26 kwietnia 2017 Redakcja Bieganie.pl Sport

Oświadczenie Sebastiana Chmary w imieniu ORLEN Warsaw Marathon w sprawie śmierci zawodnika


Wczoraj poinformowaliśmy i śmiertelnym wypadku w trakcie ORLEN Warsaw Marathon [link]. Zadaliśmy pytania do organizatora maratonu, odpowiedzi udzielił Sebastian Chmara – rzecznik prasowy ORLEN Warsaw Marathon:

Oświadczenie organizatora

23 kwietnia 2017 roku, podczas ORLEN Warsaw Marathon jeden z zawodników stracił przytomność na trasie. Zawodnik otrzymał natychmiastową pomoc medyczną ze strony służb ratowniczych zapewnionych przez organizatora i został przewieziony do szpitala, gdzie zmarł po kilku godzinach.

W tej tragicznej sytuacji jesteśmy myślami z jego rodziną, której składamy najszczersze wyrazy współczucia.

Jednocześnie informujemy, że organizator ORLEN Warsaw Marathon zapewnił rzetelnie zabezpieczenie organizacji wydarzenia i zgodnie z obowiązującymi przepisami poszkodowanemu została udzielona natychmiastowa pomoc przez wykwalifikowanych ratowników medycznych.

Organizator zobowiązuje się pełnej współpracy ze służbami publicznymi w celu wyjaśnienia wszystkich okoliczności zdarzenia. Do czasu wyjaśnienia sprawy, nie będziemy udzielać żadnych dodatkowych informacji.

Raz jeszcze pragniemy złożyć kondolencje rodzinie zmarłego.

Odpowiedzi:

Pyt. 1: Co wiadomo o okolicznościach wypadku, jak długo pacjent czekał na pomoc, jakiej pomocy udzielono mu w karetce?

Według raportu z realizacji zabezpieczenia medycznego dostarczonego przez wykonawcę, podczas imprezy otrzymaliśmy jedno zgłoszenie bezpośredniego stanu zagrożenia życia, zakończone pilnym transportem i przekazaniem pacjenta w bardzo ciężkim stanie do SOR-u.

Z raportu wynika, że zdarzenie nagłego zachorowania o charakterze bezpośredniego zagrożenia życia miało miejsce w okolicy punktu żywieniowego przy ul. Łukasza Drewny, przed 25 km trasy maratonu. Tuż po godz. 11 Zespół Podstawowy nr 6, złożony z dwóch ratowników medycznych oraz kierowcy został wezwany przez przygodnych świadków do uczestnika maratonu, który upadł w odległości ok. 50 metrów od miejsca stacjonowania karetki. Pacjenta zastano ułożonego w pozycji bocznej bezpiecznej. Do karetki został podjęty w stanie ciężkim, z dusznością, bez kontaktu słowno-logicznego. Po wstępnym badaniu i przeprowadzeniu wymaganych czynności medycznych zespół podjął decyzję o natychmiastowym transporcie do najbliższego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. W trakcie przewozu realizowanego w trybie pilnym, w niewielkiej odległości od placówki szpitalnej stan pacjenta się pogorszył. Podjęto kolejne niezbędne medyczne czynności ratunkowe kontynuując pilny transport chorego. Pacjenta w bardzo ciężkim stanie przekazano do SOR-u.

Pyt 2.: Prosiłbym o przysłanie specyfikacji technicznej wyposażenia karetek obsługujących ORLEN Warsaw Marathon 2017 – to są zazwyczaj oficjalne informacje, ważne dla biegaczy przed startem.

W tegorocznej edycji OWM zabezpieczenie medyczne stanowiło:
5 ambulansów ratunkowych o standardzie zespołów typu specjalistycznego (w składzie co najmniej lekarz systemu i dwóch ratowników med.)
8 ambulansów ratunkowych o standardzie zespołów typu podstawowego (w składzie co najmniej dwóch ratowników medycznych),
3 ambulanse transportowe (co najmniej z jednym ratownikiem),
2 punkty pomocy medycznej (w każdym punkcie dyżurował lekarz systemu oraz po kilku ratowników medycznych),
25 ratowników medycznych i ratowników w strefie mety,
8 motocykli ratunkowych z ratownikami medycznymi,
2 rowery z ratownikami,
13 dwuosobowych pieszych patroli ratowniczych,
Medyczne Stanowisko Dowodzenia – 3 koordynatorów medycznych.
W zadaniu uczestniczyło łącznie 110 osób personelu medycznego. Zasoby sprzętowo – kadrowe były znacznie większe od wymagań prawnych dotyczących warunków realizacji zabezpieczenia medycznego imprez masowych.

Ponadto system zabezpieczenia medycznego wspierała komunikacja:
numer telefonu 510 215 215, który był numerem alarmowym dla zawodników (wydrukowany na każdym numerze startowym), kibiców, przedstawicieli organizatora i wolontariuszy;
aplikacja SOS OWM 2017 przygotowana we współpracy z platformą going;
dedykowany kanał łączności radiowej po stronie organizacyjnej pokrywający całą trasę obu biegów, a także seria materiałów edukacyjno-prewencyjnych publikowanych przed wydarzeniem w social media oraz Biuletynie dla biegaczy.  

Możliwość komentowania została wyłączona.