7 kwietnia 2011 Redakcja Bieganie.pl Sport

Po co komuś obóz biegowy?


pocoobozy 540
(prosimy potraktować powyższy obrazek z przymrożeniem oka)

Czym jest obóz treningowy? a także czym różni się obóz treningowy amatorów od wyczynowców? Te dwa pytania będą dominować w tym tekście. Dla wielu osób obóz kojarzy się tylko z latami młodości, a dokładnie z wyjazdami wakacyjnymi lub harcerskimi. Nowym trendem są obozy treningowe dla dorosłych.

Zamiast wylegiwać się na plaży i popijać drinki, ludzie podążają za realizowaniem swoich pasji sportowych. Ja jako trener i zwolennik aktywnego trybu życia, bardzo popieram takich ludzi. Niestety słowo obóz dla dużej grupy osób nie kojarzy się dobrze, a to z powodów mocno zakorzenionych w naszej młodości kiedy to musieliśmy wyjeżdżać zazwyczaj w niechciane miejsca, z grupami ludzi których nie znamy, surowy rygor i ściśle określony plan dnia dodatkowo zniechęcał. Ale jak wiemy to co za młodu przeszkadzało w późniejszych latach może motywować i budować. Obozy biegowe dla amatorów są czymś w rodzaju pomocy w dążeniu do realizacji swoich pasji oraz poznawaniu nowych ludzi zarażonych tą samą „chorobą”. Dominującymi pytaniami drążącym dziurę w głowie każdej osoby wahającej się nad wyjazdem na takie zgrupowanie są „czy taki obóz jest dla mnie?” oraz „czy dam sobie na nim radę?”. Gdy ktoś tak mnie pyta, zawsze odpowiadam że jest to bardzo dobra droga do twojego rozwoju treningowego. A dlaczego spróbuje wyjaśnić poniżej.

oboz5 11
Jeśli chcecie zobaczyć jak wyglądał nasz zeszłoroczny letni obóz – kliknijcie w zdjęcie powyżej. Na zdjęciu spotkanie na stadionie w Szklarskiej z Marcinem Chabowskim i trenerem Zbigniewem Rolbieckim

Trening

Trening jest jednym z elementów po który przyjeżdża uczestnik zgrupowania. Pisze jednym ponieważ nie zawsze jest najważniejszym. Jak wygląda trening na obozie. Pierwszą podstawową sprawą jest trening w grupach o podobnym poziomie zaawansowania, które prowadzone są przez trenerów, zawsze gotowych udzielić wskazówek dotyczących w każdym momencie treningu. Jak tworzone są grupy obozowe? Przed obozem dowiadujemy się podstawowych informacji na temat biegaczy i dzięki temu jesteśmy wstanie prognozować kto jest na jakim poziomie. Pojęcie grup jest trochę powiedziane nad wyrost, ponieważ nie ma stricte wyznaczonych progów gdzie grupa się kończy i zaczyna następna, one się po prostu przenikają, wszystko po to aby nie ograniczać osób, które w danym dniu czują się lepiej lub gorzej. Wahania samopoczucia i „formy” nie są czymś specyficznym i przypisanym do amatorów, wielu zawodowców również przechodzi takie wzloty i obniżenia dyspozycji. Taki sposób pozwala wziąć udział w obozie osobom o naprawdę szerokim spektrum zaawansowania od osób które rozpoczynają swoją przygodę z bieganiem, które potrafią przebiec dopiero 5 km, po naprawdę grupy, które poszukują dużej ilości treningów gdzie przebiega się ponad 20 – 30 km dziennie. Podział na grupy jest potrzebny tylko podczas treningów biegowych w terenie ponieważ podczas treningów uzupełniających, zazwyczaj popołudniowych wszyscy są w jednym miejscu i nie ma potrzeby jakichkolwiek podziałów. Dlatego jeszcze raz trzeba podkreślić nie ma obaw, że ktokolwiek sobie nie poradzi, trenerzy zadbają o każdego uczestnika. Jest to także moment gdzie można wykonać wspaniałą pracę treningową. Osoby które wracają z takich szkoleń, nie dowierzają że były w stanie przebiec tyle kilometrów, wykonać tyle ćwiczeń, ale to właśnie obóz w odpowiednim miejscu, w grupie, odpowiednio zaprogramowany przez trenerów wyzwala w uczestnikach pokłady jeszcze dotąd nieznanych możliwości.

Drugim aspektem treningowym jest miejsce gdzie takie zgrupowania są organizowane.  Zazwyczaj wyszukuje się tereny, w których można zrealizować jak największą różnorodność treningów, aby każdy miał możliwość poznania wielu metod używanych do przygotowań pod konkretny cel. Miejsce musi także spełniać warunki krajobrazowe, piękne tereny, różnorodność tras biegowych sprawia że trening wykonuje się łatwo  i bez znudzenia. Wykorzystuje się także naturalne ukształtowanie terenu do wykonywania konkretnych treningów. To odróżnia trochę specyfikę treningu wyczynowców, którzy wyjeżdżając w góry i szukają płaskich terenów do biegania, co jest totalnym absurdem. Podsumowując aspekt treningowy, należy zwrócić uwagę na to że obozy dla amatorów są dla wszystkich i nikt nie powinien się obawiać że sobie nie poradzi, to trenerzy zadbają o to żeby dopasować obciążenia treningowe do uczestnika.

Teoria

Druga sprawa i to ważniejsza od aspektów treningowych to przekazywana  wiedza teoretyczna. Wykłady które przeprowadzają trenerzy zahaczają nie tylko o metody i środki treningowe wykorzystywane do treningu ale przedstawiają własne koncepcje szkolenia zawodników. Ale wykłady tak naprawdę to jedna dziesiąta wiedzy która trafia do uczestników. Seminaria w zamkniętej sali nie wpływają dobrze na stosowany pochłaniani wiedzy, wszyscy dobrze o tym wiemy. Dlatego reszta informacji przekazywana jest w trakcie trwania zajęć, każdy stosowany element okraszony jest komentarzem w jaki sposób i po co go wykonywać. Dodatkowo rozmowy na tematy biegowe toczą się przez cały obóz, trenerzy są otwarci i czekają na wszelkie pytania i wątpliwości. Oprócz metod szkoleniowych, prowadzone są zajęcia uzupełniające, nie wszyscy wiedzą że trening biegowy to nie tylko bieganie. A jeśli ktoś to wie to nie do końca rozumie po co się to robi. Słowo teoria brzmi bardzo nierzeczywiście, dobrze pamiętamy różne teorie ze szkoły które w życiu się nie przydawały. Na obozie cała przekazywana wiedza ma potwierdzenie praktyczne, które na swoich zawodnikach doświadczyli trenerzy.

20923 540
Jeśli chcecie zobaczyć jak wyglądał nasz obóz zimowy –
kliknijcie w zdjęcie powyżej. Na zdjęciu cała nasza grupa, z trenerem Gajdusem w roli głównej (w czerwonych spodniach)

Społeczność

Trzecią ważną składową obozów biegowych jest element integracyjny. W jednym miejscu spotykają się osoby o wspólnej pasji. Atmosfera środowiska biegowego jest nie do opisania. Nie tylko treningi, ale także spotkania przy kominku, grillu, rozmowy kuluarowe, wszystko to posiada znamiona biegania. Wspólna motywacja do treningów, rozmowy o własnych doświadczeniach, przeżyciach i osiągnięciach uczestników sprawia że wszyscy stają się częścią wielkiego środowiska, a może i rodziny. Dostosowanie planu dnia do zajęć, wieczorki integracyjne oraz inne ciekawe atrakcje urozmaicają pobyt i sprawiają, że zapomina się o pracy treningowej jaką wykonuje się codziennie.

Jak powyżej przedstawiłem wyjazd na obóz treningowy to nie tylko bieganie ale świetna zabawa, spędzenie czasu z niesamowitymi ludźmi z różnych zakątków kraju i nie tylko. Profesjonalna opieka trenerów, zaplecze sportowe, piękne tereny to sprawy które powinny zachęcić wszystkich miłośników biegania.

Możliwość komentowania została wyłączona.