Redakcja Bieganie.pl
Biuro zawodów pilskiego półmaratonu:
Hala sportowa w Szkole Podstawowej nr. 1, ul. Buczka 11.
Biuro zawodów będzie czynne w dniu 4.09. (sobota) w godzinach: 17.00 do 22.30.
W dniu 5.09. (niedziela) w godzinach: 7.00 do 10.00.
Gorąca prośba do wszystkich uczestników pilskiego półmaratonu, żeby dokonali weryfikacji i odbioru numerów startowych sobotę (4.09), bowiem mamy już ponad 2000 zgłoszonych zawodników i w dniu zawodów należy się spodziewać dłuższego oczekiwania na załatwienie wszystkich formalności. Zapraszamy przede wszystkim zawodników z regionu wielkopolski do z korzystania z takiej możliwości. Na pewno ułatwi to pracę biura zawodów.
Ponadto zapraszamy uczestników naszego biegu na Pasta-Party w sobotę (4.09.)
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia unikalnej Wystawy Kolekcji Pamiątek światowych i krajowych maratonów i biegów ulicznych, która będzie w biurze zawodów.
Każdy zawodnik, który ukończy pilski półmaraton otrzyma:
Koszulkę, medal, napój POWERADE, Kalendarz AIMS „Distance Running” nr 2 i nr 3,
w którym są już terminy imprez biegowych na świecie w 2011 roku.
Ponadto każdy otrzyma gratis egzemplarz czasopisma RUNNER’S WORLD (edycja polska)
Serdecznie pozdrawiam i do zobaczenia w Pile
Henryk PASKAL
Dyrektor
Międzynarodowego Półmaratonu w Pile
Czy chcesz wziąć udział w najbardziej prestiżowym półmaratonie w Polsce? Już 5 września w Pile możesz stanąć ramię w ramię z najlepszymi zawodnikami.
Jeśli myślałeś/ myślałaś kiedyś o starcie w maratonie – zacznij od półmaratonu. W biegach długodystansowych na całym świecie biorą udział tysiące ludzi, dlaczego nie miałbyś to być Ty ? Zacznij swoją przygodę właśnie w PILE !!! Zapraszamy !!!
Kolejny medal do kolekcji.
W 2006 roku w pilskim półmaratonie rozpoczęliśmy umieszczać na medalu wizerunek
czołowego polskiego maratończyka w historii polskiej lekkiej atletyki. Pierwszym zawodnikiem na naszym medalu był Zdzisław BOGUSZ. W 2007 roku na medalu był Edward STAWIARZ. W 2008 roku na medalu pilskiego półmaratonu był Michał WÓJCIK. W ubiegłym roku na medalu był olimpijczyk z Montrealu w biegu maratońskim Kazimierz ORZEŁ.
W tegorocznym półmaratonie na medalu będzie sylwetka kolejnego maratończyka, będzie to Edward ŁĘGOWSKI, dwukrotny Mistrz Polski w maratonie latach 1974 i 1975. Startował w biegach maratońskich Fukuoka, Kosice, Rzym. Reprezentował barwy klubu Legia Warszawa.
Rekord życiowy tego zawodnika w maratonie 2:13:26.
Dla uczestników pilskiego półmaratonu będzie okazja spotkać Pana Edwarda Łęgowskiego, otrzymać autograf, zrobić wspólne zdjęcie i zamienić z nim kilka słów.
Wszystkich, którzy chcą mieć unikalny medal do swojej kolekcji zapraszamy do Piły na 20. Międzynarodowy Półmaraton PHILIPS’a. Taki medal już się nie powtórzy.
Strona internetowa półmaratonu w Pile: www.pila.halfmarathon.pl
Adres e-mail: info@pila.halfmarathon.pl
Każdego roku na naszym medalu będzie wizerunek innego zawodnika lub zawodniczki.
W ten sposób chcemy przypomnieć sylwetki i kariery znanych polskich maratończyków.
Pozdrawiam
Henryk PASKAL
Dyrektor
Międzynarodowego Półmaratonu w Pile
5 września w Pile odbędzie się jedna z najlepszych od lat długodystansowych biegowych imprez kraju. 20 Międzynarodowy Półmaraton PHILIPSa, w trakcie którego rozegrane zostaną jednocześnie Mistrzostwa Polski w półmaratonie.
Jest to bieg o długiej tradycji (na wykresie poniżej rozwój półmaratonu na przestrzeni ostatnich lat). Widać rosnący udział Pań ale nadal chyba udział kobiet w półmaratonie jest relatywnie mniejszy niż w trakcie krótszych biegów.
Rzesze biegaczy przyciąga dobra organizacja a kibiców wysoki sportowy poziom zawodów. Rekordy życiowe wielu czołowych polskich zawodników pochodzą właśnie z Piły a to znaczy, że można tam szybko biegać. Wśród Panów są to na przykład: Adam Dobrzyński, Waldemar Glinka, Rafał Wójcik, Radek Dudycz, wśród Pań: Monika Drybulska, Edyta Lewandowska, Wioletta Uryga, Agnieszka Gortel.
W ostatnich latach także jako redakcja bieganie.pl właśnie w Pile mieliśmy okazję na żywo obserwować pasjonującą walkę Polaków z Kenijczykami.
Kto może wystartować w półmaratonie?
Półmaraton jest przez doświadczonych zawodników i zawodniczki traktowany jako świetny test ich przedmaratońskiej formy. Półmaraton w Pile jest najlepiej usytuowanym półmaratonem w stosunku do dwóch największych polskich maratonów: Warszawskiego (26 września) i Poznańskiego (10 października). Jeśli ktoś szykuje się do Warszawy to Piła jest bez wątpienia ostatnim potwierdzeniem czy przyjęta ścieżka przygotowań była słuszna, probierzem, który pozwoli ocenić na jakie tempo w maratonie należy się nastawiać.
Jeśli ktoś szykuje się do Poznania, od półmaratonu w Pile pozostanie jeszcze 5 tygodni, jest więc jeszcze szansa (przynajmniej trzy tygodnie) na zmianę czegoś w treningu.
Dla wszystkich tych, którzy jeszcze nigdy w Półmaratonie nie startowali – to świetna okazja startu na dłuższym dystansie. Jeśli myślicie w przyszłości o maratonie – spróbujcie jak czujecie się na dystansie o połowę krótszym. Przygotowanie do półmaratonu nie wymaga tak trudnych treningów jakimi dla wielu początkujących zawodników są długie, 30 kilometrowe biegi.
Jeśli biegasz regularnie i jesteś w stanie przebiec kilkadziesiąt minut ciągłym biegiem – nie powinieneś/naś mieć żadnych problemów z tym aby w dobrej formie przebiec już we wrześniu swój pierwszy półmaraton.
Trening
Proponujemy któryś z planów treningowych, który proponowaliśmy dla zawodników szykujących się do maratonu w Warszawie (lub Poznaniu). TUTAJ ZNAJDZIECIE OPIS TYCH PLANÓW. Z tą różnicą, że jeśli waszym startem docelowym jest półmaraton to wasze najdłuższe treningi nie muszą przekraczać 15-18 km. Aczkolwiek jeśli lubicie długie biegi to pokonanie na treningu dystansu około 25 km (lub 2 godzin) będzie tylko z korzyścią dla waszej sportowej formy.
Oczywiście dla tych wszystkich, którzy przygotowują się do maratonu startem docelowym jest maraton. Zamiast długiego (np 28 kilometrowego) biegu jaki macie w Planie, pobiegniecie 21 km (z rozgrzewką trochę więcej). Będzie to dla was świetny sprawdzian i mocny bodziec treningowy.
Zapytacie się – jak zmodyfikować nasz trening do maratonu? To zależy od tego jak będziecie czuli się w dwa dni po półmaratonie. W planach, które wam zaproponowaliśmy w poniedziałek i tak macie wolne. Jeśli we wtorek będziecie nadal odczuwać zmęczenie – odpuśćcie ten trening. Dajcie organizmowi wypocząć przed ostatnim bardzo długim treningiem jaki czeka was w kolejną niedzielę.