14 stycznia 2008 Redakcja Bieganie.pl Sport

Oscar Pistorius dzięki protezom ma trzykrotnie mocniejsze odbicie – uznali naukowcy z Kolonii


oscar_250.jpgNiemiecki Uniwersytet Sportu w Kolonii przygotował raport oceniający wpływ „Gepardzich” protez używanych przez Oscara Pistoriusa (biegacza z amputowanymi obiema nogami z RPA) na tempo jego biegu. Wynik analizy jest bezsporny – protezy kwalifikują się (zgodnie z regulaminem IAAF, punkt 144) jako techniczna pomoc, dająca zawodnikowi nieuprawnioną przewagę. Na tej podstawie IAAF odmówił Pistoriusowi możliwości startu w zawodach przez siebie organizowanych.

Niemieccy naukowcy pod kierownicwtem Profesora Bruggemana wskazali na kilka cech używania tych protez, które są szczególnie istotne.

Po pierwsze z biomechanicznej analizy wynika, że używając protez znacznie zmienia się mechanika kroku biegowego. Siły reakcji i ilość oddawanej przez protezę energii jest tak duża, jak nigdy nie było to spotykane u ludzi biegających na zdrowych nogach o sprawnych stawach.

W maksymalnym sprincie, siła i energia oddawane przez protezę jest prawie trzykrotnie większa niż energia oddawana przez ludzki staw skokowy.

Utrata energii w fazie podparcia to tylko 9,3% w porównaniu do 41% ludzkiego stawu skokowego.

Jest oczywiste, że zadownik używający takiej protezy chcąc utrzymać taką samą prędkość jak zdrowi koledzy potrzebuje znacznie mniej energii.

Straty energii, ruch pionowy są znacznie niższe w przypadku użycia protez.

oscar_porowanie.jpgWynik badania i werdykt IAAF nie jest dla naszej redakcji zaskoczeniem. Testowaliśmy urządzenie, które jest skonstruowane na podobnej zasadzie (wykorzystuje siły w ten sam sposób) i nie było dla nas wątpliwości, że urządzenie to daje olbrzymią przewagę nad biegaczem poruszającym się na własnych nogach..

Oscarowi Pistoriusowi życzymy jednak wszystkiego najlepszego i cieszymy się, że nasze odczucia zostały poparte naukowymi badaniami ucinającymi dyskusję o dyskmryminacji niepełnosprawych sportowców.

Źródło: własne, IAAF

Możliwość komentowania została wyłączona.