30 sierpnia 2010 Redakcja Bieganie.pl Sport

Półmaraton w Pile. 5 września. Ponad 2000 zarejestrowanych zawodników !


Ważny komunikat dla uczestników 20. Międzynarodowego Półmaratonu w Pile:


Biuro zawodów pilskiego półmaratonu:
Hala sportowa w Szkole Podstawowej nr. 1, ul. Buczka 11.
Biuro zawodów będzie czynne w dniu 4.09. (sobota) w godzinach: 17.00 do 22.30.
W dniu 5.09. (niedziela) w godzinach: 7.00 do 10.00.

Gorąca prośba do wszystkich uczestników pilskiego półmaratonu, żeby dokonali weryfikacji i odbioru numerów startowych sobotę (4.09), bowiem mamy już ponad 2000 zgłoszonych zawodników i w dniu zawodów należy się spodziewać dłuższego oczekiwania na załatwienie wszystkich formalności. Zapraszamy przede wszystkim zawodników z regionu wielkopolski do z korzystania z takiej możliwości. Na pewno ułatwi to pracę biura zawodów.

Ponadto zapraszamy uczestników naszego biegu na Pasta-Party w sobotę (4.09.)

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia unikalnej Wystawy Kolekcji Pamiątek światowych i krajowych maratonów i biegów ulicznych, która będzie w biurze zawodów.

Każdy zawodnik, który ukończy pilski półmaraton otrzyma:

Koszulkę, medal, napój POWERADE, Kalendarz AIMS „Distance Running” nr 2 i nr 3,
w którym są już terminy imprez biegowych na świecie w 2011 roku.
Ponadto każdy otrzyma gratis egzemplarz czasopisma RUNNER’S WORLD (edycja polska)

Serdecznie pozdrawiam i do zobaczenia w Pile

Henryk PASKAL
Dyrektor
Międzynarodowego Półmaratonu w Pile

Czy chcesz wziąć udział w najbardziej prestiżowym półmaratonie w Polsce? Już 5 września w Pile możesz stanąć ramię w ramię z najlepszymi zawodnikami.

pila 540 int 1
1:35 od startu półmaratonu w Pile w roku 2008. W czołówce obok zawodników z Kenii i Białorusi znajdują się: Paweł Ochal (zwycięzca Maratonu Warszawskiego 2007), Jan Białk (wielokrotny mistrz polski na dystansach od 5tys m do maratonu), Mariusz Giżyński (mistrz polski w półmaratonie 2009, w przełajach 2010, jedyny Polak który ukończył maraton na Mistrzostwach Europy w Barcelonie 2010), Radek Kłeczek (mistrz polski na 5tys m 2010), Michał Smalec (wicemistrz polski na 10tys m 2008 oraz w półmaratonie 2009), Michał Kaczmarek (wielokrotny mistrz polski), Artur Kozłowski (mistrz polski w półmaratonie 2008, na 5 tys m 2009), Rafał Wójcik (wielokrotny mistrz polski w biegach długich).

Co musisz potrafić żeby zadebiutować w półmaratonie? Musisz biegać. Do startu zostało nieco ponad dwa tygodnie. Czyli już teraz musisz być w stanie przebiec 15-18 km. Te dwa tygodnie możesz poświęcić na ostatni szlif. Jeszcze przez najbliższe kilka dni możesz pobiec kilka dłuższych treningów, w tym jeden dystansem zbliżony do dystansu półmaratonu.

Jeśli myślałeś/ myślałaś kiedyś o starcie w maratonie – zacznij od półmaratonu.  W biegach długodystansowych na całym świecie biorą udział tysiące ludzi, dlaczego nie miałbyś to być Ty ? Zacznij swoją przygodę właśnie w PILE !!! Zapraszamy !!!

Kolejny medal do kolekcji.

W 2006 roku w pilskim półmaratonie rozpoczęliśmy umieszczać na medalu wizerunek
czołowego polskiego maratończyka w historii polskiej lekkiej atletyki. Pierwszym zawodnikiem na naszym medalu był Zdzisław BOGUSZ. W 2007 roku na medalu był Edward STAWIARZ. W 2008 roku na medalu pilskiego półmaratonu był Michał WÓJCIK. W ubiegłym roku na medalu był olimpijczyk z Montrealu w biegu maratońskim Kazimierz ORZEŁ.

medal pila

W tegorocznym półmaratonie na medalu będzie sylwetka kolejnego maratończyka, będzie to Edward ŁĘGOWSKI, dwukrotny Mistrz Polski w maratonie latach 1974 i 1975. Startował w biegach maratońskich Fukuoka, Kosice, Rzym. Reprezentował barwy klubu Legia Warszawa.
Rekord życiowy tego zawodnika w maratonie 2:13:26.

Dla uczestników pilskiego półmaratonu będzie okazja spotkać Pana Edwarda Łęgowskiego, otrzymać autograf, zrobić wspólne zdjęcie i zamienić z nim kilka słów.

Wszystkich, którzy chcą mieć unikalny medal do swojej kolekcji zapraszamy do Piły na 20. Międzynarodowy Półmaraton PHILIPS’a. Taki medal już się nie powtórzy.

Strona internetowa półmaratonu w Pile: www.pila.halfmarathon.pl
Adres e-mail: info@pila.halfmarathon.pl

Każdego roku na naszym medalu będzie wizerunek innego zawodnika lub zawodniczki.
W ten sposób chcemy przypomnieć sylwetki i kariery znanych polskich maratończyków.

Pozdrawiam

Henryk PASKAL
Dyrektor
Międzynarodowego Półmaratonu w Pile

***

5 września w Pile odbędzie się jedna z najlepszych od lat długodystansowych biegowych imprez kraju. 20 Międzynarodowy Półmaraton PHILIPSa, w trakcie którego rozegrane zostaną jednocześnie Mistrzostwa Polski w półmaratonie.

pila hm 540

Jest to bieg o długiej tradycji (na wykresie poniżej rozwój półmaratonu na przestrzeni ostatnich lat).  Widać rosnący udział Pań ale nadal chyba udział kobiet w półmaratonie jest relatywnie mniejszy niż w trakcie krótszych biegów.

pila frekwencja

Rzesze biegaczy przyciąga dobra organizacja a kibiców wysoki sportowy poziom zawodów. Rekordy życiowe wielu czołowych polskich zawodników pochodzą właśnie z Piły a to znaczy, że można tam szybko biegać. Wśród Panów są to na przykład:  Adam Dobrzyński, Waldemar Glinka, Rafał Wójcik, Radek Dudycz, wśród Pań: Monika Drybulska, Edyta Lewandowska, Wioletta Uryga, Agnieszka Gortel.

gajdus sowa wojcik karonei sm
Kadr z roku 2007. Rekordzista Polski w maratonie i trener: Grzegorz Gajdus wychyla się z samochodu i krzyczy coś do swojego podopiecznego Arka Sowy. Z przodu późniejszy zwycięzca Mikael Karonei. Widoczny także w samochodzie fragment twarzy Dyrektora Biegu Henryka Paskala.

W ostatnich latach także jako redakcja bieganie.pl właśnie w Pile mieliśmy okazję na żywo obserwować pasjonującą walkę Polaków z Kenijczykami.


Kto może wystartować w półmaratonie?

Półmaraton jest przez doświadczonych zawodników i zawodniczki traktowany jako świetny test ich przedmaratońskiej formy. Półmaraton w Pile jest najlepiej usytuowanym półmaratonem w stosunku do dwóch największych polskich maratonów: Warszawskiego (26 września) i Poznańskiego (10 października). Jeśli ktoś szykuje się do Warszawy to Piła jest bez wątpienia ostatnim potwierdzeniem czy przyjęta ścieżka przygotowań była słuszna, probierzem, który pozwoli ocenić na jakie tempo w maratonie należy się nastawiać.

Jeśli ktoś szykuje się do Poznania, od półmaratonu w Pile pozostanie jeszcze 5 tygodni, jest więc jeszcze szansa (przynajmniej trzy tygodnie) na zmianę czegoś w treningu.

Dla wszystkich tych, którzy jeszcze nigdy w Półmaratonie nie startowali – to świetna okazja startu na dłuższym dystansie. Jeśli myślicie w przyszłości o maratonie – spróbujcie jak czujecie się na dystansie o połowę krótszym. Przygotowanie do półmaratonu nie wymaga tak trudnych treningów jakimi dla wielu początkujących zawodników są długie, 30 kilometrowe biegi.

Jeśli biegasz regularnie i jesteś w stanie przebiec kilkadziesiąt minut ciągłym biegiem – nie powinieneś/naś mieć żadnych problemów z tym aby w dobrej formie przebiec już we wrześniu swój pierwszy półmaraton.

Trening

Proponujemy któryś z planów treningowych, który proponowaliśmy dla zawodników szykujących się do maratonu w Warszawie (lub Poznaniu). TUTAJ ZNAJDZIECIE OPIS TYCH PLANÓW. Z tą różnicą, że jeśli waszym startem docelowym jest półmaraton to wasze najdłuższe treningi nie muszą przekraczać 15-18 km. Aczkolwiek jeśli lubicie długie biegi to pokonanie na treningu dystansu około 25 km (lub 2 godzin) będzie tylko z korzyścią dla waszej sportowej formy.

Oczywiście dla tych wszystkich, którzy przygotowują się do maratonu startem docelowym jest maraton. Zamiast długiego (np 28 kilometrowego) biegu jaki macie w Planie, pobiegniecie 21 km (z rozgrzewką trochę więcej). Będzie to dla was świetny sprawdzian i mocny bodziec treningowy.

Zapytacie się – jak zmodyfikować nasz trening do maratonu? To zależy od tego jak będziecie czuli się w dwa dni po półmaratonie. W planach, które wam zaproponowaliśmy w poniedziałek i tak macie wolne. Jeśli we wtorek będziecie nadal odczuwać zmęczenie – odpuśćcie ten trening. Dajcie organizmowi wypocząć przed ostatnim bardzo długim treningiem jaki czeka was w kolejną niedzielę.

Możliwość komentowania została wyłączona.