6 lipca 2008 Redakcja Bieganie.pl Sport

Ostatni dzień Mistrzostw Polski w Szczecinie

Fantastyczna walka trzech najlepszych polskich średniodystansowców w biegu na 1500 metrów była ozdobą ostatniego dnia Mistrzostw Polski Seniorów rozgrywanych w Szczecinie. Wiele emocji dostarczył kibicom także bieg przeszkodowy, gdzie bliski uzyskania minimum olimpijskiego był Marcin Chabowski oraz udany bieg Artura Nogi na 110 m ppł.

Walka o medale na 3000m z przeszkodami

Ostatni dzień mistrzostw rozpoczął się od eliminacyjnych biegów na 100 i 110 m przez płotki. Najlepsze czasy uzyskali najlepsi w tym roku w kraju na tych dystansach: Aurelia Trywiańska-Kollasch (13.11) i Artur Noga (13.61, +1.0). Zapewnili sobie tym samym pewny start w finale, w którym także zwyciężyli. Trywiańska z czasem 12.91 (+1.2), a Noga z 13.47, lepszym od minimum olimpijskiego. Srebrne medale zdobywali Joanna Kocielnik (13.11) i Mariusz Kubaszewski (13.88), a brązowe Kaja Tokarska (13.42) i Dominik Bochenek (13.91).

Na dystansie 200 metrów kobiet przy sprzyjającym wietrze +1.3 m/s zwyciężyła Ewelina Klocek (23.38). Zawodniczka WKS Śląsk Wrocław wyprzedziła Martę Jeschke (23.50) z SKLA Sopot i Grażynę Prokopek-Janacek (23.57) z AZS-AWF Warszawa. Nie wystartowała najlepsza w eliminacjach – Daria Korczyńska, natomiast pobiegła (wbrew temu o czym pisaliśmy wczoraj) Anna Jesień. Rekordzistka Polski na 400 m ppł. zajęła piąte miejsce z czasem 24.18.

Wśród mężczyzn tytuł mistrza Polski zdobyty przed rokiem w Poznaniu obronił Marcin Jędrusiński (20.84, +1.0). Drugie miejsce zajął rekordzista Polski, Marcin Urbaś (20.95), a trzecie Kamil Kryński, który rezultatem 21.08 poprawił rekord życiowy.

Po emocjach związanych z biegami sprinterskimi na bieżni stadionu im. Wiesława Maniaka pojawili się średniodystansowcy. Najpierw panie, wśród których pojawiła się najlepsza od lat na tym dystansie w naszym kraju – Lidia Chojecka. Startująca wczoraj w Madrycie podopieczna trenera Zbigniewa Króla nie zdołała jednak dzisiaj wywalczyć medalu. Ostatecznie zajęła 5 miejsce. Złoto z wynikiem 4:15.56 zdobyła największa nadzieja tego dystansu w naszym kraju Sylwia Ejdys. Od początku dystansu biegła razem z Renatą Pliś – srebrną medalistką (4:16.29) – na początku stawki z przewagą kilku metrów nad pozostałymi zawodniczkami. Brązowy medal przypadł Annie Jakubczak (4:17.72).

Sylwia Ejdys zwycięża w biegu na dystansie 1500m

W biegu mężczyzn na starcie zobaczyliśmy m.in. specjalistów od biegu na dystansie 800 metrów: Pawła Czapiewskiego i Marcina Lewandowskiego, mistrza z ubiegłego roku Bartosza Nowickiego oraz kilkukrotnego medalistę Polski na tym dystansie – Leszka Zblewskiego. Po zaciętym, sprinterskim pojedynku zwyciężył najmłodszy wśród faworytów – Marcin Lewandowski (3:44.94). Drugi był Paweł Czapiewski (3:44.96), a trzeci Bartosz Nowicki (3:45.60), który jeszcze wczoraj, podobnie jak Chojecka, startował w Madrycie.

Zgoła odmienny przebieg miał finałowy bieg na 3000 m pprz. kobiet. Zdecydowana faworytka, posiadająca już minimum olimpijskie – Katarzyna Kowalska pewnie zwyciężyła osiągając rezultat 9:53.93. Pozostałe dwa miejsca na podium zajęły Justyna Korytkowska (10:24.51) i Iwona Lewandowska (10:26.80).

Wśród panów pojedynek nie był aż tak jednostronny. Prowadzący do drugiego kilometra bieg, Michał Kaczmarek, podyktował szybkie tempo odpowiednie dla tempa na minimum olimpijskie (8:24.60). Za zwycięzcą piątkowego biegu na 5000 metrów od początku utrzymywali się Marcin Chabowski i Rafał Snochowski. Z niewielką stratą za nimi biegł Tomasz Szymkowiak, który jednak dzięki skutecznemu atakowi na ostatniej przeszkodzie zdołał wyprzedzić niezwykle ambitnie walczącego o minimum Chabowskiego. Niestety do uzyskania wyniku lepszego niż wskaźnik 'A’ zabrakła ponad sekunda i Chabowski wciąż nie może być pewny startu w Pekinie (ze wstępnych informacji wynika, że będzie miał przedłużony termin uzyskania minimum). Trzeci na metę przybiegł Snochowski z czasem 8:30.63.

Zawody zakończyły pojedynki sztafetowe 4x 400 metrów. Złote medale w tej konkurencji wśród kobiet zdobyły reprezentantki AZS-AWF Warszawa (3:38.07), natomiast w gronie mężczyzn zawodnicy z AZS-UWM Olsztyn (3:09.69).

Złotymi medalistami w innych konkurencjach zostali Szymon Ziółkowski (rzut młotem), Liliana Zagacka (trójskok), Piotr Małachowski (rzut dyskiem), Grzegorz Sposób (skok wzwyż), Przemysław Czerwiński (skok o tyczce), Joanna Wiśniewska (rzut dyskiem) i Paweł Kruhlik (trójskok).