21 listopada 2012 Redakcja Bieganie.pl Sport

Obchody 100 lat IAAF. Co w programie?


Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych obchodzi w tym roku swoje stulecie. Z tej okazji władze IAAF oraz wiele innych instytucji i samorządów współpracujących z tym Stowarzyszeniem organizuje obchody jubileuszu. Wiele wydarzeń z tym związanych odbyło się już na przestrzeni całego roku, jednak punkt kulminacyjny nastąpi w tym tygodniu w Barcelonie.

iaaf 100y
IAAF CENTENARY, źródło: iaaf.org

IAAF powstał w 1912 roku po zakończeniu Igrzysk Olimpijskich w Sztokholmie. Wówczas to z dniem 17 czerwca zaczęła działać Międzynarodowa Amatorska Federacja Lekkiej Atletyki, która w 2001 roku przyjęła obowiązującą do dziś nazwę Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych.

Głównym powodem, dla którego założono IAAF była potrzeba stworzenia jednolitych zasad i reguł dla jednej z najstarszych dyscyplin sportowych. Ponadto Stowarzyszenie miało zająć się odnotowywaniem i gromadzeniem najlepszych wyników, na podstawie których tworzono by oficjalną listę rekordów świata. Obie rzeczy IAAF przez wiele długich lat realizował i realizuje do dziś. Poza tym Stowarzyszenie stało się organizatorem najważniejszych imprez lekkoatletycznych w różnych kategoriach wiekowych od mistrzostw świata w przełajach, poprzez mistrzostwa w hali, biegach ulicznych, aż do tych najważniejszych – mistrzostw świata na otwartym stadionie.

Z czasem zakres obowiązków IAAF zwiększał się. Obecnie słabnąca siła lekkoatletyki w świecie sportu wymusza na władzach Stowarzyszenia podjęcie często trudnych decyzji, które mogłyby przyczynić się do wzrostu atrakcyjności Królowej Sportu. Wciąż wydaje się jednak, że IAAF nie stara się bądź boi się podjąć zdecydowane decyzje, które sprawiłyby, że lekkoatletyka zaczęłaby być bardziej atrakcyjna dla zwykłego widza nie tylko podczas najważniejszych wydarzeń, takich jak Igrzyska Olimpijskie.

szewinska hall of fame 1

Z pewnością rozmów na ten temat nie zabraknie podczas najbliższych obchodów stulecia IAAF. Zaproszono na nie bowiem wielu znakomitych gości związanych z lekkoatletyką. W Barcelonie na uroczystej Gali Lekkoatletycznej pojawi się ponad 120 gwiazd, medaliści Igrzysk Olimpijskich, mistrzostw świata, rekordziści świata. Ponadto 100-lecie celebrować będzie jeszcze ponad 600 członków Światowej Rodziny Lekkoatletycznej, federacji innych sporów oraz Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Co znajduje się w programie obchodów? Mimo, że IAAF chwali się, że najbliższe wydarzenie będzie jednym z największych obchodów jubileuszu w historii sportu, to trudno znaleźć w ich programie coś aż tak spektakularnego. Poza coroczną Galą Lekkoatletyczną, podczas której zostanie przedstawiony lekkoatleta i lekkoatletka roku (poniżej lista nominowanych) organizatorzy przewidują posiedzenie Rady IAAF, podczas której poznamy gospodarzy zbliżających się imprez międzynarodowych w 2015 roku, wystawę Historii Stulecia zlokalizowaną w Muzeum Olimpijskim, zawody dla dzieci organizowane pod nazwą IAAF/Nestle Kids Athletics Exhibition oraz otwarcie Galerii Sław IAAF.

Nominowani zawodnicy do tytułu lekkoatletki i lekkoatlety roku:

Kobiety

Valerie Adams (Nowa Zelandia)
Jessica Ennis (Wielka Brytania)

Allyson Felix (USA)

Mężczyźni

Usain Bolt (Jamajka)

Aries Merritt (USA)
David Rudisha (Kenia)

W licznym gronie zaproszonych gości znajdują się także Polacy. Poza gwiazdami Królowej Sportu, takimi jak Irena Szewińska, która została włączona do elitarnego grona Sław IAAF (rozmowa z Ireną Szewińską) w tym wydarzeniu wezmą udział także organizatorzy najbliższych mistrzostw świata w biegach przełajowych, które w marcu odbędą się w Bydgoszczy. 

Bydgoscy organizatorzy oraz drudzy gospodarze przyszłorocznych mistrzostw świata (Moskwa) przedstawią raporty ze stanu przygotowań do zawodów. Polski raport opracowała i przedstawi Paulina Rybak. W Barcelonie Bydgoszcz, Kujawy i Pomorze reprezentować będą także Prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki Krzysztof Wolsztyński, natomiast polską lekkoatletykę Prezes PZLA Jerzy Skucha.

Informacje na temat IAAF oraz obchodów jubileuszu przeczytać można na oficjalnej stronie Stowarzyszenia: www.iaaf.org. Serwis z okazji jubileuszu także doczekał się odświeżenia. Dość nowoczesny wygląd być może zwiastuje nadejście kolejnych świeżych zmian w światowej lekkoatletyce. Czas pokaże.

Źródło: www.iaaf.org/about-iaaf oraz materiały prasowe nadesłane przez Macieja Łopatto.