memorialLogo
28 sierpnia 2020 Redakcja Bieganie.pl Sport

Patronujemy Memoriałowi Skolimowskiej 6 września na Śląskim


Redakcja Bieganie.pl objęła patronat medialny nad rozgrywanym 6.09. b.r. LOTTO Memoriałem Kamili Skolimowskiej. Na imprezie poświęconej najmłodszej mistrzyni olimpijskiej nie zabraknie w tym roku najlepszych na świecie biegaczek i biegaczy. Wspominamy Kamilę i zapraszamy już teraz na emocje na Narodowy Stadion Lekkkoatletyczny w Chorzowie.

Sezon 2020 jest nietypowy. Nierozegrane igrzyska olimpijskie, odwoływane i przenoszone na inne terminy wielki imprezy… Sportowcy eksperymentują z przygotowaniami i szukają okazji do startów.

Pod koniec lata w Polsce odbywa się wiele mityngów międzynarodowej rangi. Po raz 11 najlepsi sportowcy świata przyjadą na LOTTO Memoriał Kamili Skolimowskiej. Najmłodsza polska mistrzyni olimpijska 20 lat temu w Sydney sięgnęła po złoto w rzucie młotem. Zmarła w tragicznych okolicznościach w lutym 2009 roku, w wieku 27 lat. 

KamiliMemorial plakat

– Miałem okazję reprezentować z Kamilą ten sam klub – mówi Kuba Wiśniewski, redaktor naczelny Bieganie.pl. – Oczywiście ja biegałem wówczas naokoło Mokotowa, ona trenowała na zarośniętej płycie stadionu KS Warszawianka lub w zmęczonej latami siłowni. Pamiętam, że w 2000 roku nie zaszła w Kamili żadna zmiana, ani przed, ani po wiekopomnych igrzyskach w Sydney. Nie trzymała nikogo na dystans, potrafiła żartować, nie pamiętam zresztą, by się kiedyś nie uśmiechała. Jeździliśmy też na coroczne zawody ligowe. Oczywiście Kama zdobywała ponad 200 punktów swoimi rzutami, ja kilkadziesiąt oczek mniej, ale wydawało mi się, że razem wygrywamy mistrzostwo Polski – wspomina z sentymentem były przeszkodowiec.

W tym roku zawody odbędą się w niedzielę 6 września na Stadionie Śląskim, który od kilku dni nosi dumne miano Narodowego Stadionu Lekkoatletycznego. Zaplanowano m.in. start najlepszych tyczkarzy świata, w tym Pawła Wojciechowskiego i Piotra Liska. Dojdzie do pojedynku w oszczepie Marii Andrejczyk i Sary Kolak, wśród mężczyzn Johannesa Vettera i Marcina Krukowskiego. Zobaczymy medalistów MŚ i IO w młocie Pawła Fajdka i Wojciecha Nowickiego, a w rywalizacji dyskoboli: Daniela Ståhla, Andriusa Gudžiusa i oczywiście weterana zawodów Piotra Małachowskiego. W skoku wzwyż pokażą się dwie rewelacyjne Ukrainki Julia Levchenko i Jaroslava Mahuchikh oraz nasza Kamila Lićwinko.

memorialKamiliEnnaouiMuir

Ale nie tylko. Mityng, który zawsze stawiał przede wszystkim na konkurencje rzutowe, od kilku sezonów gromadzi również znakomitych biegaczy. 6 lat temu gościł na nim nawet niesamowity Usain Bolt. Marcin Rosengarten, dyrektor mityngu, podkreśla, że zawsze podstawowym kryterium wyboru atrakcji na memoriał była i jest obecność w danej konkurencji polskich gwiazd.

– Nie zapominamy o biegach. Mamy na starcie choćby naszą mistrzynię Europy na 400 m Justynę Święty-Ersetic i najszybszą Polkę Ewę Swobodę. Pobiegnie u nas Sofia Ennaoui, która zmierzy się na 1500 metrów z Brytyjką Laurą Muir. Kibice zobaczą też w akcji brązowego medalistę mistrzostw świata na tym dystansie Marcina Lewandowskiego. Swój udział potwierdziła mistrzyni świata na 200 m Holenderka Dafne Schippers. To, jakie warunki finansowe musieliśmy spełnić, by zaprosić tego formatu sportowców, jest naszą tajemnicą. Niektóre gwiazdy potwierdziły swój udział w memoriale jeszcze wiosną. W przypadku innych – jak na przykład wybitnego kulomiota, mistrza olimpijskiego Ryana Crousera, negocjacje trwały właściwie do ostatniej chwili – wylicza organizator zawodów na Śląskim.

My mamy nadzieję, że nie tylko skocznie i rzutnie, ale również bieżnia w Kotle Czarownic będzie w tym roku sprzyjała osiąganiu rekordowych wyników. LOTTO Memoriał Kamili Skolimowskiej znalazł się w końcu w gronie prestiżowych mityngów rozgrywanych w ramach nowego cyklu World Athletics Gold Continental Tour.=

memeorialKamili swobodaschippers

Mityng w tym roku rozegrany zostanie 6 września na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Początek rywalizacji o 17.00. Wstęp na zawody jest bezpłatny. Należy jednak pamiętać, że liczba widzów, którzy z trybun będą mogli podziwiać gwiazdy lekkiej atletyki, zależeć będzie od obowiązujących w Polsce w dniu Memoriału przepisów sanitarnych. Mityng relacjonować będzie TVP Sport.

Zapraszamy do Chorzowa! Na naszej stronie znajdziecie niedługo rozmowę z dyrektorem zawodów Marcinem Rosengartenem, który opowie m.in. o tym, jak zapamiętał Kamilę Skolimowską, jak wyglądały pierwsze mityngi jej pamięci i czy biegi długie mają szansę na wejście do prestiżowego grona konkurencji memoriałowych.

Partnerami LOTTO Memoriału Kamili Skolimowskiej są Województwo Śląskie, PKN ORLEN S.A., PFRON oraz Stadion Śląski. Więcej informacji na www.memorialkamili.pl.

Możliwość komentowania została wyłączona.