29 maja 2018 Redakcja Bieganie.pl Sport

Partnerstwo IAAF i ONZ na rzecz czystości powietrza


ONZ i IAAF ogłosiły nowe partnerstwo w celu rozwiązania problemu złej jakości powietrza, który prowadzi do 7 milionów zgonów na całym świecie. Partnerstwo będzie wspierane przez CCAC (Koalicję Klimatu i Czystego Powietrza), która będzie pracować nad stworzeniem sieci monitorowania jakości powietrza, która ostatecznie połączy prawie 1000 ścieżek lekkoatletycznych na całym świecie.

Ogłoszenie partnerstwa zbiegło się z zakończeniem Światowego Zgromadzenia na rzecz Zdrowia w Genewie. Prawie 91% ludności świata oddycha powietrzem, które nie spełnia wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia dotyczących jakości powietrza.

„Wprowadzenie świata lekkiej atletyki w działania w zakresie jakości powietrza stanowi ogromny przełom w działaniu w tej kwestii. Każdy traci, jeśli powietrze jest zanieczyszczone. Ale z tym planem, aby zdobyć 1000 monitorów na ścieżkach biegowych, wsparciem takich sław, jak Seb Coe i Haile Gebrselassie, jestem pewien, że możemy zacząć czyścić powietrze na całym świecie „- powiedział Erik Solheim, dyrektor wykonawczy UN Environment.

Komentując partnerstwo, Prezydent IAAF Sebastian Coe powiedział: „Cieszymy się, że możemy połączyć siły ze środowiskiem ONZ w celu podniesienia świadomości i zebrania danych, które umożliwią naszym sportowcom i społecznościom na całym świecie pomoc w walce z tym cichym zabójcą. Mamy nadzieję, że rządy, liderzy społeczności i opinia publiczna będą bardziej zainteresowane tym, co wpływa na każdy oddech. „

Angażując społeczność profesjonalnych sportowców, lokalnych i krajowych rządów, liderów społeczności i rosnącej liczby ludzi na całym świecie, którzy decydują się na prowadzenie jako ich główna forma ćwiczeń, IAAF zobowiązuje się nie tylko podnosić świadomość na temat zanieczyszczenia powietrza, ale także dostarczać kluczowe dane w bitwie, aby ją również zwalczyć.

Kluczowymi celami partnerstwa między IAAF, środowiskiem ONZ i CCAC są:

• Stworzenie sieci monitorowania jakości powietrza poprzez zbieranie danych ze wszystkich tras certyfikowanych przez IAAF na całym świecie – około 1000 – w ciągu pięciu lat.
• Współpraca z międzynarodowymi organizacjami pozarządowymi i partnerami, aby stworzyć bazę danych o jakości powietrza w czasie rzeczywistym o zasięgu globalnym.
• Stworzyć główną sieć monitorów jakości powietrza, która pomoże biegaczom wybrać najlepszy czas do biegania w swoich miastach
• Współpraca z władzami lokalnymi i krajowymi, aby lepiej zrozumieć wpływ jakości powietrza na jakość życia w społecznościach.
• Badanie korelacji jakości powietrza z wynikami sportowców (z Departamentem Zdrowia i Nauki IAAF)
• Prowadzenie i dołączenie do globalnych kampanii na rzecz czystszego powietrza

Rozszerzając swoje zaangażowanie poza kwestię zanieczyszczenia powietrza, IAAF zobowiązał się również do wprowadzenia środków mających na celu zmniejszenie ilości tworzyw sztucznych podczas przyszłych imprez IAAF i zachęcania federacji członkowskich IAAF do zezwolenia na spotkania w celu ich monitorowania. Szacuje się, że w tym roku zostanie wyprodukowanych 360 milionów ton tworzyw sztucznych, a ich liczba ma wzrosnąć do 619 milionów ton rocznie do roku 2030.

Dzięki nieformalnej sieci ponad pół miliarda biegaczy na całym świecie, żaden inny sport nie ma takiego samego globalnego zasięgu, jak lekkoatletyka, aby tworzyć świadomość na temat wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie. Szacuje się, że 6% ludności świata, wynoszącej 7,6 miliarda, biega regularnie, a liczba ta wzrośnie do ponad 10% w ciągu najbliższych kilku lat.

Na początku tego miesiąca IAAF ogłosił wsparcie dla kampanii BreatheLife w ramach ONZ Environment. Paula Radcliffe i Haile Gebrselassie zostali pierwszymi ambasadorami IAAF dla tej inicjatywy. Aby dowiedzieć się więcej o jakości powietrza w Twoim mieście, odwiedź breathelife2030.org.

Możliwość komentowania została wyłączona.