12 września 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

Pistorius winny nieumyślnego spowodowania śmierci


Oscar Pistorius został uznany winnym nieumyślnego spowodowania śmierci Reevy Steenkamp. Niepełnosprawny lekkoatleta otrzymał karę więzienia, wciąż jednak nie wiadomo jak długą.

pistorius 1

Sąd w Pretorii, który odczytywanie wyroku rozpoczął w czwartek oczyścił Pistoriusa z zarzutu morderstwa z premedytacją. Lekkoatleta został uznany jednak winnym nieumyślnego spowodowania śmierci swojej partnerki i zostanie ukarany karą wiezienia. Grozi mu do 15 lat pozbawienia wolności.

Sędzia Thokozile Masipa odczytująca uzasadnienie piątkowego wyroku poinformowała, że wersja zdarzeń przedstawiona przez samego Pistoriusa, jakoby ten pomylił swoją dziewczynę z włamywaczem jest prawdopodobna. W ten sposób niepełnosprawny lekkoatleta uniknął kary dożywocia.

Przypomnijmy, że do tragicznego zdarzenia doszło 14 lutego 2013 roku w domu lekkoatlety. Pistorius zastrzelił w swoim mieszkaniu własną narzeczoną. Zawodnikowi postawiony został zarzut morderstwa z premedytacją – ten nie przyznał się jednak do winy twierdząc, że był to nieszczęśliwy wypadek.

Oscar Pistorius to pierwszy w historii lekkoatletą z protezami, który w Igrzyskach Olimpijskich rywalizował z pełnosprawnymi sportowcami w biegu na 400 m i 4x 400 m.