2 lutego 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

Polscy biegacze nabierają halowego rozpędu


Sezon lekkoatletyczny na hali zaczyna się rozkręcać. Polscy zawodnicy też. 1 lutego (sobota) podczas mityngu w Karlsruhe Angelika Cichocka, Katarzyna Broniatowska i Marcin Lewandowski uzyskali minima PZLA na Halowe Mistrzostwa Świata w Sopocie (7-9 marca). A to nie koniec dobrych dla nas wiadomości! 

1.jpg
Angelika Cichocka ze świeżo upieczoną rekordzistką świata na 1500 metrów – Genzebe Dibabą

Rekordowe 1500 metrów 

Z całą pewnością ozdobą mityngu w Karlsruhe był wyścig na dystansie 1500 metrów z udziałem dwóch Polek: Angeliki Cichockiej i Katarzyny Broniatowskiej. Po samotnym biegu pewnie zwyciężyła w nim Etiopka Genzebe Dibaba (młodsza siostra Tirunesh Dibaby, legendarnej biegaczki na długich dystansach) z wynikiem 3:55.17. To nowy, halowy rekord świata, lepszy od poprzedniego o ponad 3 sekundy (3:58.25).

W historycznym biegu Angelika Cichocka zajęła znakomite, drugie miejsce (4:08.15), a piąta, z nowym rekordem życiowym na hali, była Katarzyna Broniatowska (4:11.49). Oznacza to, że obie zawodniczki wyprzedziły minimum PZLA na HMŚ w Sopocie (4:12:00).

Lewandowski (wreszcie) w gazie?

Po pechowym starcie na 1500 metrów dwa dni wcześniej w Dusseldorfie, gdzie Marcin Lewandowski utracił szansę na dobrą lokatę przez przepychanki w peletonie, mocno trzymaliśmy kciuki za to, żeby Lewy pokazał pełnię swoich możliwości na swoim koronnym dystansie – 800 metrów. Nie rozczarowaliśmy się. Czwarty zawodnik ostatnich MŚ od początku biegł na czołowej pozycji, by na finiszu stoczyć sprinterski pojedynek z Abrahmem Rotichem. Obu zawodnikiem zmierzono ten sam czas – 1:46.30. Ale uznano, że to Rotich wygrał. Nas cieszy jednak to, że Marcin wypełnił minimum PZLA na światowy czempionat w Sopocie i może, ze spokojem, przygotowywać się do docelowego, marcowego startu.

2.jpg
Marcin Lewandowski


Sofia Ennaoui bije kolejny rekord Polski!

Znakomite wieści przynosi także mityng w Mondeville. Wschodząca gwiazda polskiej lekkoatletyki – Sofia Ennaoui była trzecia w biegu na 1500 metrów z wynikiem 4:16.63 To oznacza, że Sofia pobiła własny rekord Polski juniorów na tym dystansie o blisko 2 sekundy. Warto wspomnieć, że ustanowiła go… w styczniu tego roku.

3.jpg
Sofia Ennaoui

Wielki pojedynek Kszczota

Pierwszy weekend lutego zakończy się kolejnym mityngiem z niezwykle interesującym, polskim akcentem. W niedzielnych zawodach Russkaja Zima w Moskwie na dystansie 600 metrów dojdzie do potyczki Adama Kszczota z Etiopczykiem Mohammedem Amanem, aktualnym mistrzem świata w hali i na stadionie otwartym na 800 metrów. Obaj już wygrywali ten mityng. Polak jest zresztą właścicielem jego rekordu (1:15.26), który jest jednocześnie drugim, najlepszym halowym wynikiem w historii (rekord świata na 600m pod dachem wynosi 1:15.12). Szykują się wielkie emocje!

Możliwość komentowania została wyłączona.