2 lipca 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Piotr Parfianowicz mistrzem świata juniorów w biegu na orientację!


Fantastycznie dla Polaków rozpoczęły się mistrzostwa świata juniorów w biegu na orientację (JWOC), rozgrywane w Hradcu Kralovym w Czechach. W pierwszej konkurencji, którą był bieg na dystansie długim (klasycznym), złoty medal wywalczył Piotr Parfianowicz. Zawodnik UNTS Warszawa odniósł zwycięstwo w znakomitym stylu – drugiego na mecie Szwajcara, Floriana Schneidera, wyprzedził o minutę i 16 sekund. Polak, znając wyniki najgroźniejszych rywali, mógł więc wbiec na metę, trzymając w ręku flagę naszego kraju…
jwoc 2013 foto man longPo biegu zawodnik powiedział: – Biegłem spokojnie, skoncentrowany. Na punkcie widokowym – czyli po pokonaniu mniej-więcej 75% trasy – usłyszałem, że prowadzę i mam półtorej minuty przewagi. Pomyślałem sobie, że jeśli nadal nie zrobię błędu, to już nie ma siły, żebym nie zdobył medalu. Trener naszych juniorów, Dariusz Sokalski, komplementował zawodnika: – Kapitalny bieg „Papusia”. Od pierwszego punktu pomiaru czasu prowadził, prawie nie robił błędów nawigacyjnych. Końcówka, kiedy finiszował z polską flagą w ręku, to było coś fantastycznego….

Niewiele brakowało, a Parfianowicz mógł w JWOC w ogóle nie wystartować. – Zdałem maturę, było więc sporo czasu na trenowanie i przygotowania. Pojechałem na obóz do Czech i już w pierwszym starcie… złamałem palec u nogi. Katastrofa – wspomina złoty medalista. – Przez trzy tygodnie nie mogłem biegać… jeździłem trochę na rowerze, robiłem inne rzeczy – ale nie wiedziałem, czy forma się utrzyma. Sokalski jest zdania, że – paradoksalnie – ten wypadek mógł pomóc Piotrowi: – 20 dni przerwy dobrze mu zrobiło. Był w kapitalnej formie miesiąc temu, przed mistrzostwami szybko udało mu się wrócić na ten pułap. Liczyłem po cichu, że na klasyku lub w sprincie będzie w stanie powalczyć o miejsce w ścisłej czołówce, może podium. Ale taka wygrana to naprawdę jest coś. 

Pozostali Polacy wypadli nieco słabiej, choć szkoleniowiec także ich doceniał: – Weronika Cych zajęła 17. miejsce i jak dla dziewczyny, która ma dopiero 17 lat, to jest świetne miejsce. Błąd, który kosztował ją miejsce w pierwszej dziesiątce, popełniła w końcówce… Krzysztof Wołowczyk biegł zaś po lokatę w drugiej dziesiątce, ale w końcówce opadł z sił. Podobne zresztą, jak wielu faworytów, którzy wybierali warianty w poprzek stromych zboczy. Piotrek nadkładał drogi, ale nie musiał forsować takich przewyższeń i to okazała się najlepsza taktyka – podsumował Sokalski.

Parfianowicz zaś stwierdził, że złoto JWOC to jego największy sukces. – Jak na razie – bo chciałbym jeszcze dokonać czegoś w seniorach… chociaż to będzie bardzo trudne. Dla Polaka to drugie złoto MŚ Juniorów w karierze; poprzednie wywalczył dwa lata temu w Polsce, gdy na najwyższym stopniu podium stanęła sztafeta juniorów (poza Parfianowiczem biegli wówczas Michał Olejnik i Rafał Podziński). W historii JWOC złote medale indywidualnie wywalczyli dla Polski na początku lat 90-tych Janusz Porzycz, Barbara Bączek (dwa) oraz Robert Banach. W Czechach do rozegrania pozostaną jeszcze dwa biegi indywidualne oraz sztafety.

Long Parfianowicz 

Wyniki Mistrzostw Świata Juniorów w biegu na orientację
Juniorzy
9.90 km / 620 m przewyższenia / 21 punktów kontrolne
1. Parfianowicz Piotr (Polska) 69.21
2. Schneider Florian (Szwajcaria) 70.37 
3. Kozyriew Andriej (Rosja) 71.44
..
42. Wołowczyk Krzysztof (Polska) 79.15
103. Podsiadły Mateusz (Polska) 89.35 
109. Dzioba Mateusz (Polska) 90.45
110. Piotrowski Radosław (Polska) 90.49
Juniorki
7.10 km / 470 m przewyższenia / 15 punktów kontrolnych
1. Risby Lisa (Szwecja) 60.42
2. Hagström Sara (Szwecja) 61.29 
3. Sawkina Jekaterina (Rosja) 61.36 
..
17. Cych Weronika (Polska) 67.00
69. Morawska Anna (Polska) 78.07 
71. Haniszewska Angelika (Polska) 78.41
93. Stankiewicz Agata (Polska) 84.05

Możliwość komentowania została wyłączona.