WMTRC 2023 UltraZajonc 0607 083
1 czerwca 2024 Karolina Obstój Sport

Polacy drużynowo wicemistrzami Europy w biegach górskich!

Drugi dzień Mistrzostw Europy Off-Road w Annecy okazał się wyjątkowo szczęśliwy dla Polaków. Męska drużyna – w składzie Rafał Matuszczak, Dawid Malina, Marcel Fabian i Miłosz Szcześniewski – wywalczyła srebrny medal.

1 czerwca, w drugim dniu zmagań europejskiego czempionatu, biegacze górscy rywalizowali w konkurencji Trail Race rozgrywanej na dystansie 58,2 kilometrów i przewyższeniu wynoszącym +3380 m/-3450 m (suma podbiegów/zbiegów). Pogoda była lepsza niż dzień wcześniej na verticalu, było błotniście, ale nie padało tak, jak w piątek. Reprezentacja Francji, na swoim terenie wzięła wszystko, co było do zgarnięcia! Pierwsza trójka, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn to Francuzi! Niesamowita dominacja!

Vive la France!

Thomas Cardin, który na poprzednich Mistrzostwach Europy, odbywających się w 2022 r. w El Paso wywalczył brązowy medal, wyszedł na prowadzenie po około 15 km. Dowiózł pierwsze miejsce do mety i wywalczył złoty medal z dużą przewagą wynoszącą prawie sześć minut. Srebro zdobył Benjamin Roubiol, mistrz świata w biegach górskich z 2023 r. na dystansie ultra. Trzeci na mecie był Loic Rolland, dla którego jest to pierwsza impreza mistrzowska i od razu zakończona sukcesem.

Męska drużyna na wagę srebra

Niezwykle emocjonująca była rywalizacja Polaków. Rafał Matuszczak (5:11:56) od początku biegł w “czubie”, zajmując 5-6. miejsce. Utrzymał to i dobiegł do mety na świetnym 5. miejscu. Przez większość dystansu w okolicach 10-14. miejsca biegł Dawid Malina (5:18:12), który po 40 km zaczął sukcesywnie przesuwać się w stawce i finalnie ukończył rywalizację na 6. miejscu. Choć to Marcel Fabian (5:29:25) wyprzedził największą liczbę konkurentów. Na 15 km zajmował 40. miejsce, na 30 km – 26. miejsce, na 50 km – 19. miejsce, a na mecie zameldował się na 17. pozycji. Ostatni z Polaków, Miłosz Szcześniewski (5:32:37), także sukcesywnie przesuwał się w klasyfikacji i finalnie ukończył rywalizację na wysokim 22. miejscu. Chłopakom, z pewnością dodawała skrzydeł informacja, że biegną na medalowej pozycji. Brawo!

Świetne starty wszystkich Polaków zapewniły im drużynowo srebrny medal ME. Złoto wywalczyli oczywiście Francuzi, a Czesi brąz.

Vive la France bis!

W rywalizacji kobiet w czołówce następowało trochę więcej zwrotów akcji, choć i tak o medale rywalizowały od początku cztery Francuzki. Przez 46 km wszystko wskazywało na to, że tytuł mistrzyni Europy obroni Blandine L’Hirondel. Jednak po 46 km została wyprzedzona przez Clementine Geoffray, mistrzynię świata z 2023 r. w konkurencji Short Trail. Blandine nie zdołała dogonić Clementine, która została nową mistrzynią Europy i zwyciężyła z dużą przewagą wynoszącą ponad 9 minut. Brąz wywalczyła Adeline Martin.