskał wynik 1:05:55. Wiosną tego roku był drugi w maratonie w Łodzi z czasem 2:14:09. W tym roku Karbowiak ma nowego – starego trenera. Po kilku latach wrócił pod skrzydła Jacka Wośka.

Andrzej Witek

Na liście elity znajduje się też Andrzej Witek. Wywodzący się z amatorskiego biegania zawodnik swój rekord życiowy 2:19:14 wywalczył w lutym podczas maratonu w Sewilli. Szybkie bieganie na ulicy łączy z powodzeniem z biegami górskimi, gdzie należy do europejskiej czołówki. Andrzej Witek był gościem naszego podcastu, gdzie wystąpił razem z żoną. 

Bartłomiej Stajniak

W Walencji zobaczymy także byłego triathlonistę Bartłomieja Stajniaka, który życiówkę 2:21:51 osiągnął w 2021 roku w Dębnie. Stajniak również startuje w górach, łącząc to z bieganiem ulicznym. W październiku wystartował w półmaratonie w Amsterdamie, kończąc w 1:09:02.

Dariusz Nożyński

Specjalnym wysłannikiem bieganie.pl będzie Dariusz Nożyński. Zawodnik z życiówką 2:24:43, jeszcze większe sukcesy osiąga w biegach ultra. Wygrał w Wings for Life, o czym opowiadał w podcaście W Rytmie Biegania. Zdobywał także dwukrotnie tytuł Mistrza Polski na 100 kilometrów oraz złoty medal MP w biegu sześciogodzinnym. W listopadzie reprezentował nasz kraj w Mistrzostwach Świata w Biegu na 50 kilometrów w Indiach. W ostatnim wywiadzie zdradzał nam, że jedzie do Walencji po nową życiówkę.

Mikołaj Raczyński

W Walencji wystartuje także redaktor naszego portalu Mikołaj Raczyński, który na łamach bieganie.pl dzieli się z czytelnikami fachowymi materiałami dotyczącymi treningu. Raczyński publikował także raporty na swoim kanale YouTube, rozkładając na czynniki pierwsze każdy tydzień swoich przygotowań, tworząc cykl Eksperyment Walencja. Życiówka Raczyńskiego to 2:39:32 uzyskane w debiucie w 2019 roku. Niestety był to start, gdzie zawodnik zmagał się z kontuzją, która wymagała operacji i długiej przerwy w treningu. Obecnie, zdrowie trenera ARW pozwala na dużo szybsze bieganie.

Bartosz Olszewski

Swój kolejny start w Walencji zaliczy także Bartosz Olszewski. Warszawski Biegacz powalczy o nową życiówkę, czyli wynik poniżej 2:25:16. Olszewski w tamtym roku był już blisko rekordu 2:26:19. W tym sezonie, jak twierdzi, jest ponownie świetnie przygotowany. Olszewski to najpopularniejszy polski biegacz łączący trening z blogowaniem. Zainspirował masę innych biegaczy i na pewno stać go na kolejny świetny wynik.

Mateusz Baran

Mateusz Baran to biegacz z życiówką 2:28:46 uzyskaną w Walencji. Jest on także Mistrzem Polski Fizjoterapeutów w Półmaratonie. Ten tytuł zdobył podczas jesiennego półmaratonu w Krakowie. Uzyskał czas 1:13:02, traktując bieg jako element przygotowań do startu w Hiszpanii.

Florian Pyszel

Szybkim polskim debiutantem może okazać się Florian Pyszel. Jego życiówka w półmaratonie to 69:21, jednak niedawno pobiegł jeszcze lepszy wynik na dziesięć kilometrów 30:55 na górzystej trasie gdyńskiego Biegu Niepodległości.

Imię i nazwiskoRekord życiowy
Aleksandra Lisowska2:26:08
Izabela Paszkiewicz2:27:41
Iwona Bernardelli2:27:47
Angelika Mach2:27:48
Aleksandra Brzezińska2:28:09
Beata Popadiak2:37:27
Kamil Karbowiak2:10:35
Andrzej Witek2:19:14
Bartłomiej Stajniak2:21:51
Dariusz Nożyński2:24:43
Bartosz Olszewski2:25:16
Mateusz Baran2:28:46
Piotr Treska2:29.18
Mikołaj Raczyński2:39:32
Florian PyszelDebiut

Dzięki współpracy marki New Balance i Bieganie.pl będziemy relacjonowali dla Was to niesamowite wydarzenie od środka, pokazując całe zaplecze maratonu w Walencji w ramach akcji KieRUNek Walencja.

kierunek walencja
Bądź na bieżąco
Powiadom o
11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
realista
realista
1 rok temu

A jaki był klucz doboru kolejności przedstawianych zawodników? Nie rekord życiowy, nie miejsce w rankingu, nie wynik z tego roku, nie alfabetycznie Tak po prostu bardziej kogoś redakcja lubi czy bardziej zawiłe kryteria zostały zastosowane?

Arek
Arek
1 rok temu

W pierwszej kolejności są również Panie, później Panowie wg życiówek.

Jbezaqan
Jbezaqan
1 rok temu
Reply to  realista

A jakie to ma znaczenie, po co prowokujesz? Co chcesz osiągnąć?

Sebastian
Sebastian
1 rok temu

Ja też będę walczył o sub 2:30 😉
Dziś nawet jednym samolotem lecieliśmy 😉😁

Karol
Karol
1 rok temu

Florian Mistrz Treningu może coś pobiegnie na zawodach. Tinder zapłonie!:)

Bożena
Bożena
1 rok temu

Hejka😅 Będę kibicowała Łukaszowi Twardzik💪💪mojemu kochanemu zięciowi 😅 biegnie pierwszy raz🏃🏃🏃. Przygotowania trwały pół roku💪💪💪

Last edited 1 rok temu by Bożena
Patryk
Patryk
1 rok temu
Reply to  Bożena

Taka teściowa to skarb! pozdrawiam 🙂

Paweł
Paweł
1 rok temu

Mnie tez

Konrad
Konrad
1 rok temu

Wreszcie ciekawe zawody do śledzenia! Trzymam kciuki za wszystkich (nie po równo, za jednych wiecej, a innych mniej – ale trzymam za każdego)

Bartłomiej Falkowski
Bartłomiej Falkowski

Biegacz o wyczynowych aspiracjach, nauczyciel wychowania fizycznego i wielbiciel ciastek. Lubi podglądać zagranicznych biegaczy i wplatać ich metody treningowe do własnego biegania.