3 września 2016 Redakcja Bieganie.pl Sport

Poland Business Run pobiegnie między innymi dla medalistów paraolimpijskich


Fundacja Jaśka Meli Poza Horyzonty, Fundacja na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową, Amp Active, Fundacji Katarzyny Rogowiec AVANTI, Stowarzyszenie Unicorn i Pierwszy Krok – to organizacje charytatywne, którym  pomogą w tym roku biegacze Poland Business Run. Wśród beneficjentów są też medaliści paraolimpijscy – sportowcy po amputacjach.

4 września w siedmiu miastach Polski na starcie staną mieszkańcy: Krakowa, Poznania, Katowic, Łodzi, Warszawy, Wrocławia i Gdańska. Wszystko po to, aby kolejne osoby mogły stanąć na nogi. Inicjatywa, która w tym roku obchodzi swoje piąte urodziny, będzie wspierać nie tylko podopiecznych Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty, ale też beneficjentów lokalnych organizacji. Jak mówi prezes fundacji Poland Business Run, Agnieszka Pleti: Nasz bieg z każdym rokiem rośnie w siłę. Mamy coraz więcej dobrych mocy sprawczych, dlatego z okazji piątych urodzin chcemy przekazać pałeczkę pomocy kolejnym fundacjom, które też potrzebują wsparcia. Razem możemy postawić na nogi nie tylko podopiecznych fundacji Jaśka Meli, ale też osoby, którymi opiekują się mniejsze, często mniej znane organizacje.

Pomoc na medal

W Poznaniu biegacze Poland Business Run pomogą między innymi Łukaszowi Mamczarzowi, podopiecznemu Fundacji Katarzyny Rogowiec AVANTI. Łukasz stracił nogę w wyniku wypadku na motocyklu w 2009 roku. Po wypadku spędził 3 tygodnie w szpitalu, gdzie musiał uczyć się chodzić na nowo. Mimo wszystko mężczyzna nie poddał się przeciwnościom i dalej rozwijał swoją sportową pasję. Trening lekkoatletyczny rozpoczął pod okiem Zbigniewa Lewkowicza, jeszcze w tym samym roku, w którym stracił nogę. Zwieńczeniem jego wysiłku był rekord Europy w skoku wzwyż oraz brązowy medal na paraolimpiadzie w Londynie w 2012 roku. Jego rekord życiowy 1,82 m jest obecnym rekordem Europy. Dzięki pracownikom poznańskich firm sportowiec będzie nadal mógł spełniać swoje marzenia i pokazywać innym, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą w osiąganiu sukcesów.

Kolejnym paraolimpijczykiem, którego wspiera Poland Business Run jest Janusz Rokicki, dla którego pobiegną pracownicy firm z Katowic. Podopieczny Fundacji Katarzyny Rogowiec  AVANTI jest dwukrotnym mistrzem paraolimpijskim w pchnięciu kulą. Zdobył srebrne medale na olimpiadzie w Londynie (2012) oraz w Atenach (2004). Jak mówi o sobie – jestem człowiekiem bardzo aktywnym. Może aż za bardzo jak na osobę niepełnosprawną. Jestem wyczynowym sportowcem, pomagam osobom z niepełnosprawnościami i starszym. Pracuję zawodowo oraz jestem szczęśliwym ojcem trzech synów. Dzięki nowej protezie moje treningi będą bardziej efektywne i komfortowe, co – mam nadzieję – przeniesie się na lepsze wyniki sportowe w przyszłym roku. 

Warszawscy biegacze z kolei postawią na nogi podopiecznych fundacji Amp Active, która pomaga osobom po amputacjach, wspiera ich aktywność sportową i angażuje się w działania na rzecz wyrównywania szans w społeczeństwie. Jak mówi Patrycja Plewka, prezes Amp Active: Współpraca z Poland Business Run otwiera nowe możliwości dla beneficjentów Fundacji Amp Active. Dzięki nowemu sprzętowi protetycznemu otrzymują oni możliwość poprawy jakości swojego życia. Nasza współpraca to efekt kilku lat wymiany doświadczeń i wspólny cel, jakim jest rozwój osób po amputacjach na wielu płaszczyznach; rozwoju osobistego, sportowego oraz zwyczajnej codzienności.

Kolejną organizacją, jaka otrzyma pomoc od Fundacji Poland Business Run jest Stowarzyszenie Unicorn, które pomaga chorym na nowotwory i ich bliskim. Dzięki wsparciu biegaczy z Krakowa podopieczni stowarzyszenia otrzymają środki na sfinansowanie turnusu psychoonkologiczno–rehabiliatacyjnego. 

We Wrocławiu natomiast środki zostaną przekazane na zakup protez dla podopiecznych Fundacji na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową. Fundacja wspiera małych pacjentów Kliniki Przylądek Nadziei (wcześniej Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu).

Pierwszy krok z Poland Business Run

Łódzcy biegacze  pomogą stanąć na nogi podopiecznym Stowarzyszenia Pierwszy Krok – pani Bożenie i panu Wiktorowi. Pani Bożena ma 63 lata, ale w jej głosie słychać energię i optymizm nastolatki. W 2013 roku zachorowała na sepsę, w wyniku której lekarze musieli amputować ¾ jej prawej stopy oraz palce u lewej. Zakażenie gronkowcem i trudne leczenie spowodowały, że droga do wyzdrowienia okazała się bardzo długa. Dzięki specjalnej protezie i kulom, stara się być samodzielna, bo jak mówi – nie lubi zawracać nikomu głowy swoimi zmartwieniami. Marzy by założyć sukienkę i sandały i znów poczuć się kobieco, bo choć jak sama przyznaje, chociaż kobiecość to przede wszystkim siła charakteru, to jednak miło jest dobrze czuć się we własnym ciele.

Wiktor, kolejny beneficjent Łódź Business Run urodził się z zespołem wad wrodzonych i przeszedł aż osiem operacji. W pierwszych miesiącach życia, z powodu wady kończyny dolnej lewej, lekarze podjęli decyzje o amputacji. Dzisiaj, dzięki determinacji rodziców i stałej rehabilitacji, Wiktor porusza się samodzielnie, jeździ na rowerze i marzy o tym, by zagrać z kolegami w piłkę. Chłopiec rośnie i rozwija się,  stąd też stała potrzeba powiększania protezy i wymiany na nową. Obecna proteza jest drugą w ciągu ostatniego roku, ale staje się za mała, przez co sprawia ból i daje poczucie dyskomfortu. Wiktor to pogodny i rezolutny chłopiec, z ogromną ciekawością świata, ale potrzebuje pomocy, by móc stawiać czoła przeciwnościom losu. Dzięki biegaczom Poland Business Run otrzyma szansę na spełnienie swoich dziecięcych marzeń. 
Poland Business Run rośnie w siłę

Poland Business Run został zainicjowany w Krakowie w 2011 roku, ale już rok później biegacze wystartowali w kolejnych miastach – Katowicach i Poznaniu. W 2014 roku do inicjatywy dołączyły Warszawa i Łódź, a w ubiegłorocznej edycji pobiegł też Wrocław.  W tym roku po raz pierwszy bieg odbędzie się również w Gdańsku. Poza nowymi lokalizacjami, charytatywna sztafeta powiększyła się o kolejne fundacje. Tegoroczna edycja pomoże nie tylko podopiecznym Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty, ale też: Fundacji na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową, Amp Active, AVANTI, Stowarzyszeniu Unicorn i Pierwszy Krok. 

Od początku istnienia inicjatywy udało się pomóc ponad 60 osobom. Poland Business Run stawia na nogi, ale nie tylko w sensie dosłownym – beneficjenci otrzymują pomoc psychologiczną i wsparcie, dzięki któremu odzyskują sprawność, wracają do pracy i stają się niezależni.

Możliwość komentowania została wyłączona.